fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Ősszel választhatunk
2009. május 28., 11:51
Minél többen vesznek részt a választáson és minél nagyobb lesz a különbség, annál nagyobb az esélye, hogy a régóta és eddig hiába várt előrehozott választásokat ki tudjuk kényszeríteni - mondta a Demokratának Kövér László, a Fidesz választmányi elnöke.

Mi a június hetedikei választás igazi tétje?

- Én nem becsülném le a szavazás eredeti tétjét sem: eldől, a Magyarországnak járó huszonkét helyből hányat tölthetnek be annak a Fidesznek a képviselői, amely már eddig is bizonyította, hogy az Európai Parlamentben is a magyar érdekeket képviseli. És mennyi voks jut annak az MSZP-nek, amelynek listáját a volt külügyminiszter, Göncz Kinga vezeti, aki minisztersége idején rendszeresen házhoz ment a megaláztatásokért. Fontos kérdésekről születik döntés az EP-ben, ezért nem lényegtelen, melyik magyar párt hány politikust juttat ki Brüsszelbe. Úgy is mondhatnám: nem mindegy, hogy mennyien látják a feladatra alkalmasnak Göncz Kingát, s mennyien Gál Kingát. De, ahogy a Fidesz és a többi párt kampányából is kiderül, az európai parlamenti választásnak elsősorban belpolitikai tétje van. A mi szempontunkból ez úgy fogalmazható meg, hogy mekkora erőt tud felmutatni a Fidesz az MSZP és az SZDSZ csődkormányzásának alternatívájaként. Minél többen vesznek részt a választáson és minél nagyobb lesz a különbség, annál nagyobb az esélye, hogy a régóta és eddig hiába várt előrehozott választásokat ki tudjuk kényszeríteni.

- Többen vádolták azzal a Fideszt, hogy valójában nem is akarja megbuktatni a kormányt, hanem még velük "vitetnék el a balhét". Ezek szerint egy előrehozott választás és győzelem esetén készek arra, hogy átvegyék az ország irányítását?

- Akik ezt a kritikát megfogalmazták velünk szemben, azok nálunk sokkal jobb véleménnyel vannak a szocialistákról. Azt feltételezik ugyanis, hogy amit most tesz a kormány, az az ország számára hasznos, csak éppen kellemetlen és népszerűtlen. Tehát a Fidesz jobban jár, ha most Bajnaiék elvégzik a piszkos munkát, aztán az ellenzék egy sokkal jobb helyzetben lévő országot vezethet. Csakhogy ezzel a gondolattal az a baj, hogy amit ez a kabinet tesz, az rossz. Rossz az embereknek és rossz a gazdaságnak. Minden egyes nap, amit a szocialisták kormányon töltenek, óriási károkat okoz Magyarországnak. A Fidesznek és mindenkinek, aki hazánk javát akarja, az az érdeke, hogy minél hamarabb eltűnjenek a hatalomból ezek a senkiháziak. Persze sokkal jobb lett volna, ha már 2006-ban, az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése után megbuknak, és még jobb lett volna, ha a polgári kormány idején tapasztalt lendület meg sem törik. De ha már így alakult, és ha van rá lehetőség, le kell rövidíteni a kormányzásukat, hogy a lehető leghamarabb hozzá lehessen kezdeni az ország rendbetételéhez, és a felelősök jog előtti elszámoltatásához.

- Az MSZP legújabb hirdetése Orbán Viktor azon félmondatát idézi a Demokrata-interjúból, természetesen a szövegkörnyezetből kiragadva, hogy "nem sokszínű Országgyűlésre van szükség". Ezzel pedig azt akarják sugallni, hogy a Fidesznek antidemokratikus törekvései vannak...

- Talán már unalmas, de sajnos újra és újra kénytelenek vagyunk elmondani a különböző vádak miatt: vérlázító, hogy akik egy elnyomó diktatúrában töltöttek be fontos politikai pozíciókat, akik kis cenzorkaként működtek hatalmasságok árnyékában, azok, akik már 1990 előtt is hosszú évekre tönkretették ennek az országnak a jövőjét, majd az elmúlt hét évben ezt a megváltozott körülmények között is folytatják, Orbán Viktort próbálják rendszeresen a demokrácia ellenségeként beállítani. A demokrácia azért gyenge, azért érzik magukat sokan csalódottnak és kiszolgáltatottnak, mert a rendszerváltozáskor nem tudtuk eltüntetni a közéletből azokat, akik konkrétan gyakorolták rajtunk a diktatúrát, s most tőlünk féltik a demokráciát. Akik Rákosi Mátyással vallják: "nincs demokrácia a demokrácia ellenségei számára". S hogy ki a demokrácia ellensége, azt persze ők szeretik eldönteni.

- Ha már a vádakról beszéltünk: úgy tűnik, hogy a magát nemzeti radikálisnak nevező Jobbikkal is minden korábbinál élesebb az ellentét. Mit gondol a kampányban tanúsított szerepvállalásukról?

