ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Európa válaszút előtt

A 2009. júniusi európai választásokat kritikus időben tartják, amikor Európa társadalmainak és állampolgárainak példátlan kihívásokkal kell szembenézniük. A gazdasági válság, az illegális bevándorlás, a klímaváltozás és a nukleáris fegyverek elterjedése elbizonytalanítja jövőnket, így nagyobb az igény egy biztonságos és hatékony Európai Unióra. Európának hűnek kell maradnia az unió lényegét képező alapértékeihez, hogy meg tudjon felelni ezeknek a kihívásoknak. Az európai polgároknak részt kell venniük e küldetésben, és támogatniuk kell azáltal, hogy szavaznak az új Európai Parlamentre.
Létrehozva: 2009. május 27., 07:46
nyomtat küld

Az Európai Unió olyan jellegzetes és alapvető értékeket vall, amilyen például a pluralizmus, a diszkrimináció kizárása, a tolerancia, az igazságosság, a szolidaritás, az innováció és a párbeszéd, amelyek talán segítenek átvészelni a nehéz időket. Ezek az értékek közös kulturális identitásunkban gyökereznek és benne foglaltatnak az alapítási szerződésekben. Az elmúlt hatvan év során erősödtek és figyelemre méltó sikerrel érvényesültek az unió minden megnyilvánulásában - mind az unió határain belül, mind azokon kívül. A mai gazdasági válság nagy kihívás értékeink megőrzésének. Egyik-másik vezető politikus és a politikai közvélemény egy része kezdetben hajlott protekcionista intézkedések bevezetésére, ám hamarosan nyilvánvalóvá vált, hogy a kulcs szükségszerűen a 27 uniós tagállam szolidaritásának megerősítése, valamint az egységes piac és a közös valuta védelme. A gazdasági válság igazolta az Európai Unió szociális modelljének hatékonyságát az európai állampolgárok védelmében, ellentétben a világ más régióival, így az Egyesült Államokkal.

Ahogy azt hatvanéves röppályája illusztrálja, az Európai Unió a tagállamok és az unió intézményei (a parlament, az Európai Bizottság és az Európa Tanács) közötti párbeszéd és konszenzus egyedülálló példája. Az Európai Unió tisztában van azzal, hogy globális kihívások globális megoldásokat követelnek.

Az együttműködésben és konszenzusteremtésben a belső tárgyalások évei alatt szerzett tapasztalatai az uniót vezető szerepre képesítik. Az Európai Unió volt az, amely nemzetközi csúcstalálkozókat kezdeményezett, hogy ösztönözze a nemzetközi együttműködést és közös szabályozást az új pénzügyi rendszer létrejöttéhez. Mint ahogy azt a közelmúltbeli G20-csúcstalálkozó tanúsítja, a globális közösségnek jobban együtt kell működnie, hogy szembe tudjon nézni a 21. század kihívásaival.

Politikai hagyatéka mellett az Európai Unió sikerei a közös európai kulturális identitásból is származnak. Érdemes megemlíteni, hogy az unió olyan eszmék és tudományos áttörések bölcsője volt, az ókori Görögországtól a reneszánszig, az ipari forradalmon keresztül az informatika koráig, amelyek meghatározzák korunkat.

A legújabb technológiai eredmények közé tartoznak a leggyorsabb, legmodernebb vonatok, a legnagyobb repülőgép és a telekommunikáció terén elért egyedülálló eredmények. Az újításokra és a kreativitásra támaszkodva az uniónak törekednie kell versenyképessége fejlesztésére a globalizálódó világban, a fenntartható fejlődés kihívásainak megfelelően.

Európa válaszút előtt áll. Elérkezett az idő az alapvető értékek és közös törekvések iránti elkötelezettség megújítására, hogy szembenézzünk a modern világ gazdasági, környezetvédelmi és kulturális kihívásaival. A politikai akarat kifejezésével a megfelelő intézményeken keresztül meg kell erősítenünk integrációnkat, javítanunk kell teljesítményünket, és serkentenünk kell nemzetközi szerepvállalásunkat. Az Európai Parlament központi szerepet játszik mint ezen értékek és célok pártfogója és előmozdítója. A júniusi európai parlamenti választások lehetőséget nyújtanak az állampolgároknak, hogy kifejezzék támogatásukat és hozzájárulásukat az Európai Unió egyetlen közvetlenül megválasztható intézménye iránt. Minél nagyobb arányú a részvételük az állampolgárok annál nagyobb befolyást gyakorolhatnak az európai döntéshozatalra.

E felemelő és forradalmi európai kaland nem csendes folyamat, nyilvános vitát tesz szükségessé mind uniós, mind nemzeti viszonylatban, továbbá elengedhetetlenné teszi az állampolgárok részvételét a demokráciában, ami végeredményben Európa alapköve. Az európai állampolgárokat most felkérik, hogy június 4. és 7. között (a magyarok éppen 7-én) megalapozott, felelős döntést hozzanak közös jövőjük, illetve a világban elfoglalt helyük ügyében. Végső soron ezek a választások csaknem ötszázmillió európai állampolgár jövőjét határozzák meg, miközben sok milliárd ember figyelmét vonják magukra a világban. Ezért az európai állampolgároknak tudatosan és tömegesen kell válaszolniuk erre a kihívásra.

(Rodi Kratsza-Tszagaropulu, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések