A 27 tagállam választói négy napon keresztül járulna az urnákhoz, a voksolás az utolsó szavazóhelyiségek bezárásával, vasárnap késő este fejeződik be.
Magyarországon vasárnap 6 és 19 óra között lehet majd szavazni.
Írországban pénteken, Csehországban pénteken és szombaton, Szlovákiában, Lettországban, Máltán és Cipruson szombaton, a többi országban vasárnap tartják a voksolást.
Az összesen mintegy 375 millió választásra jogosult európai uniós lakos az eddigi 785 helyett ezúttal 736 képviselőt választ a strasbourgi és brüsszeli székhelyű uniós testületbe, az utolsó érvényben EU-szerződés, a nizzai értelmében. Legkevesebb, 5 képviselőt a kicsiny Málta küldhet az új parlamentbe, a legtöbbet, 99-et Németország. Magyarországon 22 képviselői helyért versengenek a pártok.
Az első eredmények az utolsó választási urnák bezárását követően, vasárnap este 10 órától várhatók.
Az elemzők egyetértenek abban, hogy az eredmény szempontjából kulcsszerepe lehet annak, mekkora lesz a részvétel a választáson.
Az EP új képviselőtestülete július 14-16 között tartja alakuló ülését Strasbourgban. Ekkor választják meg az új EP-elnököt két és fél évre. Amennyiben a jelenlegi előrejelzéseket igazolva a kereszténydemokraták kerülnek ki győztesen a választásból, könnyen megeshet, hogy első ízben kelet-európai elnöke lesz a testületnek - minden bizonnyal a lengyel Jerzy Buzek személyében.
Az új képviselőtestület egyik első feladata lesz egyébként az Európai Bizottság következő elnökének jóváhagyása is, miután a tagországok vezetői közelgő újabb találkozójukon (június 18-19) kijelölik őt.
Ami az elsőként szavazó országokat illeti, Nagy-Britanniában helyi idő szerint 7-22, Hollandiában fél nyolctól 21 óráig tartanak nyitva a szavazóhelyiségek (az időeltolódás miatt Hollandiában kezdenek korábban).