fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Embert barátjáról
2003. augusztus 8., 15:24
A brókerbotrány hajnalán mind a K&H Equities VIP-listáján szereplő Endrényi Éva, mind Kovács László úgy nyilatkozott: nem álltak szoros kapcsolatban egymással. E nyílt tagadás - amit diplomáciai és politikai körökben többnyire elnéző mosollyal fogadtak - ráirányította a figyelmet az üzletasszony mögötti háttérhatalmakra is. A Heti Válasz kiderítette: Endrényihez - saját gyermekét látogatandó - bejáratos az a Szalai Péter, akiben a katonai beszerzések kulcsfiguráját tisztelik a magyar kormánytagok.

"Kovács: Feleségem van, nem élettársam" - a Blikk című bulvárlap e mondattal igyekezett hatástalanítani a július közepén robbant bombahírt, mely szerint: az MSZP-elnök hölgyismerőse, Endrényi Éva magánszemélyként, valamint két cégérdekeltségével (American-Hungarian Fashion House Inc., Pál és Cápa Kft.) is szerepel a K&H Equities VIP-lajstromán. A közszereplők intim ügyeinek vesézgetésére szakosodott másik újság, a Színes Mai Lap Endrényit beszéltette - "Alaptalanul hoztak hírbe a külügyminiszterrel" -; mélyebbre ugyancsak nem merészkedett. Pedig a pártelnök korábban a lehető legmagasabbra dobta a labdát azzal, hogy jelezte: kapcsolatuk jellegéről legfeljebb a rendőrségnek nyilatkozik.

A bulvárszakma tehát - ma sem tudni, miért - sebtiben beletörődött a "ténybe", hogy a Paul and Shark márkájú ruhadarabok hazai forgalmazójaként ismert üzletasszony nem ápol barátnői, bizalmi, esetleg "társalkodópartneri" viszonyt Kovács Lászlóval. Mindezt azt követően tette, hogy világossá vált: a Pál és Cápa az Equities kiemelt ügyfelei közül is kiemelkedett; a cég közreműködött a Britton Kft. - Kulcsár Attila koordinálta - Pannonplast-részvénybeszerzésében. (A K&H Bankon belüli "VIP-kisbankot" működtető Kulcsár egyes ügyfelei - köztük Endrényi vállalkozása - februárban 1,2 milliárd forintért vásároltak Pannonplast-papírokat, majd némi árfolyamnyereséget elkönyvelve továbbszármaztatták őket a Brittonnak.)

Az MSZP elnökének - hogy tovább ne menjünk - ismerőse lapzártánkig nem került az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának látókörébe, az Endrényi-ügy kipattanásából mégis hasznot húzhatnak a politika és a "szervezett felvilág" (copyright by Magyar Bálint) összefonódása iránt érdeklődők. Másképpen: inogni látszik az a hiedelem, mely szerint a Medgyessy-Kovács tandem elsője jobban, hátsója kevésbé hajlamos odadobni magát a gazdaság erőinek.

Diplomatakörökben például már régóta nyílt titokként kezelik a külügyminiszter és a Cápa-kedvelő nagyvállalkozó kapcsolatát. A Heti Válasz úgy értesült: Kovács a legkevésbé sem bánkódott, amikor Endrényit hirtelen alkalmazni kezdte egy panamai off-shore társaság, a Woodham Enterprise Inc. birtokában lévő lapkiadó cég, a Diplomata Magazin Kft. Ezt megelőzően, a 2002-es kampányidőszak kezdetén az MSZP-kelletés legfőbb médiumát, a Magyar ATV-t működtető részvénytársaság - közel 20 millió forintos - feltőkésítését vállalta magára ugyanez a panamai cég. Off-shore-szakértők a Magyar Köztársaság monacói tiszteletbeli konzuljában - a "hétmérföldes" Kovács-barátként számon tartott - Elek Etienne-ben vélik felfedezni a Woodham háttértulajdonosát.

