ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Erősödő Kárpát-medencei magyar képviselet

A mi politikánk elfogadottsága messze a legnagyobb Magyarországon, ezt tudatosítja a nyugati közvéleményben a Fidesz hazai győzelme az európai parlamenti választáson - hangsúlyozta Gál Kinga fideszes európai néppárti képviselő a Magyar Nemzetnek. A politikus asszony, aki első mandátuma idején az állampolgári jogok bizottságának és a külügyi bizottság emberi jogi albizottságának az alelnöke volt, elítéli országunk kormányberkekből exportált rasszistázását, és hitet tesz a magyar kisebbségek jövője mellett.
Létrehozva: 2009. június 18., 14:49 | Utoljára frissítve: 2009. június 23., 07:33
nyomtat küld

- A Fidesz eredményváró rendezvényén, a nagy győzelem bejelentésekor ön és Járóka Lívia álltak Orbán Viktor pártelnök mellett. Ezt így komponálta meg valaki?

- Előzőleg csak annyit kértek a szervezők, hogy középre álljanak be a színpadon a hölgyek. Hogy aztán miként keveredtünk Líviával Orbán Viktor két oldalára, nem tudom...

- Ön 2008-ban, Járóka Lívia pedig még 2006-ban nyerte el az Európai Parlamentben (EP) az Év képviselője címet. Mi az üzenete a sorozatos sikernek?

- Ebből az elismerésből az tükröződött, hogy sokan ismerik az Európai Néppártban és azon kívül is a tevékenységünket. Bárcsak idehaza is többet tudnának a munkánkról, egyáltalán az Európai Unióról! Kampánykörutunkon felbukkantak olyan tévképzetek is, miszerint azért nincs szúnyogirtás a Balatonnál, mert betiltotta az unió, illetve, hogy védett állatokká nyilvánították Brüsszelben a kullancsokat. Holott az unió csak olyan vegyszerek használatát tiltja, amelyek más állatokat, sőt az embereket is mérgezik.

- Nyugati sajtókommentárok is lehetnek mérgezők. Vész van Magyarországon címmel a liberális Süddeutsche Zeitung minapi száma állítja, hogy nálunk a szélsőjobboldal nacionalizmussal fertőzi meg a szomszédos országokat, de Orbán Viktor is gerjeszti a rasszista veszélyt.

- Induljunk ki abból, hogy Magyarországon a balliberális uralmi elit az idén tavasszal is megcsúfolta a jogállamiságot, s erre fel is figyelt a világ. Elég utalni a 2006. október 23-ára emlékeztető idei március 15-re, s az újabb képtelen hatalomátmentésre. A posztkádárista mentalitásba beletartozik a néptől való beteges félelem, egyidejűleg annak szüntelen kiabálásával, mennyire demokrata a hatalom. A balliberális kormányerők nemcsak a népet gyalázzák, rasszistázzák, hanem a Fideszt és annak vezetőjét is. Ezek a kormányberkekből kiinduló vádak, híresztelések valóban felbukkannak a legnagyobb idegen nyelvű lapokban. Minderre a leghatásosabb cáfolat a mi erősödő néppárti jelenlétünk lesz, kiállásunk a szabadságjogok és az emberi jogok mellett. Az is nagy fegyvertény, hogy a Fidesz több mint 56,36 százalékos arányban keveredett felül, szemben a kormánypárt MSZP 17,37 százalékával. Ebből az európai közvélemény arról értesülhet, hogy a mi politikánk elfogadottsága messze a legnagyobb hazánkban.

- Milyen előnyök származhatnak még abból, hogy a Fidesz tizennégy mandátumot szerzett?

- Az öt nagy tagállam után nyomban mi következünk mandátumszámunkkal. Így jobban hozzá tudunk férni a munkához, nem mehet át dosszié a bizottságokon hogy arról ne volna tudomásunk. Növekszik érdekérvényesítő képességünk. A nagy jobboldali előretörés részeseiként benne lehetünk abban a fősodorban, amely tükrözi az európai társadalmak felismerését a válság idején. Azt, hogy Európának irányra van szüksége az utóbbi évek tévelygése helyett. Márpedig a néppárt többek között a hagyományos normákhoz való visszatérést, az erőteljes családpolitikát, a kis- és középvállalkozói réteg megerősítését szorgalmazza.

