ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

"Kizárható a koalíció a Jobbikkal"

A Bajnai-kormány lassította a zuhanásunkat, de a kiutat nem találta meg - vélekedik Navracsics Tibor. A Fidesz frakcióvezetője úgy véli, pártja egyedül is képes lesz a kormányzásra. A Fidesz készül az ország vezetésére, kialakulóban van a kormányzati struktúra, és készülnek a gazdaságpolitikai intézkedések. A párt a belső fogyasztás élénkítésével és beruházásokkal pörgetné fel a gazdaságot.
Létrehozva: 2009. június 29., 10:36 | Utoljára frissítve: 2009. június 29., 11:58
nyomtat küld

- Nagyon valószínű, hogy a következő választás után a Fidesz alakít kormányt. Mit gondol, jövő ilyenkor mi lesz az ön titulusa: frakcióvezető vagy miniszter?

- Várjuk meg, hogyan döntenek a választók. Egyelőre annyit tudunk, hogy jövőre új kormány irányítja és készíti fel az országot az uniós elnökségre. A közvélemény-kutatási adatok számunkra nagyon kedvezően alakulnak.

- Tekintsük kiindulási alapnak, hogy az új kormány Fidesz-kormány lesz. Vállalna szerepet ebben a kabinetben?

- Meglátjuk. Ez nagyon sok mindentől függ: kapok-e felkérést, olyan területre kapok-e felkérést, amihez értek. Mindenesetre azt szeretném, ha egy év múlva ilyenkor kormánypárti képviselő lehetnék.

- Mennyire van napirenden a Fidesz vezetésében a kormányzásra történő felkészülés?

- Egyre többet beszélünk erről. A gazdaságpolitika területén formálódnak a konkrét lépések, és a napi politikai tennivalókat is próbáljuk összhangba hozni a kormányzásra való felkészüléssel.

- Olyan kérdésekkel is foglalkoznak már, mint a kormányzati vagy a minisztériumi struktúra?

- Igen. Nekem az a személyes véleményem, hogy nem egy, hanem több struktúrában kell gondolkodni. El kell döntenünk többek között, hogy mit tartunk fontosabbnak a kormányzati struktúra szempontjából: a stabilitást, a folyamatosságot, például a minisztériumokat illetően, vagy azt, hogy jelzésszerűen is próbáljuk közölni a választókkal, kisebb, olcsóbb kormányzatot szeretnénk.

- A kormányzásra történő felkészülésnek a mostani szakaszában már konkrét személyekről, leendő miniszterekről is beszélnek?

- Tudok olyan emberekről, akik bizalmas körökben már leendő miniszterként mutatkoznak be. De komolyra fordítva a szót: ez a kérdés nem rám tartozik.

- Azért a párton belüli helyezkedés biztos elkezdődött.

- Hogyne. És egyre intenzívebbé válik, ahogy közeledünk a választásokhoz. Van egy olyan mentalitás a párton belül, hogy az a jó, ha valaki feladatért és nem pozícióért jelentkezik. Persze tudunk olyanról, aki nagyon akart valaki lenni, de végül nem lett az.

- Azonkívül, hogy nyilvánvalóan vissza fogják vonni a vagyonadót és a gyessel kapcsolatos mostani kormányzati intézkedéseket, melyek lesznek a Fidesz-kabinet első lépései?

- Anélkül, hogy konkrétumokat mondanék: olyan lépéseket kell tennünk, amelyek jelzik, valóban új időszak kezdődik mind a gazdaságban, mind a politikai elit önmagához való viszonyulásában. Jelképes, de lényeges lépésekre van szükség. Komolyan vesszük, hogy a politikának a közjót kell szolgálnia, és komolyan vesszük, hogy a politikusoknak alázatosabban kell viselkedniük. Remélem, hogy ezeket bizonyítani is tudjuk.

- Bajnai Gordon nemrég úgy nyilatkozott, hogy ha a Fidesz minden olyan kormányintézkedést visszavonna, amelyet kritizál, akkor a költségvetés hiánya 4-ről 10 százalékra ugrana, ami a kormányfő szerint gazdasági összeomláshoz vezetne. A Fidesz számításai szerint milyen következményekkel járna a különböző intézkedések visszavonása?

- Azok a lépések, amelyeket javasolunk, mint például az adócsökkentés, a miniszterelnök számítása szerint bevételkiesést jelentenek az állam számára. Mi viszont úgy gondoljuk, a nagyobb adócsökkentés hozzájárulna ahhoz az elképzelésünkhöz, hogy tíz év alatt egymillió munkahely jöhessen létre vagy váljon legálissá ismét. A látszólagos bevételkiesés valójában többletbevételt termel, ilyen értelemben nem veszteség, hanem nyereség. Az adócsökkentés ezenkívül hozzájárul a szürkegazdaság fehérítéséhez. A kormány adóval kapcsolatos intézkedései nem teszik versenyképessé a gazdaságot, és összességében a lakosság szociális helyzetén sem segítenek. Az adócsökkentés nem pusztán a Fidesz ígérete. Közép-Európában adóverseny folyik. Ha csak apránként változtatunk az adórendszeren, ami ráadásul nem is eredményez valós adócsökkenést, akkor megint csak elszalasztunk egy lehetőséget.