- Nem mi választottuk ellenfélül a Jobbikot, a Jobbik választott bennünket. A Fidesz a polgári-nemzeti oldal szavazóinak egyre nagyobb hányadát állította maga mellé az elmúlt években, és most azt a célt tűzte ki maga elé, hogy azok szimpátiáját is elnyerje, akik korábban nem ránk, adott esetben pont ellenünk szavaztak. A pécsi időközi választás megmutatta, hogy jó úton járunk. A Jobbiknak viszont szavazatokra van szüksége, ezt pedig tőlünk akarja elvenni. Ez önmagában még érthető is lenne, ha nem olyan eszközökkel próbálnák, mint például a januári, ferencvárosi választáson, ahol folyamatosan rágalmazták a Fideszt és a Fidesz jelöltjét. És ezt teszik azóta is országszerte. Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján jó, ha őszintén kimondjuk: attól, hogy valaki ugyanúgy nem kedveli Gyurcsány Ferencet vagy a szocialistákat, mint mi, még nem feltétlenül a barátunk. A Jobbik meglehetősen hézagosan fellelhető programjában vannak kifejezett ostobaságok, vannak olyan célok, amelyek egy demokráciában nem kivitelezhetőek, és vannak fontos témák, amelyekkel foglalkozni kell, ám ahogyan ezt a Jobbik teszi, az a gondok megoldásának jövőbeli esélyeit rontja, mert már magát a problémafelvetést is diszkreditálhatóvá teszi. Ilyen például a cigányság helyzetének megoldása, illetve a cigányok és a nem cigányok közötti konfliktushelyzet kezelése, a még súlyosabb problémák elkerülése.

- A Jobbik ezt leginkább a Magyar Gárda felvonulásaival, illetve a csendőrség felállításának ötletével kezelné.

- A csendőrség valóban jó példa arra, hogy a hangzatos jelszavak mögött nincs valódi tartalom. Ez egy hívószó, arra építenek, hogy vannak olyanok, főleg az idősebb generáció tagjai között, akiknek az jut eszébe a csendőrségről, hogy amikor az működött, rend és biztonság volt. De a megoldás, a közbiztonság helyzetének javítása nem az elnevezésben rejlik, hanem a tartalomban. Az a fontos, hogy milyen a közbiztonság fenntartásáért működtetett állami szervezet. E tekintetben a Fidesz már bizonyított, hiszen az 1998-ban milliárdos adósságállománnyal küszködő, morális, szakmai és technikai értelemben legyengített rendőrségből egy erősödő, a bűnözési hullámmal szemben sikeresen
fellépő testületet sikerült faragnunk négy esztendő alatt. Tettük mindezt úgy, hogy ezért folyamatos támadásoknak voltunk kitéve a balliberális oldal és a sajtó egy része irányából. A rendőrség megerősítése mellett persze a büntetőjog szigorításán is el kell gondolkodni a közbiztonság javítása érdekében, hogy a szankcióknak legyen elrettentő erejük. S természetesen tegyük hozzá: a közbiztonság erősítésének legjobb eszköze a jó társadalompolitika.

- Annak idején, az előző EP-választás után is volt egy miniszterelnök-csere, Gyurcsány Ferenc érkezése az országnak rosszat tett, de az MSZP-nek lendületet adott. A legutóbbi kormányfőváltás változtatott valamin?

- Ahogy mondani szokták, sok minden változott, hogy alapvetően minden változatlan maradhasson. Gyurcsány Ferenc annyira népszerűtlenné és hiteltelenné vált, hogy már az MSZP sem látott más megoldást, mint a cserét. De ez is csak a hatalom megtartásának érdekében történt. Szimbolikus értelmű, ahogyan a neobolsevista MSZP a Kádár-pótlékként fellépő Horn Gyulától eljutott a Gyurcsány-, Veres-, Bajnai-féle, mindenen és mindenkin átgázoló milliárdosok szemérmetlen hatalmi tobzódásáig. Azt érzékelem, hogy az MSZP valahai támogatói is egyre reálisabban látják a maguk helyzetét és a szocialista párt tetteit is, egyre inkább átlátnak a megtévesztésükre irányuló szándékokon.

- Hogyan készül a nyárra?

- Orbán Viktor azt tanácsolta, hogy ne tervezzünk hosszú nyári pihenést, mert lehet, hogy a nyár vége, ősz eleje politikai értelemben is forró lesz. Ahogy a beszélgetés elején is mondtam, ha sokan mennek el szavazni és nagy lesz a különbség a Fidesz és az MSZP között, akkor van esély arra, hogy lerövidítsük a kormány rombolását. Sorra érkeznek olyan hírek, miszerint a szocialisták egyre több helyen nevezik meg országgyűlési jelöltjeiket, pedig egyébként ez egy évvel a választás előtt nem lenne annyira sürgető feladat. E jelek arra mutatnak, hogy ők is számolnak az előrehozott választások lehetőségével.

(Bándy Péter, Demokrata)