fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Fidesz-nem az ingatlanadóra
2009. június 29., 10:04
A Fidesz továbbra sem fogadja el az ingatlanadó bevezetését, és ha lesz lehetősége rá, megszünteti - jelentette ki a Magyar Hírlapnak adott interjújában Varga Mihály, a Fidesz alelnöke, aki úgy tartja, szükség lehet a mostani megállapodás lejártával egy újabb, 10-15 milliárd dolláros IMF-hitel előkészítésére. A költségvetési bizottság elnöke hozzátette: a júliustól hatályba lépő Bajnai-csomag már nem az az intézkedéssorozat, amelyet a kormány korábban beharangozott.

- Ha megszavazza a parlament, júliustól hatályba lép a Bajnai-csomag első fejezete. A Fidesz korábban azt kommunikálta, hogy a kormány programja munkahelyellenes, illetve a brutális megszorításokból nem lesz gazdasági növekedés. Jelenleg is ez az álláspontjuk?

- A Bajnai-csomag annak dacára, hogy már nem teljesen az, aminek tervezték, továbbra is brutális megszorítást jelent a magyar háztartások, a magyar családok számára. A program "alapértékei" persze nem változtak: további százezer állást is veszélyeztethetnek az intézkedések, megszorításokból pedig nem gyarapszik az ország. Ősszel újabb megszorításokra lehet szükség.

- Megszorításokkal "riogat" az ellenzék?

- Szó sincs riogatásról. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) friss elemzése szerint az idén és jövőre is magasabb lesz az államháztartási hiány, amelynek hátterében az áll, hogy a gazdasági válság miatt kevesebb lesz az adóbevétel, tehát a hiányzó pénzt be kell majd szedni valahogy. Eközben az infláció is felpörög: ötszázalékos éves pénzromlási ütem biztosan várható. Az idén és jövőre mintegy 1300 milliárdos lefaragást hajt végre a kormány, ám a gazdaság visszaesése miatt az állam bevételei is csökkennek.

- Pedig a kormányfő, a pénzügyminiszter azt mondja, hogy sikeresek a válságkezelésben.

- A kormány válságkezelő programjának kedvező piaci megítélése egyetlen makrogazdasági számadatban sem tükröződik vissza. Elrontott múlt, bizonytalan jövő, ez jellemzi a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) történt megállapodás mellett az ország mai működését. Világosan látszik, hogy az ország az IMF-hitel lejártával nem kerül jobb helyzetbe, erősödnek azok a vélemények, hogy az országnak elő kell készítenie egy újabb megállapodást az IMF-fel.

- Akkor a nemzetközi hitelkeret nem pusztán "biztonsági" tartalékot jelent?

- A kormány hosszú időn keresztül úgy nyilatkozott, hogy az IMF-fel történt megállapodás biztonsági tartalékot jelent az országnak. Ehhez képest, ha a legfrissebb szakértői számításokat vesszük alapul, szükség lehet a mostani megállapodás lejártával egy újabb, 10-15 milliárd dolláros IMF-hitel előkészítésére.

- Mit tenne a Fidesz ebben a helyzetben?

- Nem került volna a mostani helyzetbe az ország, ha a Fidesz van kormányon. Egyébként a rendteremtést a hitelesség helyreállításával, a bizalom visszanyerésével, az államháztartás konszolidációjával, a versenyképesség javításával, valamint az euró bevezetésére irányuló gazdasági program meghirdetésével kellene kezdeni.

- Visszatérve a Bajnai-kormány intézkedéseire, ha kormányra kerül a Fidesz, eltörli az ingatlanadót?

- Álláspontunk egyértelmű: gazdasági válság idején nem lehet az állampolgárokat ilyen jellegű adóval megterhelni. A Fidesz továbbra is arra szólítja fel az MSZP-t és a kormányt, hogy álljon el az ingatlanadó bevezetésétől. Tehát nem fogadjuk el az ingatlanadó bevezetését, és amennyiben lesz lehetőségünk rá, megszüntetjük. Arról nem is beszélve, hogy az üzleti célú ingatlanok esetében továbbra sem kell majd adózni, ami azt jelenti, hogy saját magának kedvez a kormány.

- Hogyhogy?

- A milliárdosokból álló kabinet tagjai és holdudvaruk képviselői kereskedelmi ingatlanokban tartják vagyonuk jelentős részét, amelyekre továbbra sem vetnek ki közterhet, miközben a lakáscélú ingatlanok után adót vezet be a kormány.

- Eközben az MSZP és a kormány részéről is egyre többet hallani, hogy nem is ők akarják bevezetni ezt az adónemet, hanem az az IMF és az EU által nyújtott hitelek feltétele.

- Kicsit arra hasonlít a helyzet, mint amikor Kádár János behívta az orosz csapatokat 1956-ban. Most ez a kormány az IMF-et használja föl arra, hogy az ingatlanadó ötletét a magyar népnek eladhatóvá tegye.

(Szajlai Csaba, Magyar Hírlap)