Külügyminisztériumi forrásaink hozzáteszik: az MSZP elnöke - cserébe a szocialista pártot futtató ATV "megmentéséért" - többszemközt ígért tárcapénzeket Eleknek, illetve az általa kiadott Diplomata Magazinnak. Úgy tudjuk: a kifizetések elmaradtak, Kovács mindössze egy profi hirdetésszervezőt/pr-igazgatót ajánlott Elekéknek - Endrényi Éva személyében. Az üzletasszony rövid regnálása idején ugyan elszaporodtak a Bally-cipőreklámok a lapban (a Paul and Shark mellett e világmárkát is Endrényi forgalmazza Magyarországon), ám ez sem bizonyult elegendőnek a magazin felvirágoztatásához.

Mindemellett a külügyminiszter környezetéből arról is értesültünk: Endrényi Éva egyik gyermekének édesapja nem más, mint az évek óta MSZP-közeli hadiipari vállalkozónak és Kovács-bizalmasnak mondott - a 2002-es kormányváltás óta jócskán túlfoglalkoztatott - Szalai Péter. Korábban megírtuk (Heti Válasz, 2003. március 14.): a közelmúltban lebonyolított katonai gépjárműtenderen Szalai az olasz Iveco S.p.A. lobbistájaként járt el. (A Közbeszerzési Döntőbizottság márciusban részben megsemmisítette a Honvédelmi Minisztérium pályázatának eredményét, mivel a szaktárca különösen nagy közpénztömeget, mintegy 30 milliárd forintot bízott volna az érvénytelen ajánlatot tevő Ivecóra. A döntőbizottság ötmillió forintra büntette a minisztériumot.)

A rendszerváltozást követő évek Kalasnyikov-botrányával összefüggésbe hozott Technika Külkereskedelmi Vállalat egykori vezérigazgató-helyetteseként ismert Szalait, illetve cégét, az Armaco Kft.-t - a Magyar Nemzet információja szerint - a MIG-29-es vadászgépek felújításával közbeszerzés nélkül megbízott orosz RSZK MIG Holding is tanácsadójává fogadta. Kormányzati körökben tudni vélik: az Iveco-biznisz és a 140 millió forintot érő MIG-tanácsadás mellett Szalai akár a Mistral rakétafejlesztésből és az MI-24-es helikopterfelújítási akcióból is sápot húzhat. Aligha légből kapott tehát a hadiipar egyik új "alaptörvénye": ha egy külföldi cég magyar közpénzekre vágyik, először Szalai dandártábornokot érdemes felkeresnie. (A szocialista pozícióosztók a 2002-es választások után a Magyar Posta Rt. igazgatóságába is bejuttatták Szalait.)

Természetes, hogy okos üzletemberek bejelentik az igényüket, hogy közvetítőként részt vehessenek egy-egy beszerzésben - magyarázta (ki) a Szalai-jelenséget Dávid Gyula szocialista képviselő. Az Országgyűlés honvédelmi bizottsági tagjának kompetenciájához kétség sem férhet: a honatya tavaly áprilisig felügyelőbizottsági tagja és jogi képviselője volt az Armacónak. Eközben pedig kézbesítési megbízottként "fusizott" a budai Endrényi-villába bejegyzett Neville Kft. egyik korábbi tulajdonosánál, az Autumn Properties Ltd. nevű brit off-shore társaságnál. Szalai és Endrényi szakadatlan (üzleti) egymásrautaltságát látszik igazolni, hogy a két nagyvállalkozó családi cégei mögött "megbúvó" off-shore társaságok - szinte egytől egyig - a New York állambeli Kerhonksonban található közös postacímre jegyeztettek be.

Csoda-e, ha az egyik ilyen közös gyökerű társaság, az American-Hungarian Fashion House Inc. aztán - mint már említettük - Kulcsár Attila VIP-listájáról sem tudott lemaradni?

Bódis András, Heti Válasz, 2003. augusztus 8.