fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Pálmaolaj helyett szénkredit lehet a jövő profitja
2009. június 8., 11:24
Egy tudományos vizsgálat szerint azok az államok, amelyeknek még nagykiterjedésű esőerdeik vannak, komoly profitra tehetnének szert, hogyha a jövőben az erdők védelme mellett "karbon-krediteket" adnának el a szennyező országoknak.

Az erdők rendben tartása a jövőben komolyabb bevételi forrás lehet. Jobban megérné, mint kivágni a fákat és helyükben pálmafákat ültetni pálmaolajért. A globális felmelegedésért felelős káros gázok kibocsátását csökkentő erdővédelmi program, a Redd a kutatók szerint Indonéziában komoly hasznot hozhatna az államnak. Számításaik szerint többet, mint amennyit a fakitermeléssel és a haszonerdők telepítésével érnének el. A Conservation Letters szaklapban közzétett vizsgálat szerint ez a módszer segíthet a védett erdők megőrzésében. Manapság ugyanis gyakori gond, hogy a trópusi erdők helyén haszonerdőket telepítenek. Az így nyert pálmaolajat ugyanis kedvező áron tudják értékesíteni élelmiszer- szappan-, valamint biodízel alapanyagnak.

Indonézia és Malajzia a két legnagyobb pálmaolaj termelő. Ezekben az országokban gyakori, hogy felégetik az erdőket, hogy haszonnövényt termesszenek, pedig ezek az erdők rendkívül gazdagok különféle állat és növényfajokban. Többek között ezekben élnek a veszélyeztetett orángutánok is, és ezeken túl az erdők igazi szénelnyelőknek számítanak. Éppen ez az a tulajdonságuk, amelyből a jövőben akár profitot is remélhetnek.

A Queensland Egyetem professzora, Oscar Venter tanulmányában egy erdős indonéz tartománnyal, Kalimantan-nal foglalkozott, ahol az erdők kivágása ellen környezetvédelmi vállalkozást hoztak létre. Elemzése szerint a fák védelme sokkal nagyobb hasznot hozna, mint a pálmaolaj. Szerinte az erdők felett rendelkező vállalatokat fel kellene szólítani arra, hogy inkább védjék a területeiket és úgynevezett szénkrediteket adjanak el a valódi szennyezőknek. Számításaik szerint a kreditek eladásával tonnánként 10 dollárt tudnának keresni, amely a professzor szerint sokkal nagyobb hasznot hoz, mint az erdők tarvágása és a pálmaolaj előállítása. A Redd programot 2005-ben az ENSZ hívta életre és a célja az volt, hogy egy olyan pénzügyi rendszert hozzon létre, amely képes megvédeni az esőerdőket.

(greenfo.hu)