fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Ejtőernyősök viharban
2009. június 30., 07:42
A levezető állások megkaparintásának több válfaját is felvonultatták a szocialisták az utóbbi hetekben.

"Részt vesz a világgazdasági válság Magyarországot érintő negatív hatásainak enyhítésében a magyar vállalkozások érdekeinek hatékony képviseletét szem előtt tartva."

A géplakatos végzettségű Császár Antal független országgyűlési képviselő miniszterelnöki megbízotti feladatköre (Kormányszóvivői Iroda)

A gyermekgondozási támogatások megkurtítása, a legrászorultabbakat sújtó adóemelések, valamint a lakosság jelentős részét érintő ingatlanadó bevezetésekor érdemes tudni, hogy mégis van hazánkban egy réteg, amelyikről az állam minden körülmények között gondoskodik.



A szocialista és szabad demokrata ejtőernyősök helyzete nem egyszerű. Az államigazgatás felső köreihez ragaszkodóknak egyre több rafinériát kell bevetniük ahhoz, hogy kievickélhessenek a kegyvesztettség slamasztikájából, mivel landolási lehetőségeik száma vészesen megcsappant az utóbbi időben. Az ínséget mutatja, hogy már a válsághatások koordinálásának összehangolásáért is többen felelnek - ki kormánybiztosként, ki miniszterelnöki megbízottként, mások egyszerű államtitkárként -, és már az ő munkájuk társadalmi hatásait is egy külön apparátus koordinálja. Veres János volt pénzügyér még időben csípte el a keleti kapcsolatokkal öszszefüggő kormányzati tevékenység összehangolásáért felelős vadonatúj kormánybiztosi címet, a fennmaradó három égtáj és hazánk kapcsolatainak javítására ugyanis már nemigen lehet újabb hivatalokat létesíteni. Nem mindenkinek van olyan kivételes szerencséje, mint Császár Antal független országgyűlési képviselőnek, aki a szakértői kormány miniszterelnöki megbízottjaként, géplakatosi végzettséggel egymaga felelhet a nagy nemzetközi pénzügyi és gazdasági válság negatív hatásainak hazai tompításáért. A Gyurcsány-kormánytól megörökölt koordinátor eddig semmiben sem fogott mellé, igaz, teljes homály fedi, hogy miféle közérdekű tevékenységben jeleskedik. Feladatának hivatalos körülírása ugyanis olyan remekbe szabott, hogy anélkül parancsol kellő tekintélyt, hogy valójában kísérletet tenne a felelősség, illetve a számonkérhetőség bárminemű körvonalazására. Magasra helyezte a lécet a szakértői kormány miniszterelnöki megbízottja, de intellektuális és erkölcsi alkalmazkodóképesség terén mégis Szűcs Erika volt szociális miniszter teljesítménye a meggyőzőbb. Ő úgy tudott távozni a tárcájától, hogy régi/új munkahelyén most miniszteri megbízottként őrködik a munkahelyek megtartására sebtiben létrehozott Út a munkába program felett.

Nem csorbítja Szűcs érdemeit, hogy karakterében hasonló bravúrt hajtottak végre azok a szabad demokrata kormánydelegáltak is, akik egyszerűen elfelejtettek kilépni a koalícióból, és a mai napig egykori minisztériumi felhatalmazásukkal felvértezve üldögélnek az uniós pénzeket elosztó regionális fejlesztési tanácsokban. Mind a hétben. Lehet, hogy még nem szóltak nekik, hogy hónapok óta elvileg kisebbségi kormányzás folyik? A levezető állások megkaparintásának több válfaját is felvonultatták a szocialisták az utóbbi hetekben: a kétes szívességek viszonzása, a diszkrét hallgatás megvásárlása vagy éppen egy alkalmasabb jelölt kinevezésének megfúrása csak néhány kifinomult módszer a sok közül. Akadnak azonban ellenpéldák is.

Kétségkívül minden rutinosabb politikai ejtőernyős több rátermettségről tett tanúbizonyságot, mint Kondorosi Ferenc egykori kormánybiztos, aki csak a Magyar Közlönyből értesülhetett arról, hogy megszüntették egykor pótolhatatlannak hitt Új rend és szabadság kormánybiztosságát. Pedig a tiltott helyen parkírozva kuglófsütésen kapott volt államtitkár még menesztése előtt néhány nappal is nagy jövőt jósolt magának. Tele volt tervekkel: többek között egy közlekedésbiztonsági roadshow-t - a Magna Hungaria autós-motoros túrát - szervezte egyenesen az őshazába (!), valamint a Jogodvanhozza.hu honlapot bővítette volna. Szakértelmére azonban nem tartott igényt az új kabinet, és addigi kormánybiztosságát egy minisztériumi alosztály rangjára silányítva nem dobtak neki azonnali mentőövet. Végül, kicsit csikorogva, de beindult a gépezet. A menesztett kormánybiztos jogi ügyvezető igazgatóként - jogi szakvizsga és pályáztatás nélkül - landolhatott a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeleténél. Azaz mégsem. Időközben ugyanis kiderült, hogy Kondorosi posztjára már korábban kiírtak egy szabályos pályázatot, amelynek több fordulóján már a kormányváltás napjaiban túleshettek a mit sem sejtő jelöltek. Az utolsó rostán átjutott szakembereket végül ismételt személyes beszélgetésen versenyeztették, majd következett az eredményhirdetés. Hiszik vagy nem, váratlan fordulattal lefújták a pályázatot, pontosan egy nappal azután, hogy a jogi igazgatói feladatokkal Kondorosi urat bízta meg a felügyelet. A botrány kipattanásakor a szervezet kutyaszorítóba került: ha ugyanis eredménytelen a korábbi pályázat, akkor a volt államtitkár jogilag nem lehet jogi igazgató, ha viszont eredményes, akkor a jog szerint neki is részt kellett volna venni a versenyben. A leleményes PSZÁF végül zseniálisan oldotta meg a csapdahelyzetet: hosszas kutakodás után kiderítették, hogy Kondorosi mégsem lett igazgató, csak egy olyan beosztott jogász, akit átmenetileg a jogi igazgatósággal bíztak meg... Így két legyet is ütöttek egy csapásra: egyrészt kimentették a volt kormánybiztost, másrészt elkerülték, hogy új pályázatot lehessen kiírni a betöltetlen igazgatói posztra, így minden maradhatott a régiben. Tényleg válság van. Bizalmi válság. Párton belül és kívül ilyenkor a szakértők rovására felértékelődik a hűségesek szerepe. Ha másokról nem is, de róluk gondoskodnia kell az államnak.

Ők szavazták meg tegnap a megszorításokat.

(Szabó Anna, Magyar Nemzet)