Hazánkban az Európai Bizottság jelentése szerint, minden magyar állampolgár átlagosan egy évet veszít életéből a légszennyezés miatt. Egyes különösen szennyezett területeken ez a szám akár a három esztendőt is elérheti. A légszennyezés egyik meghatározó forrása az iparvállalatok/erőművek kibocsátása, amely egy-egy régió légszennyezettségét és így életminőségét is jelentősen befolyásolja. Habár, az ilyen üzemek engedélyezésekor az üzemek emberi egészségre gyakorolt hatását is meg kellene vizsgálni, ez hazánkban még nagyon gyerekcipőben jár.
A Válaszút Alapítvány által létrehozott program célja hogy felhívja a figyelmet az erősen környezetterhelő üzemek okozta egészségügyi hatásokra, és a környezetterhelés során fellépő un externális költségekre, azaz azokra a kiadásokra, amit a társadalom fizet meg, egy-egy üzem tevékenysége miatt (például a növekvő egészségügyi ellátás költségei).
A project az Európai Uniós különböző kutatási programjainak eredményeit alkalmazza. Az alkalmazás egy-egy légszennyező üzem nitrogén-oxid és kén-dioxid kibocsátását veszi alapul, és az ezek kibocsátása során képződő másodlagos légszennyezőanyagok egészségi hatását méri fel. A program három lehetséges egészségi hatást mutat be, így a várható halálozást, életév-vesztést, és a felnőttek esetében várható alsó-légúti tünetek számát.
A gazdasági hatásokat a program a várható egészségi-problémák alapján számolja. A számítás alapja az unió CAFE (Clean Air For Europe) programja során kidolgozott közgazdasági módszertan, amely a hazai sajátosságokat is figyelembe veszi.
A hatás-számító program, a részletes módszertan és bővebb információ a www.legszennyezes.hu oldalon érhető el.