fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Megállapodás az információcseréről
2009. június 4., 22:32
Megállapodtak csütörtökön Luxembourgban az EU belügyi tárcavezetői a guantánamói foglyok esetleges átvételével kapcsolatos átfogó információcseréről.

Az Egyesült Államok - Barack Obama amerikai elnök korábbi bejelentése értelmében - ez év végéig fel kívánja számolni a Kuba szigetén található guantánamói amerikai katonai fogolytábort, ahol a terrorizmus elleni harc közben elfogott személyeket őriznek, jelenleg mintegy 240 embert.

Közülük többeket nem terveznek bíróság elé állítani, de haza sem akarják küldeni őket, mert ott esetleg kínzás várna rájuk. Washington azt kéri európai szövetségeseitől, hogy ilyen személyeket vegyenek át.

Egyes uniós országok - Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország, Spanyolország, Portugália vagy Belgium - hajlandóak lennének befogadni "guantánamóiakat", de vannak olyan tagállamok is, amelyek ódzkodnak ettől - ilyen például Németország -, vagy éppenséggel kereken elutasítják, mint például a csehek vagy az osztrákok. Márpedig az úgynevezett schengeni övezeten belül mindenki szabadon átjárhat a határokon, tehát akit befogadnak az egyik uniós országba, az óhatatlanul beutazhat majd oda is, ahová nem szívesen engednék be.

Az a tagállam, amelyik befogad egy vagy több "guantánamóit", köteles tekintettel lenni a többi tagállam belbiztonsági szempontjaira - állapodtak meg a belügyminiszterek. Ez bizonyos időbeli és területi mozgáskorlátozás előírását is jelentheti az érintett személy számára, bár a személyi okmányokba bejegyzendő korlátozás az esetleges határátlépéskor Schengen miatt gyakorlatilag nem lesz érvényesíthető, legfeljebb csak a bárhol elképzelhető rendőri ellenőrzés során.

A schengeni övezetnek az EU-országok közül nem tagja Nagy-Britannia és Írország, tagja viszont a nem tagállamok közül Svájc, Liechtenstein, Norvégia és Izland.

A most született megállapodás arról szól, hogy befogadás esetén a befogadó európai állam megosztja a többi uniós állammal a szóban forgó személlyel kapcsolatos összes érdemi és lényeges információt, amelyeket az Egyesült Államoktól kapott. Maga a befogadás azonban szigorúan csak Washington, illetve az egyes EU-tagországok kétoldalú megállapodásain alapulhat, hiszen közös uniós álláspont nincs a kérdésben.

Martin Pecina cseh belügyminiszter becslése szerint összesen néhány tucat személy átvételére lehet számítani különböző EU-tagállamok részéről.

(MTI)