fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
2004-ben is az Európai Néppárt nyerte az EP-voksolást
2009. június 5., 09:34
Öt éve tartották az első olyan európai parlamenti választást, amelyben már a közép-európai országok is részt vettek. A voksolsát ismételten az Európai Néppárt nyerte meg, azonban abszolút többséget ezúttal nem tudott szerezni. A részvétel tovább esett, annak köszönhetően, hogy a tíz új csatlakozott országban rendkívül alacsony volt az állampolgári aktivitás.

A 2004-es EP-választásokat már a tíz új taggal kibővült unióban rendezték meg június 10-13. között. A 25 tagú EU polgárai már 732 fős parlamentbe választották meg a képviselőket. A választáson 342 millióan szavaztak, ami 45,6 százalékos részvételi aránynak felelt meg. A legmagasabb részvétel Belgiumban (90,81 százalék), míg a legkisebb Szlovákiában (16,96 százalék) volt.

A választást ismételten az Európai Néppárt nyerte meg, 268 helyet szerezve, míg az Európai Szocialisták 218 mandátumot értek el. A harmadik helyen a liberálisok (88), a negyediken a zöldek (42), az ötödiken a kommunisták (41) végeztek. Az euroszkeptikusok 37, míg a nemzeti konzervatívok 27 képviselői helyet értek el.

A nagyobb tagállamok közül Nagy-Britanniában konzervatív siker született. 28 konzervatív képviselő mellett a kormányzó Munkáspárt csak 19 helyet tudott szerezni. Franciaországban a választók jelentősen megbüntették a jobboldali kormányzatot, mivel a szocialisták 31 helyével szemben csupán 17-et tudtak szerezni. Németországban a Gerhard Schröder vezette baloldali kormány szenvedett súlyos vereséget, mivel a CDU-CSU 49, míg a szociáldemokraták 23 mandátumot szereztek.

Spanyolországban a 2004. márciusi kormányváltás után, amelyen az addig kormányzó Néppárt elveszítette a voksolást, az EP-voksoláson ugyanannyi (24) mandátumot szerzett, mint a szocialisták. Olaszországban egyik politikai oldalnak sem sikerült jelentős fölényre szert tennie.

Nyugat-Európával szemben a tíz újonnan csatlakozó országban lényegesen alacsonyabb volt a részvétel. A közép-európai államokban a kormányzó pártok nagyrészt vereséget szenvedtek, kivételként Szlovákiát lehet megemlíteni, ahol kifejezetten jól szerepeltek. Magyarországon az MSZP nagyarányú vereséget szenvedett az ellenzéki pártoktól.

(MNO)