Félreértés ne essék, eszünk ágában sincs mentegetni a kabinet vezetőjének cselekedeteit. Különösen nem, amikor az idei és a jövő évre vonatkozóan brutális megszorítócsomag hatásai alá kerülünk. 1300-1400 milliárd forintos állami lefaragásról van szó, ami a 13. havi nyugdíj és közszolgálati bér elvételét, a szociális támogatások lefaragását jelenti, és persze adóemelést.
Értjük mi, nincs mozgástere a kormánynak. Magyarország legfőbb hitelezői - a Nemzetközi Valutaalap, a Világbank és az Európai Unió - ugyanis nem engedik, hogy a kormány elengedje a gyeplőt. Értjük mi azt is, hogy még az európai parlamenti választások előtt tudtára adták a kormánynak: az elmúlt hét esztendő gazdaságpolitikai ámokfutását legalább az idei és a jövő évi költségvetésben ki kell egyenlíteni. Mindez azonban nem ad felmentést az átmeneti "szakértői" kormánynak. A felelősség a döntésekért az övé is. Az "is"-en lenne a hangsúly...
Feltűnt az valakinek, hogy hová lett Gyurcsány Ferenc? Hogy se híre, se hamva Medgyessy Péternek?
Nemcsak a napi- és hetilapok által felhozott üzleti ügyekről van szó, hanem a 2002-től felhalmozott "országlásról". Szemezgessünk, hogy miről is beszélünk. Többek között arról, hogy hazánk három éve válságban van, s leszakadt Európa középső részétől. Arról, hogy 2006-ban több százmilliárd forinttal lett több az államháztartás hiánya a tervezettnél. Mind az akkori pénzügyminiszter, mind a miniszterelnök posztján maradhatott. Ne feledjük, Medgyessy Péter "jóléti rendszerváltási" programja óta duzzad megállíthatatlanul az államadósság.
Medgyessy, aki most élvezi milliós állami nyugdíját, olyan döntéseket erőltetett az Országgyűlésre, amelyeknek nem volt költségvetési fedezetük. Úgy tűnik, a hibás döntésekért most Bajnainak kell - idézve Horn Gyulát - elvinnie a balhét. Hiába állítja az MSZP, hogy a papírforma teljesült az európai parlamenti választáson, ilyen arányú vereségre nem számíthatott. Egyre inkább reálisnak tűnik, hogy őszre elfogy Bajnai Gordon kormányának szocialista támogatása, s előre hozott választások lesznek.
Bajnai Gordonnak látnia kell a hátteret. Az MSZP-frakció tagjai a csúfos EP-választás után nem tehettek mást, mint hogy a kudarc után támogatásukról biztosították a kormányt és a miniszterelnököt. Ám elbizonytalanodott a Bajnai-kormány mögött az a többség, amely hűségesküt tett arra, hogy akár az élete árán is támogatja a kormány válságkezelő programját. A miniszterelnök hamarosan egyedül marad. A jelek szerint Bajnai személyes stratégiája az, hogy még ebben a parlamenti ülésszakban elfogadtassa azokat a törvényeket, amelyek a legfájdalmasabb szociális következményekkel járnak, mert azt feltételezi, hogy így könnyebb lesz a költségvetés összeállítása, és az ország helyzete is javul. Ezzel együtt már most "turbulencia" alakult ki olyan fontos javaslatok körül, mint például az ingatlanadó. Ráadásul az MSZP egyéni képviselőinek néha haza kell menniük a körzetükbe, és el kell magyarázniuk, miért támogatják még mindig a kormányt, még akkor is, ha rövid távon nem várható gazdasági eredmény. Bajnai Gordonnak mielőbb távoznia kell. Nem pusztán az ország, hanem a saját érdekében is.
Mielőtt a szennyes rázúdul.