ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Nem hihet a cigányság a kormány ígéreteinek

A cigányszavazatok megvásárlásáról, a három csapás törvényről és a roma társadalom által vállalt áldozatokról beszélgettünk Farkas Flóriánnal. A Lungo Drom elnöke szerint a cigányság kiábrándult a szocialista kormányból, amelynek intézkedései cigányellenesek, rasszisták. Az európai parlamenti választások kampánykörútján a romák a politikai döntéshozóknak szóló egyik fő üzenete az volt, nem abban kell gondolkodniuk, hogy a cigányság egészét egyszerre karolják fel, hanem abban, hogy ha egy-egy család segíteni akar magán, adjanak neki támaszt.
Létrehozva: 2009. június 8., 10:16
nyomtat küld

Farkas Flórián: Ha a romák nagy létszámban vesznek részt a szavazáson, megrendítő vereséget szenvedhetnek a szocialisták a jobboldaltól,és ez reményt adhat az előre hozott választásokra

- Cigányellenes a kormány?

- Az intézkedései egyértelműen azok, hiszen a válság idején, amikor még tovább romlanak a cigányság kilátásai, a kormány arra törekszik, hogy elterelje a figyelmet a valós kérdésekről, s mesterségesen szítsa a feszültséget a cigányok és a többségi társadalom között. A hatalom eszközként használja a romákat.

- Érdekes megállapítás, hiszen a kormánytagok a Charta égisze alatt a romák védelmében meneteltek a közelmúltban. Ön szerint ezek a látványos baloldali gesztusok már nem válthatók szavazatokra?

- Országjárásom alatt, amelynek keretében valamennyi régióban megfordulok, arra kérem a cigányságot vasárnap mondjon ítéletet a kormányzat eddigi cigánypolitikájáról. Arra számítok, hogy a cigányság él a lehetőséggel, s eddig soha nem tapasztalt arányban részt vesz a szavazáson, és a Lungo Drom által is támogatott Fidesz-KDNP-listára szavaz. Nagyon nagy az elkeseredettség, az összeomlás a cigányság körében, sokan a teljes reménytelenségbe sodródtak. A kampánykörút célja, hogy elmondjuk a romáknak, ha részt vesznek a választásokon, megvan annak a reális esélye, hogy európai szintű cigánypolitika valósulhasson meg, amelyet a Fidesz programja képvisel, és ez kimozdíthatja a cigányságot mai reménytelen helyzetéből. A rendezvényeinkre meghívtuk a baloldalhoz kötődő cigányszervezetek képviselőit is, azt kértük tőlük, attól függetlenül, hogy kihez tartoztak, most a cigányságukból eredő felelősségtudatból - látva, hogy milyen körülmények közé került a cigányság az elmúlt néhány évben - döntsenek a jövőről.

- Volt valamilyen hatásuk a kormányzati reformoknak, vagy a PR-programok többet ártottak, mint használtak?

- A cigányság változást akar. Azt kérdezték országszerte egyszerű emberek, mit tehetnek azért, hogy javítsanak gyermekük helyzetén. Egyre többen máról holnapra élnek, és nem tudják, mit esznek a következő napon. Nem találkoztam olyan cigány emberrel az országjárás során, akinek lenne állása. Az a hivatalosnak tekintett adat, amely hatszázezerre teszi az állástalanok számát, részigazságot tükröz, a valóság ennek a duplája, mert a cigányság nincs regisztrálva az állástalanok között. Rövidesen bekövetkezik a totális munkanélküliség a cigányság körében, s ez társadalmi robbanáshoz vezet.

- Nem segített az Út a munkához program?

- Cseppet sem. Elkerülte a cigányokat. Az oktatásban reformként meghirdetett rombolás, amelynek egyik következménye a kisiskolák bezárása, kétharmaduk összevonása, az óvodák felének megszüntetése volt, elpusztította a cigányság legfőbb integrációs terepét. A kormány felére csökkentette az ösztöndíj-támogatást, amit cigány fiatalok igényelhettek tanulmányaikhoz. A szocialisták telepfelszámolási programjának az lett az eredménye, hogy szaporodtak a nyomornegyedek. Ilyen nyomort, elkeseredettséget, ugyanakkor ilyen elszántságot - mert hiszen a cigányok tudják, hogy nincsen veszteni valójuk - még nem láttam. Ha a romák nagy létszámban vesznek részt a szavazáson, megrendítő vereséget szenvedhetnek a szocialisták a jobboldaltól, és ez reményt adhat az előre hozott választásokra.

- Mi tapasztalt, felhagyott a baloldal a cigányság körében a szavazatvásárlásokkal?

- Egy-két helyen próbálkoztak ezzel, de a cigányok egész egyszerűen elzavarták őket. Élelmiszert, segítséget ajánlottak nekik, de a kapuig sem engedték őket. Kiábrándultak a cigányok a kormányzat ígérgetéseiből.

