Az EP honlapján szerdán olvasható adatok szerint a jobbközép Európai Néppárt az eddig számítottnál eggyel több, vagyis 264 mandátumra számíthat. A Zöldek mandátumainak száma is növekszik eggyel, 53-ra. A szociáldemokraták azonban az eddig kalkulált 163 helyett csupán 161 mandátumhoz jutottak a legfrissebb adatok szerint.
A liberálisok 80, az "euroszkeptikus" csoportok 53 EP-képviselőt küldhetnek a 736 tagú testületbe. Az Egyesült Baloldal nevű EP-frakció, amely a kommunistákat is tömöríti, 32 mandátumhoz jutott.
Jelenleg 93 az olyan megválasztott EP-képviselők száma, akik frakción kívüli független képviselőnek tekinthetők. Köztük van a baloldali irányultságú olasz Demokrata Párt 21 képviselője, ők állítólag belépnének a szocialista frakcióba.
Nyitott kérdés egyelőre, hogy "hol a helye" a 25 brit konzervatív képviselőnek, valamint a cseh ODS nevű, jobboldali polgári párt képviselőinek. E párt Mirek Topolánek személyében az előző cseh kormányfőt adta. Ők korábban bejelentették, hogy nem kívánnak tovább a néppárti frakcióban maradni, mert az túlságosan integrációpárti számukra. Az önálló frakcióalakításhoz azonban nem csupán 25 képviselő kell, hanem eleget kell tenni annak a kritériumnak is, hogy ezek a képviselők legkevesebb hét tagországot jelenítsenek meg.
Állítólag érdeklődést mutatna a néppárti frakcióhoz való csatlakozás lehetősége iránt a Nagy-Románia párt három képviselője. E párt az előző ciklusban egy ideig a szélsőjobboldali frakcióban ült, de ott összeveszett az olasz neofasisztákkal, akik - román menekültek által elkövetett bűncselekményekre hivatkozva - az összes román Olaszországból való kizsuppolását szorgalmazták. Ekkor a Nagy-Románia párt kivonult a szélsőjobboldali frakcióból, előidézve ezzel annak automatikus megszűnését, mert kiválásukkal a frakció létszáma a szükséges minimum alá süllyedt. Hírek szerint az "Igazi Finnek" nacionalista EP-képviselője is szívesen csatlakozna a néppárti frakcióhoz. Felettébb kétséges azonban, hogy a Néppárt befogadja-e ezeket a képviselőket.
Európai parlamenti források szerint pillanatnyilag legkevesebb 23 megválasztott radikális jobboldali EP-képviselő van, egyelőre frakció nélkül. Ők Ausztriában, Belgiumban, Bulgáriában, Finnországban, Franciaországban, Hollandiában, Magyarországon, Nagy-Britanniában, Romániában, illetve Szlovákiában nyertek mandátumot. A magyarok a Jobbik három megválasztott képviselője.