Erről Vladimír Spidla foglalkoztatási biztos beszélt a tagországok munkaügyi minisztereinek luxemburgi találkozóján, hétfőn.
Az uniós megállapodások szerint a 15 régebbi EU-tagország öt év után már csak abban az esetben tarthat fenn korlátozásokat a új tagországok munkavállalóira, ha az akadályok felszámolása súlyos zavarokat okozna saját piacán.
A régi tagállamok közül egyedül Németország és Ausztria jelezte, hogy 2011 májusáig még folytatni kívánja a korlátozásokat, a többiek már felszámolták azokat. Nagy-Britannia azt kérte, hogy minden ott dolgozni kívánó személy regisztráltassa magát.
A brüsszeli bizottságnak nincs vétójoga a nemzeti döntéseket illetően e területen, de azt vitathatja, hogy valóban fennáll-e a súlyos piaci zavar.
A cseh Spidla most jelezte, hogy a nemzetközi gazdasági válság okozta helyzet miatt kénytelen elfogadni a német és osztrák érvelést, hiszen a külföldi munkavállalók érkezése növelhetné a munkanélküliséget, különösen a leginkább sérülékeny rétegeknél.
A legfrissebb uniós gazdasági előrejelzések rövid távon komor képet festenek a foglalkoztatás tekintetében szinte minden EU-tagállamban.
A miniszteri ülésen elnöklő cseh Petr Simerka a találkozó utáni sajtótájékoztatón jelezte, a soros uniós elnökség tudomásul vette a bizottság álláspontját.
Hozzátette mindazonáltal, más lehetne a bécsi és berlini döntés megítélése, ha nem lenne szó nemzetközi krízishelyzetről.
Spidla leszögezte, hogy a bizottság továbbra is szoros figyelemmel követi a helyzetet a két országban, és fenntartja a jogot, hogy szükség esetén további felvilágosításokat kérjen a német és az osztrák kormánytól.