ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Az átírt Közép-Európa

Trianonnal, a trianoni diktátummal véget ért Közép-Európa politikai-kulturális egysége. Az utódállamokban mai napig divatos moribundusként, halálos kórban szenvedő államalakulatnak bemutatni az Osztrák-Magyar Monarchiát, szót sem vesztegetve Ferenc József páratlan kompromisszumkészségére, Deák Ferenc bölcsességére és Andrássy Gyula külpolitikájára, amely még egy fél évszázadra nagyhatalmi státust biztosított a Monarchia népeinek.
Létrehozva: 2009. június 4., 07:54 | Utoljára frissítve: 2009. június 4., 08:10
nyomtat küld

Arról kevés szó esik, hogy Ferenc Ferdinánd Belvedere-palotai árnyékkormánya centralizáló elképzeléseivel és magyarsággyűlöletével hogyan indította el Ausztriát és ősi uralkodóházát a végzete felé, s hogy a trianoni abszurd határok már a trónörökös tanácsadóinak körében megfogalmazódtak. "Nagy-Ausztria" híveként ott ügyködött Vajda Sándor magyar országgyűlési képviselő, később Nagy-Románia miniszterelnöke, Hodzsa Milán, aki ugyancsak budapesti képviselőként kezdte, s Csehszlovákia miniszterelnöke lett, vagy a görögkeleti püspök, Christea Miron, aki Mihály román király kiskorúsága idején a háromtagú régenstanács tagja, s végül maga is miniszterelnök lesz. Maniu Gyula, aki ugyancsak a régi magyar képviselőház román csoportjának tagja volt, tanácsokat adott a trónörökösnek, hogy aztán azokat a gyakorlatban is megvalósítva a két háború közti román politika vezető egyénisége legyen. Leegyszerűsítve: a bécsi zsetonokat Trianonban váltották be.

Magyarország csonka teste köré pedig az utódállamok gyűrűje fonódott. S már a két háború közt közhely lett, hogy ezek örökölték a Monarchia nemzetiségi rákfenéit anélkül, hogy a Monarchia előnyeit, nagyhatalmi helyzetét, gazdasági súlyát és nyugatias műveltségét, polgárainak tekintélyét megörökölték volna. A végső konklúzió azonban még szomorúbb: ha Trianon át is írta Közép-Európát, Európa nem írja át Trianont. Kétségtelenül nagy a magyar döntéshozó elit felelőssége az 1918. évi összeomlásban, hiszen még a németek által új Bismarckként tisztelt Tisza István is meglehetősen értetlenül állt szemben az Európa térképét átrajzoló antant közép-európai és balkáni szövetségeseinek diplomáciai tevékenységével. Meggyilkolása szabad folyást engedett a történelem vak erőinek s az akadémikus ostobaságnak, amelyet a nemzetiségi ügyekkel megbízott Jászi Oszkár testesített meg; Jászi, "ez őstehetség - írta naplójában Prohászka püspök - mindent eladott Magyarországból, ami eladható volt oláhnak, csehnek, szerbnek s a Saxlehner palackokra emlékeztető, megyéket elhajtó purgopolitika még Clemenceau úr nagyszabású terve előtt körülmetéltté tette Magyarországot". A franciák azt hitték, hogy Oroszország a forradalommal visszaszorul a keleti végekre, sakkban tartásához a Monarchia helyett elég lesz a lengyel és a román hadsereg: a magyarságot a változatlanul veszélyesnek ítélt németek természetes "hinterlandjának" tekintették. A kisebbségi jogokat a Trianont megelőző, Saint-Germain en Laye-ban kötött szerződés biztosította, de betartását soha nem kényszerítették ki szövetségeseiktől: az 1945-ös potsdami rendezés meg eleve semmibe vette a kisebbségek jogait.

1918-ig a cseheknek csak országuk volt, de kormányuk nem. Száz évre rá mi épp fordított helyzetbe kerültünk: kormányunk van, országunk nincs. Ami viszont Európa öncsonkító, trianoni döntését illeti, a politikából tudatosan kizárt Pozsgay Imrét idézném: 1920-ban egymástól távol eső kultúrákat kényszerítettek a többségi elvet a legdurvábban megtestesítő államiság kereteibe. Ez az ízlésterror Jaltával, Európa kettéosztásával folytatódott, s ma is tart. Az Európa "védőbástyája" metafora határozta meg a trianoni nemzedék gondolkodását: még az okos Apponyi gróf is úgy gondolta, hogy a török elleni védő szerepünkért Európa részéről hála jár. A hálaváró felfogás a mai magyar köztudatban is jelen van, de lerovása vicc: '56-ért és a '89-es határnyitásért az országnak semmi könnyebbség nem járt adósságterheit illetően.

Az első világháború kirobbantásának vádjával sokáig Magyarországot és Tisza István miniszterelnököt illették, pedig a napfényre került levéltári dokumentumok szerint ő és az ország is csak áldozat volt: a kártyákat az orosz diplomácia és a szerb titkosszolgálat keverte. Ezt a mai napig itthon is elhallgatják, így aztán saját szenvedéstörténetünket sem tudjuk tisztességesen megélni. A Trianon-szindróma itt van bennünk, s a belső mellett szembe kell néznünk a külső Trianonnal is. Fehér holló a cseh szociológus-történész Rudolf Kucera, aki Közép-Európa története című könyvében azt írja: "Nekünk is részünk van a magyar nemzet tragédiáinak sorában, amelyek a mai napig tartanak."

Trianon köztünk van.

(Tamáska Péter, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések