fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Elnökváltás a Fidelitas élén
2009. június 17., 10:40
Távozik a Fidelitas elnöki posztjáról Szijjártó Péter, aki nem indul újra a tisztségért a szervezet hét végi tisztújító kongresszusán. A Fidesz elnöki stábjának vezetője ezután kizárólag párton belüli teendőire koncentrál. A Magyar Nemzetnek adott interjújában elmondta azt is, egy álma vált valóra azzal, hogy Orbán Viktor mellett dolgozhat.

- Úgy tudjuk, le kíván mondani a Fidelitas elnöki posztjáról. Ez igaz?

- Szombaton tisztújító kongresszust tart a szervezet, amelyet 2005 óta vezetek. Az elnöki posztért nem indulok újra, a választmány - teljes egyetértésemmel - Ágh Péter ügyvezető alelnököt jelölte utódomnak. Ezt úgy lehet értelmezni, hogy formalizáljuk azt a rendszert, amely 2006-tól, a Fidesz kommunikációs igazgatójává történt kinevezésemtől kezdve a Fidelitason belül működött. Én ugyanis onnantól kezdve lényegében csak a stratégiai döntésekben vettem részt, a napi operatív munkát Ágh Péter vitte.

- Kinőtt a Fidelitasból?

- Nagyképűen hangozna, ha ezt mondanám, az mindenesetre kétségtelen, hogy a pártbeli feladataim - kommunikációs igazgató, szóvivő és most már az elnöki stáb vezetője is - nagyon sok energiát igényel. Ezért távoztam két éve a győri Fidesz-frakció éléről is.

- Abból, hogy az Orbán Viktor mellett működő elnöki stábot vezeti, lehet-e következtetni arra, hogy a Fidesz választási győzelme után hasonló, kabinetvezetői teendőket látna el a miniszterelnök mellett?

- A Fideszben nem pozíciót osztanak, hanem munkát. Aki viszont rendesen és jól ellátja a rábízott feladatot, az bízhat benne, hogy kap újabb lehetőséget. Azzal egyébként, hogy Orbán Viktor mellett dolgozhatok, egy régi nagy álmom vált valóra. 1996-ban, a győri bencés gimnáziumban találkoztam először személyesen Orbán Viktorral, azóta volt a célom, hogy mellette dolgozhassak. Élvezem és szeretem a mostani munkámat.

- Az elnöki stábban hányan dolgoznak, és milyen feladatokat látnak el?

- Kinevezésemmel egy időben döntés született arról; hogy a stábnak két helyettes vezetője is legyen: a szervezeti ügyekért felelős Koszorús László, illetőleg a kommunikációért felelős Cser-Palkovics András személyében két fidelitasos politikustársam látja el ezeket a feladatokat. Az elnöki stáb alatt öt igazgatóság működik, a sajtóosztály, a képzési, a külügyi, a biztonsági igazgatóság és az elnöki titkárság. Feladatunk a pártelnök szakmai és politikai programjainak előkészítése, megszervezése és lebonyolítása, a különböző pártszervezetekkel, így például a frakcióval való kapcsolattartás.

- Kiterjed-e a munkájuk olyan feladatokra, mint például a politikai és a kommunikációs stratégia megtervezése?

- Ezekben a kérdésekben a Fideszben az országos elnökség hatásköre a döntéshozatal. A stáb az elnökség döntéseinek megfelelően jár el, ha úgy tetszik, a stratégiát ott döntik el, a végrehajtást pedig itt, az elnöki stábban dolgozzuk ki.

- Mennyire kapott szabad kezet munkatársai kiválasztásában?

- Kinevezésem után annyi történt, hogy a sajtóosztályt integráltam az elnöki kabinetbe, és ebből lett az elnöki stáb. A munkatársak zöme már itt dolgozott az előző kabinetfőnök alatt is, de én is hoztam magammal kollégákat.

- Elnöksége alatt milyen eredményeket tudott felmutatni?

- A Fidelitast úgy vettem át 2005-ben, mint Magyarország legnagyobb politikai ifjúsági szervezetét, és így is adom át. Sőt, most már elmondhatjuk, hogy Közép-Európa legjelentősebb politikai ifjúsági szervezete lett. Erejét mutatja az is, hogy az Európai Néppárt ifjúsági szervezetében is mi adjuk az egyik alelnököt. Magyarország minden táján, több mint háromszáz településen 11 000 tagunk van, számos önkormányzati testületben 141 képviselőnk jeleníti meg a fiatalok érdekeit. Kiemelném az immár tízéves múltra visszatekintő vezetőképzőnket, amelynek keretében évente huszonöt tehetséges fiatalt képzünk, akik később a helyi vagy az országos közéletben is megállják a helyüket.

- A Fidelitas finanszírozása rendben van? A szocialisták ifjúsági szervezetei esetében ugyanis kiderült, hogy komoly problémák voltak ezen a területen, gondoljunk csak a Zuschlag-ügyre.

- Pályázunk a pártalapítványhoz, például a vezetőképzőre. A rendezvényeinket részvételi díjakból, valamint helyi és nagyobb szponzorok segítségével finanszírozzuk. Tagdíjat nem szedünk.

- Éves szinten mekkora összegből gazdálkodik a Fidelitas?

- Több tízmilliós működési költsége van a szervezetnek. A Fidesz abban segít, hogy az infrastruktúrát és a munkatársakat biztosítja.

* * *

A Fidelitas története

1996-ban a Fidesz ifjúsági társszervezeteként alakult meg. Mára a legnagyobb jobbközép politikai ifjúsági szervezetté nőtte ki magát: több mint kétszáz csoportja tizenegyezer fiatalt tömörít. Első elnöke Gyürk András volt, aki 2005-ig, európai képviselői megválasztásáig irányította a markánsan jobbközép nemzedéki tömörülést. Utódja Szijjártó Péter, a Fidesz elnöki stábjának jelenlegi vezetője lett. A Fidelitasnak 1998 óta országgyűlési képviselői is vannak: az Orbán-kormány idején Gyürk András mellett Rogán Antal szerzett mandátumot, a mostani parlamentnek Ágh Péter, Cser-Palkovics András, Erdős Norbert, Koszorús László, Nyitrai Zsolt, Rogán Antal és Szjjártó Péter a tagja.

(Török László, Magyar Nemzet)