- A miniszterelnök szerint az adótörvényekkel csak a vállalkozások válláról 400 milliárdos terhet vettek le.

- Ez önmagában kevés ahhoz, hogy a vállalkozások levegőhöz jussanak, és a lakosság részéről sem generál olyan keresletet, ami a belső fogyasztás révén felpörgetné a gazdaságot. Exportpiacaink is recesszióban vannak, tehát a belső fogyasztásra, a beruházásokra kell összpontosítani, mert így lehet élénkíteni a gazdaságot. Ez az adórendszer nem megoldás erre.

- A Bajnai-kormány eddigi tevékenysége alatt nem mentek tönkre a devizahitelesek, nem mentek csődbe a bankok, a forint árfolyama pedig stabilizálódott. Úgy tűnik, mintha lennének eredményei is a kormánynak.

- Én a kormánypárti politikusoktól azt tanultam meg, hogy semmi kapcsolata nem volt a kabinet tevékenységének azzal, hogy 300 forint volt az euró árfolyama. Ha egy euró 278 forint, akkor van összefüggés? Persze jó, hogy a forint ma stabil, ám a Bajnai-kormány nem találta meg a megoldást. A Gyurcsány-kabinethez képest lassította a zuhanásunkat, de a kiutat nem találta meg.

- Az nem lehet, hogy éppen a Fidesz-kormány helyett végzi el az úgymond piszkos munkát, hozza meg a népszerűtlen intézkedéseket, amelyek végül növekedéshez vezethetnek?

- Tulajdonképpen 2006 óta zajlik a vita, hogy nem az adóemelés, nem a megszorítás, és nem a szociális rendszer csorbítása vezeti ki az országot a válságból. A gazdasági növekedés és a munkahelyteremtés érdekeinek kell alárendelni sok más gazdaságpolitikai eszközt. Lehet, hogy a kormány sok lépést tett, de mi nem ilyen döntéseket hoznánk. Így nem segítenek nekünk.

- Nem mond ellent ennek a 13. havi nyugdíj példája? A Bajnai-kormány eltörölte, és Orbán Viktor is úgy nyilatkozott, hogy nem lehetne visszaállítani.

- Mindig is ez volt az álláspontunk. A 13. havi nyugdíj speciális kiegészítés volt, mert évente egy összegben jelentett nyugdíjemelést. Amennyiben a gazdasági növekedés lehetővé teszi, akkor a nyugdíjemelésre is meg kell találni a pénzt. A szocialisták a 13. havi nyugdíj garantálása és elvétele közötti időszakban állandóan minket vádoltak azzal, hogy ezt el akarjuk venni.

- Orbán Viktor a közelmúltban arról is beszélt, hogy a gazdasági növekedés érdekében nem kell ragaszkodni a mostani, az EU átlagát tekintve is alacsony hiánycélhoz, hanem el lehet térni tőle. Ebben az esetben azonban nem kell attól tartani, hogy megint felszökik a forintárfolyam, illetve tolódik az euróbevezetés időpontja?

- Az unió engedélyezi a haladékot a költségvetési hiánnyal kapcsolatban, vagyis ha a hiány lefaragása nem lenne ennyire drasztikus, akkor levegőhöz jutna a gazdaság. Nem vitatom, a forint árfolyama bizalmi kérdés is. Ám ez nem csak a költségvetési hiányon múlik. A 3,9 százalékos költségvetési hiány csak egy adat, ott van mellette a 80 százalékos államadóssági arány, az alacsony gazdasági növekedési potenciál. Az euróbevezetés nehéz kérdés, de a 3,9 százalékos hiánnyal sem tudjuk előrébb hozni.

- Kizárható a Fidesz koalíciója a Jobbikkal?

- Azt mondom, igen. Úgy látom, hogy nemcsak a mi részünkről, hanem a Jobbikéról is. A mostani közvélemény-kutatási adatok alapján megkapjuk a lehetőséget, hogy egyedül kormányozzunk.

- A kormány elszámoltatását ígérik. Miért nem kezdenek el vizsgálódni, miért nem tesznek büntető feljelentéseket most, ha tudnak konkrét gyanús ügyekről?

- Olyan esetekben, ahol fennáll a bűncselekmény gyanúja, eljár az igazságszolgáltatás. Nyilván a kormányzati munka átadásakor-átvételekor lehet majd látni, voltak-e gyanús esetek, illetve követett-e el valaki bűncselekményt.

- Lassan jócskán benne leszünk a nyárban. Tervez szabadságot?

- Július elején hivatalos úton Japánban leszek, utána tervezek szabadságot. Veszprémi vagyok, így elsősorban a Balaton jöhet szóba a nyaralás helyszíneként.

(Ambrus V.-Újvári M., Vasárnap Reggel)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések