A terveket azért készítették el, hogy a lakosságnak bemutathassák, mekkora ráfordítással milyen megtakarítás érhető el, illetve pályázati lehetőség esetén a beruházáshoz külső forrásokat szerezhessenek - mondta el Schmidt Csaba.
Az alpolgármester rámutatott arra, hogy az energiatakarékos ház kulcsa a fűtéskorszerűsítés. A korábbi nyílászárócserék sok esetben nem az elvárt megtakarítást mutatták, inkább az elfogyasztott hőmennyiség növekedett, mivel a lakások megemelkedett hőmérsékletét egy ponton túl csak az ablakok nyitásával lehetett szabályozni. A nyílászárók cseréjével, falszigeteléssel és szabályozható, valamint mérhető fűtéssel a felére lehet csökkenteni a fűtésre felhasznált hőt.
Az önkormányzat számításai szerint a beruházások megtérülési ideje a mostani energiaárakkal meghaladja a tíz évet. A panelprogram ösztönzően hathat a felújításokra, az állami és önkormányzati támogatásokkal öt év körüli megtérülés is elérhető.
Schmidt Csaba elmondta, hogy a megyeszékhelyen most a lakótelepi házak egytizedében lehet takarékoskodni a fűtéssel. A város tervei szerint a jövőben az önkormányzati tulajdonú távhőszolgáltató aktívan rész vesz a fűtéskorszerűsítésben. Öt év alatt szeretnék elérni, hogy Tatabányán minden tömblakásban mérni és szabályozni lehessen a távfűtést.
Ehhez alapot jelenhet, hogy a város és egy energetikai cég közösen, 3,5 milliárd forintért megvásárolta az MVM-től a távhőellátást biztosító fűtőerőművet.