- Kelendő téma volt kampányfórumain a határon túli magyarságproblematikája?

- Sok idevágó kérdést kaptam. Voltak, akik azt vetették szemünkre, túl sokat foglalkozunk a kisebbségi magyar közösségekkel, voltak, akik azt, nem lépünk fel értük elég keményen. Pedig az, hogy egyáltalán van magyarkérdés Európa közvéleményének a tudatában is, a mi szívós munkánk eredménye. 2004 óta mi helyeztük el ezt a kérdést dokumentumokban, vitákban, agyakban, illetve főként mi tereltük, tereljük a megoldás felé.

- El lehet-e jutni az új ötéves periódus során bármely szomszédos államban a megoldásig, ami az autonómia?

- Autonómia nélkül a kisebbségi jogok érvényesülése csak a politikai adok-kapok függvénye. Intézményesülnie kell a jogoknak. Hiszem, hogy az unió létező elveire és a bizonyos tagállamaiban meglévő gyakorlatra hivatkozva el lehet érni megfelelő autonómiát. Úgy látom: ebben az EP-ciklusban inkább kulturális autonómiák megvalósulására nyílhat esély, illetve arra, hogy Vajdaságban tartományi autonómia szülessék. Székelyföld területi autonómiájának kivívása középtávon lehetséges. De fontos előrelépés, hogy az erdélyi magyarok szervezetei - Tőkés Lászlótól Markó Béláig - végre egységesen vállalják az autonómiatörekvést.

- A legtöbb szlovák politikai erő gyűlölködve bírálta Orbán Viktort amiatt, hogy az EP-választások előtt a közös Kárpát-medencei magyar képviseletről beszélt. Meddig fokozódhat a szomszéd népek érzékenysége, éppen a schengeni övezeten belül?

- Szlovákiában a belpolitika játékszerévé vált a magyar kormány megengedő hozzáállása miatt 2 felvidéki magyar közösség. Ettől még tény: magyarul Kárpát-medence a neve az adott földrajzi egységnek, amelyben mindenfelé élnek magyarok. A felvidéki, a kárpátaljai, az erdélyi, a délvidéki magyar ajkú közösségek jogsérelmeit már vagy kilenc évtizede nem "kezelték ki", sőt, ezek újratermelődnek. Ezzel a kérdéssel tehát foglalkozni kell. Jó, hogy ettől fogva összesen 19 néppárti magyar képviselő adhat súlyt kisebbségvédelmi törekvésünknek, tekintve, hogy a Fidesz képviselőin túl a felvidéki Magyar Koalíció Pártja kettő, az erdélyi Magyar Összefogás három képviselőt delegálhatott az Európai Néppártba. Ráadásul úgy őrződtek meg a szlovákiai és a romániai magyar helyek, hogy közben csökkentették az Európai Parlament létszámát, s minden tagállam kevesebb helyet kapott.

- Lehet ezt a képviselői munkát négy gyermek mellett végezni?

- A négy gyermek brüsszeli jelenléte csak jót tesz. Mivel teljes értékű családanya akarok lenni, és ezért lehetőleg idejében szeretnék hazaérni, gyorsnak és hatékonynak kell lennem napközben, s ez lezárja a tétovázás lehetőségét.

* * *

Gál Kinga 1970-ben született Kolozsvárott, jogi diplomát a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemen szerzett 1995-ben. EP-képviselőként fő érdemei közé tartozik, hogy kezdeményezésére már 2004 őszén kemény politikai figyelmeztetéssel felérő határozat született a vajdasági magyarok jogsérelmeiről. Jelentéstevőként az ő nevéhez fűződik az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének létrehozatala, amely az első olyan uniós intézmény, amely a kisebbségi jogok érvényesülésének a helyzetéről is adatokat gyűjt. Véleménytevőként sikerült beillesztenie a Románia csatlakozásával kapcsolatos EU-jelentésbe az erdélyi magyar közösség létét, problémáit, igényeit, az autonómia mérvadó fogalmait. Nyomon követte, az európai nyilvánosság elé tárta a 2006. október 23-i budapesti rendőrterrort, a Gyurcsány-kormány súlyos jogsértéseit a békés megemlékező tömegekkel szemben.

(Joó István, Magyar Nemzet)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések