- A Fidesz-KDNP szövetség 14 képviselői helyet szerzett az Európai Parlamenti választáson - miközben az MSZP mindössze négyet. A Kárpát-medence magyarságát 27-en fogják képviselni - ebből húszan az Európai Néppárt frakciójában foglalnak helyet. Mennyiben lesz képes ez az erő a nemzeti érdekeket érvényesíteni, a Kárpát-medencei magyarság határokon átívelő újraegyesítését segíteni?
- Három nagy győzelem született vasárnap. Magyarországon a Fidesz-KDNP szövetség abszolút többséget kapott - megjegyzem, ilyen az unió történetében még nem volt, egyszer kaptak a brit konzervatívok ötvenegy százalékot, úgyhogy a Fidesz-KDNP szövetség az unió történetének legnagyobb győzelmét aratta. Nagy siker történt Erdélyben és a Felvidéken is, így a Kárpát-medence magyarságának az unió történetében az eddigi legerősebb képviselete jött létre. Az is fontos az unió egészének tekintetében, hogy az Európai Néppárt megnyerte a választásokat, tehát a keresztény-konzervatív szemlélet domináns lesz az unióban.
- A megsemmisítő vereség után Fodor Gábor felajánlotta lemondását, Bajnai Gordon azonban nem, noha Ön már a választás éjszakáján távozásra szólította fel. Mit tehet egy ilyen arányú győzelem birtokában a Fidesz-KDNP szövetség, hogy minél előbb lemondásra bírja a Bajnai-kormányt?
- A józan ész és a minimális erkölcsi érzék alapján azt várta volna az ember, hogy hétfőn Bajnai Gordon bejelenti a lemondását, és azt, hogy megszavazzák az Országgyűlés feloszlatását, az új választások kiírását. Megjegyzem, hogyha a Navracsics Tiborral korábban benyújtott ilyen tartalmú javaslatunkat megszavazták volna a szocialisták, akkor már túl lennénk a parlamenti választásokon. Egyszerre, egy költséggel, vasárnap, az uniós választás mellett a parlamenti választáson is túl lennénk, ami azt jelentené, hogy ma már lenne egy olyan parlamenti többség - mögötte tényleges társadalmi támogatottsággal -, amely ki tudná vezetni az országot a válságból. Súlyos felelőtlenség, amit Bajnai és az MSZP művel, hiszen ez a politikai agónia, amit még megpróbálnak pár hónapig elhúzni, alapvetően árt az országnak. Egyébként megjegyzem, hogy a szocialista pártot a politikai megsemmisülés felé löki, hiszen ha lett volna ötletük arra, hogy hogyan lehet kivezetni az országot abból a válságból, ahová egyébként ők taszították, akkor hét év alatt már eszükbe juthatott volna egy épkézláb megoldás. Ha eddig, hét évig nem jutott eszükbe, akkor ugyan mitől jutna eszükbe most, a hátralévő pár hónapban. Másfelől pedig nyilvánvaló, hogy a magyar társadalom beírta az elégtelent a Bajnai-kormány bizonyítványába. A Fidesz-KDNP iránt megnyilvánuló abszolút többség, az abszolút többségben megnyilvánuló szimpátia világossá teszi azt, hogy az emberek úgy gondolják, hogy Bajnaiék nem tudják annyira lerombolni az országot, hogy mi ne tudjuk újraépíteni.
- Hétfőn a Ház asztalára került a kormány új adócsomagja. A kabinet folyamatosan azt magyarázza, hogy ez az elmúlt évek legnagyobb adócsökkentése. Valóban jelentős könnyítéseket eredményezne a javaslat, vagy ez csupán egy adóátrendezés?
- Tapasztalati alapon pontosan tudjuk, hogyha a szocialisták adócsökkentést mondanak, akkor adónövelést csinálnak. Bőségesen van erre tapasztalat. Ez a klasszikus bolsevik trükk, hogy az ellenkezőjét mondd annak, mint amit tenni készülsz, illetve, amit tenni akarsz, azzal vádold meg az ellenfeled. Ez a klasszikus lenini bolsevik trükk - amit a szocialista párt folyamatosan alkalmaz. Egyfelől tehát a tapasztalati tény az, hogyha a szocialisták adócsökkentésről beszélnek, akkor mindig adóemelést csináltak, másfelől, ha kivételt erősítő szabályként véletlenül adócsökkentő törvényt fogadtak el - azt mindig a választás előtt tették -, akkor a választás után azon melegében hatályon kívül helyezték. A szocialista párttól adócsökkentést még nem láttunk, egyébként is az egész eddigi politikájukból, a doktriner neoliberális restrikcióra épülő gazdaságpolitikájukból nem is következik, hogy érdemi adócsökkentést csináljanak. Tovább színezi a képet, hogy az SZDSZ - amely pártként gyakorlatilag nem létezik, de a képviselői benn ülnek a parlamentben - nem biztosította támogatásáról a beterjesztett adócsomagot, tehát a parlamenti többsége is több mint kérdéses. Ráadásul számos szocialista képviselő a fenntartását hangsúlyozta, és nem biztos, hogy egy ilyen megsemmisítő vereség után tudják-e még fogni az összes emberüket. Harmadsorban szakmailag - akár a munkáltatók, akár a munkavállalók részéről - megfogalmazódott az, hogy például a szuperbruttósítás, és az összes többi ötletük nemcsak irányukat tekintve rosszak, gazdaságilag nem segítik a növekedést, szociálisan pedig elfogadhatatlanok, hanem ezen túlmenően pusztán technikai értelemben is kivitelezhetetlennek tűnnek. Olyannyira, hogy maga a pénzügyminiszter nem tudta elmagyarázni, hogy mit jelent a konkrétumok szintjén a szuperbruttósítás. És akkor nem beszéltünk a megalapozott alkotmányossági aggályokról, hogy hogyan lehet adót fizetni egy olyan jövedelem után, amit nem én kaptam. Összefoglalva, ennek a kormánynak sem legitimációja nincsen már arra, hogy a jövőre bármilyen törvényt hozzon, sem szakmai felkészültsége, hogy javaslatait technikailag egyáltalán kivitelezni tudja. Továbbá politikai támogatottsága is több mint kérdéses mind az SZDSZ, mind a saját képviselői részéről. Ezért szólítottam fel a hétfői ülésen Bajnai Gordont, hogy a nyilvánvalóan illegitim kormány már ne privatizáljon semmit, ne adósítsa el tovább az országot, és a jövő vonatkozásában egyáltalán ne csináljon semmit, hanem a következő választásokig ügyvezető jelleggel működjön.