ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A Jobbik-szavazók 2/3-a a szocialistáktól érkezett

Visszavonulás, szocialista monolit és szociból lett jobbikosok - interjú Nyitrai Zsolttal, a Fidesz operatív igazgatójával, aki nyolc év után köszönt el a Fidelitas-alelnökségtől.
Létrehozva: 2009. június 22., 12:04 | Utoljára frissítve: 2009. június 22., 12:10
nyomtat küld

- Régóta a Fidelitas egyik alapemberének számított, a múlt hét végén tartott tisztújító kongresszuson mégsem szállt ringbe az alelnöki tisztségért. Visszavonul?

- Természetesen nincs ilyesmiről szó. A szervezet alapszabálya a felső korhatárt 35 évben határozta meg. 32 éves vagyok, így ugyan beleférne még egy ciklus, de úgy döntöttem, átadom a helyemet a fiatalabbaknak. Most már jöjjenek ők. És teszem ezt azért is, mert a Fidesz operatív igazgatójaként egyre több a teendőm.

- Úgy érzi, hogy ezzel le is zárta a Fidelitas-időszakot?

- Nem, egyáltalán nem. Ugyanis nem ért véget semmi. A szintén leköszönő Szijjártó Péter barátommal természetesen továbbra is támogatni fogjuk a többiek munkáját. Sőt, az új elnökkel, Ágh Péterrel megállapodtam abban, hogy az elnökség tevékenységét stratégiai tanácsadóként fogom segíteni.

- Mire emlékszik szívesen, és mire kevésbé?

- Nagyon sok jó élményem volt. Nagyon sok jó embert ismertem meg a szervezet révén, akikkel valószínűleg nem is találkoztam volna, ha nincs a Fidelitas. El kell mondjam azt is, hogy sokat tanultam az elmúlt évek során. Voltak persze buktatók, de több volt a felemelő pillanat. Egyébként továbbra is meggyőződésem, hogy a politikai ifjúsági szervezetek nagyon fontos pillérei a demokráciának. Nálunk ugyanis nincsenek úgynevezett politikusképző intézetek. Ezt a szerepet a politikai ifjúsági szervezetek töltik be. A közéleti pályára készülő fiatalok itt megtanulhatják a demokrácia alapszabályait és nem mellesleg azt is, hogy milyen csapatban játszani.

- Mégsem a Fidelitas volt az első csapata.

- Sok fidelitasossal ellentétben én először a Fideszbe léptem be. De ez magyarázható azzal is, hogy amikor elkezdett a közélet komolyabban foglalkoztatni akkor még nem létezett a Fidelitas.

- Miért és mikor csatlakozott a Fideszhez?

- Az 1994-es országgyűlési választások idején, amikor Horn Gyuláék az egész országot vörösbe borították. Akkor én úgy gondoltam tennem kell valamit. Felcsaptam a Heves megyei telefonkönyvet és kikerestem belőle az egri Fidesz irodájának a címét. Elmentem oda, bekopogtattam és közöltem, hogy szeretnék belépni a szervezetbe. Először azt hitték, hogy eltévesztettem a házszámot. Nem hitték el, hogy épp akkor akarok belépni, amikor a választásokon eléggé leszerepelt a párt.

- Ha már úgyis tagja volt a Fidesznek, hogyan került az ifjúsági szervezethez? Általában fordított utat járnak be a reménybeli politikusok, nem érezte ezt visszalépésnek?

- Az egyetemen épp egy szeminárium kezdésére vártunk, amikor az évfolyamtársam az egyik napilap legfrissebb számát lobogtatva jött felém és mutatja a rövid hírt: megalakult a Fidesz ifjúsági szervezete. - Te nem lépsz be oda? - kérdezte. Nem, hisz én már a tagja vagyok a Fidesznek, mi értelme lenne abba is belépni - válaszoltam. Aztán úgy hozta a sors, hogy megismerkedtem a Fidelitas akkori elnökével, Gyürk Andrással. Aztán az első vidéki Fidelitas csoport az én szervezésemmel alakult meg Egerben.

