FIDESZ.HU > Vélemények > Interjú |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Magyar politikus is lehet román államfő
|
|
Erős RMDSZ-es politikus lesz az RMDSZ államelnökjelöltje 2009 őszén - nyilatkozta a Kitekintőnek Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség ügyvezető elnöke. |
|
Létrehozva: 2009. június 28., 14:24 | Utoljára frissítve: 2009. június 28., 15:51 |
- A köznyelvben gyakorlatilag kész tényként kezelik, hogy az RMDSZ indít jelöltet. Valóban ebbe az irányba mutatnak a dolgok?
- Igen. Az elmúlt hetekben, egy-másfél hónapban a megyei szervezetekkel lefolytattuk a konzultációt, mindemellett van egy közvélemény-kutatás is. Azt szűrtük le, hogy a területi, megyei szervezeteink nagy többsége azon a véleményen van, hogy kellene államelnök-jelöltet állítani. A döntést szombaton hozzuk meg, az eddigi vélemények ismeretében azonban elmondhatom, hogy semmi nem húzhatja keresztül ezt a szándékot. Szombaton az ilyen irányú döntést a Szövetségi Képviselők Tanácsa valószínűleg meg is fogja hozni. Azért mondom, hogy valószínűleg, mert nyilván nem tudom megelőlegezni az SZKT döntését. Én magam is támogatom a jelöltállítást.
- Markó Béla, Tőkés László, Borbély László, Frunda György valamint az Ön neve is felmerült lehetséges jelöltként. Korábban spekulációnak nevezte azt, hogy az Ön nevét is megszellőztette a sajtó, a szövetségi elnök pedig inkább az indulás ellen foglalt állást. Mit lehet tudni, hol tartanak most a tárgyalások?
- Markó azt mondta, nem szívesen vállalná a jelöltséget akkor, ha lesz rajta kívüli, mindenki számára megfelelő jelölt - de még folynak a konzultációk. Én azt gondolom, hogy az erdélyi magyarság és a RMDSZ üzenetét a szövetségi elnök tudná a legjobban megjeleníteni az elnökválasztási kampányban. Ha az elnök vállalja, akkor az SZKT döntése nem lesz nehéz, a kollégák többsége is a szövetségi elnök indulása mellett áll. Ha Markó nem vállalja, akkor is marad 3-4 név, akik közül lehet választani. Ebben a pillanatban azonban még nem látható, hogy kinek lenne nagyobb esélye.
Frunda György neve felmerült, hiszen már volt kétszer jelölt, Borbély László neve is felmerült, az enyém is, Tőkés László pedig maga jelezte, hogy nem kíván indulni, így ő nem jön számításba. Az RMDSZ egy erős RMDSZ-politikust fog jelöltként indítani.
- A jelöltek hogyan reagáltak arra, hogy felmerült a nevük?
- Tudomásom szerint mind Frunda mind Borbély vállalja, s én is vállalom, amennyiben Markó Béla úgy dönt, hogy nem indul. A jelölteknek nyilván egy szerepet kell eljátszaniuk, ugyanis Románia nincs abban az állapotban, sem társadalmilag, sem mentálisan, hogy magyar elnököt válasszon. A jelöltség tehát egy szerep marad. Azonban nagyon fontos szempont, hogy ezt a szerepet ki tudná jobban eljátszani. Mindhárman el tudnánk, s mindegyikünknek megvannak az előnyeink és hátrányaink. Kérdés, hogy milyen típusú üzeneteket kell majd megfogalmazni, s ebből fakadóan kérdés az is, hogy - amennyiben nem Markó - ki lehet a legalkalmasabb ezen üzeneteknek a megjelenítésére, artikulálására. Erről kell döntenünk, s ez kell, hogy a kiindulópont legyen, nem pedig az, hogy a jelöltek közül ki akarja jobban a jelöltséget, vagy kinek milyen politikai előélete van.
- Ezekről az üzenetekről lehet már valamilyen konkrétumot tudni?
