FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió Nyomtatás
Ablak bezárása
Szociális válságot okozhat a gazdasági válság
Az Európai Uniónak fel kell készülnie arra, hogy szociális válságba csaphat át a világméretű gazdasági válság - mondta Cecilia Björner svéd nagykövet egy szerdai budapesti sajtóbeszélgetésen. Az unió soros elnökségét szerdán átvevő Svédország képviselője arról is beszélt, hogy a gazdasági válság mellett a klímaváltozással is kiemelten foglalkoznak majd a következő fél évben.
Létrehozva: 2009. július 1., 14:51 | Utoljára frissítve: 2009. július 1., 14:54

A gazdasági válság nagyon láthatóan és fájdalmasan jelen lesz a svéd elnökség ideje alatt. Elképzelhető, hogy a krízis olyan szakaszába ér majd, ahol a gazdasági válság szociális válságba csap át. A munkanélküliség olyan mértékben emelkedhet, amely szociális feszültségekhez vezethet - hangsúlyozta Cecilia Björner. A diplomata hozzátette: biztonsági kérdés is, hogy ne növekedjen jelentősen a munkanélküliek száma az EU-ban. A svéd elnökség épp ezért nagy kihívások előtt áll, nemcsak az egyik legsúlyosabb gazdasági válságot kell kezelnie, hanem a klímaváltozás kérdését is - mutatott rá.

Az Európai Unió rendkívül fontos szerepet játszhat a klímaváltozás elleni küzdelemben, egyfajta mintát is adhat a világnak. A svéd elnökség reméli, hogy az Egyesült Államok ebben az ügyben képes olyan szintű változásokra, mint amilyeneket Barack Obama elnök szorgalmaz - mondta a nagykövet. A svéd elnökség elkötelezte magát a közkiadások visszaszorítása mellett, arra szeretnék ösztönözni a tagállamokat, hogy fogják vissza a hiány növekedését. Az átláthatóságot is kiemelt témaként kezelik - fűzte hozzá.

Svédország számára fontos az unió versenyképességét szolgáló lisszaboni stratégia előmozdítása és megújításának előkészítése. Emellett stockholmi stratégia néven a bel- és igazságügyi együttműködés keretében indítanak speciális programot. A tervek szerint elindítják a balti-tengeri stratégiát is, amellyel a térség országai közötti együttműködést szeretnék elmélyíteni - mondta a nagykövet.

Cecilia Björner arról is beszélt, hogy a svéd elnökség idején hét magas szintű kétoldalú csúcs lesz, így például az EU-USA, az EU-Oroszország és az EU-Kína csúcstalálkozó.