"Meg kell állítanunk Barrosot" - mondta Cohn-Bendit, majd hozzátette: "nincs valós okunk arra, hogy már most hivatalos döntést hozzunk a jelenlegi bizottsági elnök újrajelöléséről. "Abszurd, hogy a Lisszaboni Szerződés lelkes támogatóját, még a Nizzai Szerződés hatálya alatt jelöljék újabb öt éves mandátumára."
Az uniós elnökséget július elsején átvevő svédek azonban nem szeretnék elhalasztani az új bizottsági elnökről szóló döntést, mivel szerintük az EU-nak egy erős végrehajtó szervre van szüksége a jelenlegi gazdasági válság kezeléséhez.
Cohn-Bendit cáfolja ezt az állítást. Szerinte a jelenlegi Bizottság főleg aktuális kérdésekkel fog foglalkozni, amíg ősszel kijelölik az új tisztségviselőket. "Más helyzetben vagyunk, legyünk kreatívak!" A politikus kiemelte, hogy a Parlamentnek - a pártokkal összevetve - jóval nagyobb lehetősége van érdemi viták lefojtatására, a főbb politikai irányvonalakról és személyi kérdésekről.
Az Európai Unió jelenleg intézményi csapdában vergődik, mivel az új Parlamentet és a Bizottságot úgy kell kijelölni, hogy nem tudni, milyen jogi keretek között fog működni.
Dacol a Parlament?
A Zöldek vezetője szerint a júliusi ülésszakon nem jön létre a bizottsági elnök jelölését biztosító nagykoalíció az EP-ben, így az Unió vezetői összetűzésbe kerülhetnek a képviselőkkel, ha hivatalosan is jelölik Barroso-t a Bizottság élére. Mindez meglehetősen rossz üzenetet sugározna az Unió valamennyi állampolgára felé, különös tekintettel az ír választópolgárokra, az őszi, Lisszaboni Szerződésről szóló megismételt szavazás előtt.
"Az európaiaknak egy olyan Európai Parlamentre van szükségük, mely teljesíti a demokratikus felelősségvállalás elveit és ellenáll mindenféle elsietett, erőtlen döntésnek júliusban," tette hozzá Cohn-Bendit.
Érdekes adalék az ügyben, hogy a Parlament májusban elfogadta Jean-Luc Dehaene EPP-ED képviselő határozatát, mely megfelelő konzultációra szólít fel az EP és az Európai Tanács között.
Az elfogadott határozat hangsúlyozza, hogy a Tanácsnak az EP választások után haladéktalanul meg kellene neveznie a Bizottság elnökét, figyelembe véve a Parlamenttel való konzultációhoz szükséges időt. A dokumentumot nagy többséggel hagyták jóvá.
Eljárási rend és személyi kérdések
A Zöldek vezére szerint a jelölési eljárás problematikussága mellett nem szabad megfeledkezni a jelölt eddigi tevékenységének kudarcairól sem. "Barroso elnök politikája gazdasági, környezetvédelmi, és intézményi téren egyaránt elbukott. Nem engedhetünk meg magunknak még öt ilyen évet", mondta Cohn-Bendit.
A színfalak mögött a liberálisok, a zöldek és a szocialisták elkezdték egyesíteni "erőiket", hogy megakadályozzák José Manuel Barroso újrajelölését. A portugál politikus helyett Belgium korábbi miniszterelnökét, a legutóbbi választásokon képviselői mandátumot szerzett Guy Verhofstadtot szeretnék a Bizottság elnöki székében látni.
Cohn-Bendit nem kommentálta azokat a pletykákat, mely szerint egy ő játszaná a királycsináló szerepét egy Verhofstadt féle Bizottsággal kapcsolatban. Emlékeztetett viszont arra, hogy öt évvel ezelőtt Verhofstadt jelölését éppen azok az uniós vezetők nem támogatták, akik Barrosoval együtt az iraki háború mellett foglaltak állást.
Kampány a Facebookon is
Időközben a verseny már a közösségi web főbb színtereit is elérte. Mindössze hat nappal június 10-ei elindulása után a Verhofstadtot támogató csoport a Facebookon már elérte az 1000 főt.
A "Verfohstadtot az Európai Bizottság élére" (Verhofstadt for European Commission President) elnevezésű csoport egy hasonló, Barroso második ciklusát támogató csoporttal verseng a közösségi oldalon, azonban ez utóbbinak csak tíz tagja van.