Eltérnek a vélemények arról, hogyan lehet Kína rohamosan növekvő gazdasági fejlődését az energiafelhasználás csökkentésével összeegyeztetni. A Kína és az Európai Unió között ma (május 20.) tartandó csúcstalálkozón ez okozhatja a legtöbb feszültséget, bár a Brüsszelben lévő kínai diplomaták azt jelezték, hajlandóak a szorosabb együttműködésre a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében.
Song Zhe nagykövet, a Kínai Népköztársaság EU-hoz delegált képviseletének vezetője tegnap (május 19.) egy konferencián arról beszélt, milyen szerepet tölt be Kína az új világrendben. Beszédében szorosabb együttműködésre szólított fel a pénzügyi és az energiaválság kezelése érdekében.
A nagykövet leszögezte, Kína a "közös, de differenciált felelősség" elvét követi az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése kapcsán.
Ezt az elvet a Kiotói Jegyzőkönyv is tartalmazza, ami szerint nagyobb felelősség terheli az iparosodott államokat, mint például az Egyesült Államokat és az Európai Uniót, miközben a fejlődési szakaszban lévő államok - mint Kína és India - engedményeket kapnak,.
A nagykövet elmondta, hogy a fejlett országok felelősek a történelem során eddig kibocsátott üvegházhatású gáz nagyobb részéért, és Kína jelenlegi egy főre jutó kibocsátása csak egy ötöde az Egyesült Államokénak. Kína ugyanakkor megkezdte gazdaságának és a termelési modelljeinek átalakítását, hogy energiafelhasználását csökkenteni tudja.
Zhe hozzátette, hogy Kínának a válságra adott válasza megmutatja, hogy olyan nemzetről van szó, amely kész a felelősségvállalásra.
A nagykövet reagált azokra az aggodalmakra is, hogy Kína milyen lesz világhatalomként a kialakuló új világrendben. Kijelentette, hogy Peking nem jelent veszélyt más államokra.
"Kínát terrorizálták már idegen hatalmak, ezért tisztában van az alávetettség okozta megaláztatás érzésével. Kína soha nem fog ilyen szenvedést okozni másoknak. Saját fejlődését sem fogja érvényesíteni mások rovására," tette hozzá.
Benita Ferrero-Waldner, az EU külkapcsolatokért felelős biztosa elmondta, hogy az EU és Kína közötti kapcsolat kulcsfontosságú kérdéseit Bizottsági szinten tárgyalják.
"A történelem folyamán a világhatalmak felemelkedése mindig feszültséggel és konfliktussal járt együtt. A történelemnek azonban nem kell megismételnie önmagát," tette hozzá.
A gazdasági válság és környezetvédelem az EU és Kína közvetlen közös kihívásai. Mindkettő összehangolt megoldást követel. Európa hajlandó megosztani a tisztított szén és a szén-dioxid leválasztás és tárolás technológiáját Kínával, hogy segítséget nyújtson Kínának az szén-dioxid kibocsátás csökkentésében, tette hozzá.
Ferrero-Waldner hozzátette, hogy az EU-nak és Kínának közös érdeke a protekcionizmus visszaszorítása.
A csúcstalálkozó idejére az új statisztikai adatok megmutatták, hogy az EU és Kína között 170 milliárd euró külkereskedelmi deficit van. 2000 és 2008 között az áruforgalom értéke a két óriás között megháromszorozódott. Minden EU tagállamnak van külkereskedelmi deficitje Kínával szemben, ami azt jelenti, hogy többet importálnak, mint amennyit exportálnak. Hollandia (41 milliárd euró), Nagy-Britannia (33 milliárd euró) és Olaszország (24 milliárd euró) rendelkezik a legmagasabb különbséggel.