- Olyan üzenetet kell találnunk, ami az erdélyi magyar választókat mozgósítja, amivel az erdélyi magyar emberek foglalkoznak. Egyfelől ilyen lehet mindaz, ami az erdélyi magyarság általános kérdéseiről, problémáiról szól, amelyekre az elmúlt fél év elég egyértelműen rávilágított. Másfelől az ország, a társadalom általános problémáihoz fűződő olyan kérdések, amelyekre a magyar emberek is orvoslást, megoldást várnak. Nagyon erősnek kell lennie a magyar közösség sajátos kérdéseit megfogalmazó üzeneteknek. Az európai parlamenti választás is bebizonyította, hogy az ilyen üzenetek meg tudják mozgatni a magyar közösséget, nekünk pedig jelenleg az a feladatunk, hogy az igényeinket a román társadalom felé is élesen megfogalmazzuk.
- Ez mit jelent pontosan? Gondolom az intézményvezetők leváltása biztosan szerepet kap.
- Az intézményvezetők leváltása csak egy kis rész. Ebben benne van az is, hogy ha nem lehet törvényesen garantálni, hogy a magyar embereknek ugyanolyan esélyük legyen köztisztviselői vezetői tisztségeket betölteni, akkor ehhez törvény kell. Ez pedig már az autonómia kérdése.
Másik rész a régiók fejlődése, a regionális fejlesztés, a regionalizmus olyan kérdés, amelyekkel nagyon komolyan kell foglalkoznia az RMDSZ államelnök-jelöltjének. Ez ugyan csak részben magyar kérdés, azonban ha egy új régiófejlesztési koncepcióról beszélünk, akkor az a többségében magyarok által lakott települések, megyék számára sok pozitívat hozhat, de ugyanúgy vonatkozik ez például Bihar és Szilágy megyére, vagy éppen az aradi szórványra, vagyis egész Erdélyt. Ezeket határozottan, élesen, koncepciózusan meg kell fogalmazni.
- Azt nyilatkozta a napokban, hogy egy saját elnökjelölttel próbálják hárítani a román pártok "frontális támadásait". Ez mit jelent pontosan?
- A "frontális támadást" idézőjelbe kell tenni. Arra vonatkozik, hogy ha nincs magyar üzenet, akkor a román pártok könnyebben tudják a magyar szavazókat megszerezni. Ez persze nem probléma, sőt, természetes. A probléma az, hogy mindezt olyan program nélkül próbálnák megtenni, amely felvállalná a magyar közösség érdekeit, hosszú távú céljait. Megpróbálják szórványban, s máshol is. Ezt a román jelöltektől megszoktuk, hogy ezt megpróbálják költségvetési támogatásokkal, kisebb-nagyobb választások előtti "ajándékokkal", a magyar közösséghez nem feltétlenül kötődő programokkal próbálják lekenyerezni a közösséget. 1996 óta nem volt arra példa, hogy hagytuk volna, hogy a román jelöltek, román pártok úgy juttassák el az üzeneteiket a magyarokhoz, hogy nincs mögötte tartalom.
Tavasszal a kolozsvári polgármester-választás tapasztalata az volt, hogy nem jó az, hogy nincs jelöltje egy politikai szervezetnek, mert ez azt sugallja, hogy nincs elképzelése, nincs üzenete, nincs programja, s átadja a teret másoknak. Ezt az RMDSZ nem teheti meg, egyszerűen azért, mert felelős politikai szervezetként a magyar közösség felé ez nem tehető meg.
- Várhatóan lesz második fordulója is az elnökválasztásnak...
- Biztos, hogy lesz.
- Kicsit előre gondolkodva: felmerült-e - akár informálisan is - kérdésként, hogy beállnak-e a magyarok körében igen népszerű Crin Antonescu mögé?
Második fordulóba még nem tudjuk, hogy ki kerül be. Én személyesen nagyon örülnék annak, ha Crin Antonescu lenne az egyik, de erről a kérdésről még túl korai erről beszélni. Az első forduló után okosabbak leszünk. Meglátjuk, hogy kik kerülnek be, s meglátjuk, hogy a második fordulóba kerülő jelöltek közül ki mit fog vállalni a magyar emberek elvárásaiból, a mi programunkból.