- A pozitív befolyásolás eredménytelen, próbálkozik a baloldal a negatív kampánnyal, azzal, hogy a Magyar Gárda vagy a híradásokban az utóbbi időben sokat emlegetett árpádsávos fekete terepjáró megjelenik a cigánysoron, és az ott élők élete veszélybe kerül?

- A kormányzati oldal a szélsőjobbal riogatja az embereket. A szélsőjobb pedig a cigányok riogatásával akar mandátumhoz jutni, de nem félnek a cigányok. Lebecsülik a cigányokat azok, akik azt hiszik, hogy ezzel meg lehet téveszteni. Pontosan tudja, hogy annál nagyobb rasszizmus, megkülönböztetés nem kell, mint amit a kormányoldal tett vele hétéves regnálása alatt.

- Milyen elvárásokat fogalmaztak meg a cigányok a jobboldal támogatásáért cserébe?

- Első helyen az a kérés szerepel, hogy dolgozhassanak. Ha sikerül kormányt alakítani, fontos, hogy a cigány vállalkozók is kaphassanak támogatást. Az a vékony roma alkalmazotti réteg, amelynek még van munkája, ezektől a munkaadóktól kap munkát. Az iskola-összevonások miatt nem tudnak a gyerekek átjárni a szomszéd településekre tanulni. A tanulási lehetőségekben radikális változást kell hozni. Az Orbán-kormány által életre hívott ösztöndíjrendszert vissza kell állítani. Az egészségügyben az a tervünk, hogy cigány védőnői és egészségügyőri hálózatot hozzunk létre. Újra kell építeni a cigány társadalmat is.

- A kölcsönösség jegyében milyen áldozatokat vállal a cigányság, hogy javítson a helyzetén?

- Hamis beállítás az, hogy a cigányság nem képes áldozatot hozni. Ha látja, hogy a vállalásából eredően a gyerekének van jövője, amiben neki mint szülőnek szerepe van, bármire képes. Akár egy szerződés keretén belül a romák képesek sorsközösséget vállalni, hogy jövőjük legyen.

- Hajlandók lennének fellépni az elsősorban őket megnyomorító uzsorásokkal vagy a többségi társadalom sérelmére sorozatosan bűncselekményeket elkövetőkkel szemben?

- Nem engedheti meg a cigányság, hogy körein belül ne legyen meg az elszámoltatás. Nekünk szegezték a kérdést, miért hagyjuk, hogy bűnözői életmódot folytató emberek képviseljenek bennünket, lejáratva a cigányság egészét. Ki kell vizsgálni, hová tűnt a cigányság felzárkóztatására szánt pénz! Az uzsora fogságában szenvedők is kértek segítséget. A megoldás kézenfekvő: ha munkát adunk, akkor nem szorulnak az uzsorásokra, és magától kifullad ez az embertelen rendszer. A mások nyomorát kihasználókat a lehető legkeményebben el kell ítélni. A cigányság kivetettnek érzi magát a társadalomból, sorozatos gyilkosságok történtek, és a rendőrség nem találja a tetteseket. A cigányság támogatja a három csapás törvényét, rendet akar, csak meg kell adni a lehetőséget, hogy a rendteremtésben az ország alakításában is szerepet vállalhasson. Ismertettem a Fidesznek és a Lungo Dromnak a cigányság számára készített programját, azt, hogy változás esetén mire számíthat. Kikértem az emberek véleményét az általunk tervezett törvénytervezetekről is.

- Akad olyan kérdés, amelyben eltér az önök és a cigányság véleménye?

- A telepfelszámolás programja lejáratódott, azt javasolták, hogy egy-egy család, amelyben a szülőknek sikerül tisztességes munkát kapniuk, a gyermek iskolába jár, kapjanak segítséget lakhatási körülményeik javításához. A cigányok nem akarnak sodródni azokkal, akik nem akarnak segíteni magukon. Rávilágítottak arra, nem abban kell gondolkodni, hogy a cigányság egészét egyszerre kell felkarolni, hanem abban, hogy ha egy-egy család akar segíteni magán, azoknak kell támaszt adni.

Pályakép

Farkas Flórián országgyűlési képviselő (Fidesz), a Lungo Drom érdekvédelmi cigányszövetség elnöke Tiszaroffon született. Iskolái befejezése után építőipari munkásként dolgozott. 2005-ben egyetemi diplomát szerzett az ELTE jogi karán, politológia szakon. Már 1983-ban bekapcsolódott a roma közéletbe, dolgozott a Szolnok megyei cigány koordinációs bizottságban, civil foglalkozása pedig a Szolnoki Városi Tanácsnál cigánycsalád-segítő. 1991-ben alapította meg a Lungo Drom érdekvédelmi cigányszövetséget, és főtitkára, majd elnöke lett. 1995-től négy éven át az Országos Cigány Kisebbségi Önkormányzat, majd 2002-ig az Országos Cigány Önkormányzat elnöke volt. 2002-ben a Fidesz országos listájáról került a parlamentbe.

(Sándor Csilla, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések