Népmesei víziónak tűnt, hogy a szocialisták megjuhászodtak, és békés, pozitív üzenetek ismételgetésével telik majd az európai választási kampány. "Kezeljük a válságot! Megvédjük a munkahelyeket! Talpra állítjuk a gazdaságot!" - olvashattuk a retroplakátokon, kisfilmekben az ígéreteket, amelyeket talán ők sem hittek el. Aztán sorra jöttek ki a Bajnai-kormány megítéléséről szóló legújabb közvélemény-kutatások, és realitássá vált számukra az egy számjegyű népszerűség rémképe. A Szonda Ipsos már azt mérte, hogy egymilliónál is kevesebb támogató maradt az MSZP mögött.
"Teljes a bizalmatlanság. Ha már az ingatlanadó eredeti verziójának kiszivárogtatása előtt, a 280 alatti forintárfolyam idején kérdezett emberek is ilyen véleménnyel voltak rólunk, akkor egyértelmű, hogy Bajnai Gordon programja teljesítése esetén sem tudjuk helyreállítani a bizalmat. Nincs esélyünk" - mondta a Hírszerző című internetes lapnak a kormány egyik neve mellőzését kérő tagja.
Tenni kellett tehát valamit. Elővenni a régi lemezt, leporolni Ron Werber egykori (gyűlölet-)kampányguru ötlettárát, már csak ez segíthet. Meg is jelentek a plakátvíziókon a jobboldallal cimboráló szélsőségesek. Most pedig itt a telefonos lejáratás. "Tudja-e, hogy Orbán Viktor villája Buda legdrágább övezetében áll, és hogy Kósa Lajos luxusjachtot tart?" - traktál a félmilliárd forintos villát építő Oszkó Péter- és az egyszerre három budai villában lakó Bajnai Gordon-féle kormánypárt gépi hangja. (Nem is beszélve arról, hogy ők jobban szeretik határon túl látni a megszerzett vagyonkát.) A géphang aztán a jóságos MSZP-t állítja szembe a Fidesszel, amely megvédi a nyugdíjasokat a válságtól.
Schmitt Pált pedig egyenesen saját kampányarcukká emelték a szocialisták. Legalábbis félkolumnás helyet ért meg nekik a hét végi lapokban a Fidesz listavezetőjének arcképével illusztrált, fekete alapra nyomott hirdetés, amely a politikus európai parlamenti teljesítményét értékeli. E szerint Schmitt hiányzott a legfontosabb szavazásokról, mi több, brüsszeli aktivitását tekintve a sereghajtók egyike.
Kár, hogy mindez egyszerűen nem igaz, hiszen - ahogyan a Nézőpont Intézet összesítéséből is kiderült - a huszonnégy magyar európai képviselő közül az első hat helyen az Európai Néppárt politikusai állnak, míg az utolsó kilenc helyen a baloldal emberei. Schmitt a középmezőnyben szerepel. Egy másik adatsorból az tűnik ki, hogy a parlamenti ülések 85 százalékán részt vett. Az állítólagos sereghajtók sorában tehát Schmitt mögött ott lohol a teljes MSZP-képviselőcsoport.
Három nap van hátra a kampánycsendig. Mi jöhet még? Huszonhárommillió, kötelet lóbáló román? Kár a gőzért.
A régi szép idők, amikor Ron Werber, Gyurcsány Ferenc és az újabban pártok felett álló európai tisztviselőként MSZP-kampánybulikon haknizó Kovács László még azzal hülyítette az egyszerűbb lelkű választókat, amivel csak akarta, remélhetően véget értek.
Lamperth Mónika egy korábbi választási szórólapja azt harsogta: "Bebizonyítjuk, hogy az embereket nem lehet hamis ígéretekkel becsapni."
Mónika, hidd el, végre tényleg bebizonyítjuk!