- Az egyetem után nem fordult meg a fejében, hogy a civil szakmájában próbáljon elhelyezkedni?

- A Miskolci Egyetem jogi karán végeztem. Viccesen azt lehetne mondani, hogy én a jogi kar után a jogalkotásban helyezkedtem el. Persze felmerült bennem, hogy elinduljak az ügyvédi pályán, de valahogy úgy alakult, hogy a politika lett a hivatásom. Szeretem azt, amit csinálok. A Fidesz operatív igazgatójaként beleláthatok a "politikacsinálás" hátterébe. Jó érzés az is, hogy apró dolgokkal, ötletekkel én is valamilyen szinten alakítójává váltam a politikának.

- Ön szerint mi a legfontosabb következménye az EP-választásnak?

- Egy dolog biztosan látszik. A rendszerváltoztatáskor kialakult politikai szerkezet teljesen átalakult. 19 év után elértük azt, amit mindig is szerettünk volna: a szocialisták elvesztették egyeduralmukat a baloldalon. A monolit szocialista tömb több részre hasadt.

- Mit ért ezen? Úgy gondolja, hogy az MSZP gazdasági, társadalmi beágyazottságára érdemi hatással van egy ilyen, viszonylag kevés téttel bíró választás?

- Az MSZP nagy pártból középpárt lett és mellette megjelentek a kisebb pártok, amelyek döntő részben az MSZP szavazótáborát szívják fel. Ilyen az MDF és a Jobbik is.

- Miért sorolja ide a Jobbikot? A radikális párt támogatói nem a Fidesz korábbi, radikálisabb szimpatizánsai közül kerülnek ki?

- A választási adatok és az elemzések azt mutatják, hogy a Jobbik szavazótáborának a kétharmada a szocialista párttól vándorolt át. Ezt az is bizonyítja: a Jobbik a hagyományosan baloldali megyékben (pl. Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves) ért el átlagon felüli eredményt.

- Hogyan értékeli a Fidesz szereplését? Mintha az eredmény ellenére nem lett volna igazán önfeledt az öröm a párt vezetői és aktivistái körében.

- Ilyen nagyarányú győzelmet, kellő higgadtsággal kell kezelni. Az országosan elért 56,37 százalék azt mutatja, hogy megvan a bizalom irányunkban. Ennek természetesen örülünk, de persze nagy a felelősségünk is egyben. Nagy lehetőség előtt áll a Fidesz, hogy rendbe tegye az országot. Nem lesz könnyű, de, nekünk kell elvégezni, vagy ha jobban tetszik nekünk el kell végezni a munkát.

***


Nyitrai Zsolt Egerben született 1977. április 12-én. 1995-ben az egri Gárdonyi Géza Gimnáziumban érettségizett. Jogászi diplomáját a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán szerezte. 1994-ben belépett a Fidesz-Magyar Polgári Pártba. 1998-2002-ben önkormányzati képviselő, valamint az ifjúsági és sportbizottság elnöke Egerben, ahol 1998-ban az országgyűlési választási kampányt irányítja. Alapító elnöke volt a Fidelitas első vidéki csoportjának. 2001-ben a Fidelitas országos alelnökévé választották. 2000-től 2002-ig az Ifjúsági és Sportminisztérium kabinetfőnök-helyettese. A 2002. évi országgyűlési választásokon a Fidesz-MDF közös országos listáról szerezte mandátumát. A 2006. évi országgyűlési választásokon Heves megyei területi listán szerzett mandátumot. 2006. május 30-tól a gazdasági és informatikai bizottság tagja. 2006. augusztusától az új, Fidesz- KDNP frakciószövetség Informatikai- és Telekommunikációs munkacsoportjának lett a vezetője. A 2006-os önkormányzati választásokon kampányigazgatóként dolgozott. 2006 decemberétől a Fidesz- Magyar Polgári Szövetség operatív igazgatója.

(mandiner.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések