fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az EU további demokratizálódást vár Minszktől
2009. június 23., 07:50
A közélet további demokratizálására buzdította Benita Ferrero-Waldner, az Európai Bizottság külkapcsolatokkal foglalkozó biztosa a fehérorosz vezetést hétfői minszki látogatásán annak érdekében, hogy a szovjet utódállam szorosabbra fűzhesse kapcsolatait az unióval.

Ferrero-Waldner Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnökkel, Szjarhej Martinau külügyminiszterrel, valamint ellenzéki és civil szervezetek vezetőivel találkozott.

A Lukasenkával folytatott megbeszélésen a biztos - a minszki elnöki hivatal közleménye szerint - közölte: amennyiben Minszk lépéseket tesz (az uniós elvárások teljesítése érdekében), úgy az EU maradéktalanul kiaknázza majd a kétoldalú kapcsolatokban rejlő lehetőségeket. Elismerte, hogy Minszk részben eleget tett az unió által a kapcsolatok javítása érdekében támasztott követeléseknek, de nem mindegyiknek.

Ferrero-Waldner később úgy nyilatkozott: nagyon fontos a fehérorosz választási törvény módosítása, a szólás- és gyülekezési szabadság biztosítása, a nem kormányzati szervezetek (bírósági) bejegyzése feltételeinek javítása, s az EU kategorikusan ellenzi, hogy embereket politikai meggyőződésük miatt vegyenek őrizetbe.

A fehérorosz elnök a közlemény szerint kijelentette: Minszk "őszintén jó kapcsolatokat akar kiépíteni" az EU-val, "még ha ez nem is mindenkinek tetszik". Ezzel arra célzott, hogy az elmúlt időben feszültté vált az EU felé közeledni próbáló Fehéroroszország és a szomszédos Oroszország kapcsolata, jóllehet a két ország a Szovjetunió felbomlása óta szoros szövetségesi viszonyt ápolt egymással. Lukasenka megjegyezte: Minszk számára - amelynek devizatartalékait a pénzügyi világválság kiapasztotta - a legfontosabb tényezőt az uniós pénzügyi források, hitelek jelentik.

Az EU tavaly ősszel eltörölte a 36 fehérorosz vezetővel - köztük Lukasenkával - szembeni uniós vízumtilalmat, hogy ezzel reformokra serkentse Minszket, s ne engedje, hogy kizárólag Moszkva befolyása érvényesüljön Fehéroroszországban. Az unió ugyanebben a szellemben idén májusban felvette keleti partnerségi programjába Fehéroroszországot és további öt szovjet utódállamot, szorosabb gazdasági és politikai kapcsolatokat ajánlva számukra a demokratikus berendezkedés melletti elkötelezettségért cserébe.

(MTI)