fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Szélenergiával működhetne New York városa
2009. június 17., 15:43
Elkészült az első világméretű tanulmány, amely azt vizsgálja: milyen hatékonyak lehetnének a több ezer méter magasságban telepített szélfarmok. A hetvenes évek ötleteit felfrissítve működőképes energiagyűjtőket készíthetnénk, de kétségkívül nem hagyatkozhatunk csupán ezekre - állítják a szakértők.

A California State University és a Carnegie Intézet kutatói által készített tanulmány szerint 1600 és 40 ezer láb (kb. 488 és 12192 méter) közti magasságon négyzetmétereként 16 kilowattot lehetne generálni, míg a földre telepített generátorok még 1 kilowattnál is kevesebbet tudnak biztosítani ugyanilyen területen. A kutatók szerint a magasba telepített szélfarmokkal gyakorlatilag százszorosan lehetne kielégíteni bolygónk elektromos szükségleteit. Mindezt még az is hangsúlyosabbá teszik, hogy a legjobban hasznosítható szélenergia-területek egybeesnek az észak-amerikai keleti partvidékkel, a kínai partvonallal, Japánnal, Ausztrália déli területeivel, valamint Északkelet-Afrikával.

A szélenergia hasznosításának újszerű tervei a hetvenes évek energiasokkjának következtében születtek meg: a két fő elképzelés szerint vagy egy lebegő szélfarmot kellene létrehozni, ami egy elektromosságot vezető pányván keresztül küldené le a magasban generált elektromosságot - vagy egy olyan sárkányrepülőhöz hasonló alkalmatosságot, ami az összegyűjtött mechanikus energiát a földfelszínre letelepített generátorokhoz küldi.

Christine Archer, a California State University kutatója elmondta a Wired-nek, hogy míg a magassági szélenergia nagyon jó megújuló energiaforrás, nem ez fogja megoldani a globális problémájat. A szélre ugyanis nem tudunk mindig számítani, szükség lesz biztonsági energiatartalékra, egy kontinentális vagy akár globális méretű elektromos hálózatra. Ettől függetlenül már most is számos kezdő vállalkozás készül a magassági szélenergia kiaknázására, a működő prototípusokról viszont még mindenki hallgat, írja a Wired.

(kitekinto.hu)