fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Munka, otthon, család
2009. július 4., 12:20
A programunk a félelem nélküli biztonságra épül, és alapja a munka, otthon, család - nyilatkozta Pelczné Gáll Ildikó az Észak-Magyarország című újságnak. A szombaton megjelenő interjút pénteken tették közzé a lap honlapján, a boon.hu-n.

Az interjú apropója, hogy pár napja választották meg a parlament alelnökévé a politikust. Az új tisztségével kapcsolatos feladatairól-terveiről is kérdezték Pelczné dr. Gáll Ildikót, a Fidesz alelnökét, miskolci országgyűlési képviselőt, parlamenti frakcióvezető-helyettest. És megkérdezték tőle - egyebek között -, hogy milyen programja van a Fidesznek a romakérdés kezelésére, és hogy tényleg visszaállítják-e a gyes és gyed eddigi rendszerét.

- Gratulálok a megválasztásához.

- Köszönöm szépen.

- Azzal, hogy a parlament alelnöke lett, milyen mértékben nőtt meg a munkája? Gondolom, kell hozzá plusz tudás.

- Ugyanúgy hétfői-keddi napokon van jelen gyakorlat szerint még a parlamenti ülés, és amikor az elnök nem ülésezik, akkor az alelnökre hárul ez a feladat. Kevesen tudják rólam, hogy korábban is bizottsági elnök voltam...

- ...Ami együtt jár a házszabály alapos ismeretével?

-Alapszinten minden képviselőnek ismernie kell, de igen, ez is segít az új munkakörömben. Kicsiben ugyanaz, mint a parlament. És ne felejtsük: ott van a technikai háttér, ami jóval "szigorúbb", mint például az önkormányzati üléseknél.

- Ott van minden tudnivaló a monitoron?

- Nem erről van szó, hanem mondjuk arról, hogy a kétperces felszólalás leteltével a technika elveszi a hangot a képviselőtől.

- Milyen célt tűzött ki maga elé parlamenti alelnökként?

-Erősíteni és mélyíteni szeretném a magyar parlament nemzetközi kapcsolatait. Ha lehetőségem lesz rá, ezen kívánok változtatni.

- Erről beszélt már Orbán Viktorral? Szili Katalinnal?

- Nem, de nem hiszem, hogy kifogásuk lenne ellene.

- Ha majd jön a Fidesz-kormány, számít-e abban kormányzati szerepre?

- Nem. Feladatra, feladatokra igen, mint ahogy eddig is jutott szakpolitikusként: elsősorban a fejlesztésekhez kapcsolódó területeken és a család-nőpolitika-szociális kérdésekben.

- Ön szerint lesz előrehozott választás?

- A nyár aligha hoz érdemlegeset, bár akár meglepetést is okozhat a szocialisták kongresszusa. Kérdés, hogy ősszel össze tudnak-e állítani egy nem csak megszorításokra épülő, hanem a gazdasági növekedést beindító, ugyanakkor a gazdasági válságot is kezelő költségvetést. Félő - az eddigi tapasztalataim alapján is azt mondom -, hogy ez az MSZP-kormány is csak a megszorításokig jut el. Változatlanul azt mondom: az MSZP-kormány alkalmatlan a maga keltette válság kezelésére, elveszítette a társadalom támogatását, ezért távoznia kell, már régen kellett volna.

- Marad ideje, energiája a helyi - miskolci - politizálásra?

- Nehéz döntés volt, és nem is egyedül hoztam meg, amikor 2006-ban kivonultam a miskolci önkormányzati munkából. Ez már meghaladta az erőmet. Ugyanakkor ma is rengetegen megkeresnek a megyéből: fogadóóráimon, levélben, emailben, telefonon, és személyes találkozásokkor az utcán, a boltban, egy-egy rendezvényen sorolják a problémáikat, felteszik kérdéseiket. Lehetőségeimhez képest próbálok mindenkinek segíteni. Egyébként a parlamentben jól tudják, hogy miskolci, hogy borsodi vagyok, már csak az általam képviselt ügyek, az innen vitt példák miatt is. Azért szeretnék dolgozni a jövőben is, hogy egyszer már pozitív példaként is említsék a városomat.

- Van-e a Fidesznek programja a - hadd nevezzem így - cigánykérdés kezelésére?

- Volt 1998-2002 között is - amikor ez a kérdés nem feszültséget keltett, hanem egyszerűen csak megoldást nyert -, és van ma is. A programunk a félelem nélküli biztonságra épül, és alapja a munka - otthon - család. Ezért tartjuk fontosnak az oktatást, és emelünk szót a kizárólag rövid távú pénzügyi szemléletből kiinduló bölcsőde-, óvoda-csoportösszevonás és -bezárás, valamint a kényszerintegráció ellen. A szocialista kormány családellenes politikájával szemben mi támogatni fogjuk a családok életét, munkához juttatjuk az embereket. A gyerekeknek óvodába, iskolába kell járniuk, a szülőknek pedig dolgozni...

- Honnan lesz munka? Munkaalkalom? Illetve: a jelen program, az Út a munkához, benne a közfoglalkoztatás, nem jó?

- Ez úgy ahogy van, megbukott. Ez nem igazi munka. Képzettségüknek megfelelő, valódi munkát kell kínálni az embereknek, közöttük a romáknak is...

- Akik között rengeteg a képzetlen. Iskolázatlan.

- Kétkezi munkát kell nekik adni. Az építőiparban, a a gyógynövénytermesztésben és -gyűjtésben, az olyan régi, hagyományos tevékenységekben, mint a kosárfonás, vályogvetés, vagy a kultúra ápolása...

- Lenne ilyenre piaci igény?

- Máshol működik, nekünk is működött a polgári kormányzás idején. Panaszkodás, botrány- és feszültségkeltés helyett kormányozni kell.

- Azt a kifejezést használta, hogy kényszerintegráció. Jogvédők nem egyszer "meszelték el" például a miskolci önkormányzatot. Mondván, hogy szegregál...

- Fenntartom, amit már 2002-ben is mondtam, hogy ez az erőltetett integráció senkinek se jó. Ellenkezőleg.

- Visszaállítják a gyes, a gyed eddigi rendszerét? És a 13-ik havi nyugdíjat? Lesz ingatlanadó?

- Mélységesen felháborít az, hogy az anyáktól a szocialisták elveszik a szabad választás lehetőségét. Visszaadjuk a gyest és a gyedet. A gyes durva elvonása ráadásul a költségvetésben egyetlen fillér anyagi haszonnal se jár, nem beszélve a családokban, a társadalomban okozott mérhetetlen kárról. A 13-ik havi nyugdíj kifejezést sem szeretem, mert véleményem szerint ez a nyugdíj része. Számomra természetes, hogy a nyugdíjak reálértékét nemcsak megőrizzük, hanem ahogy a gazdasági növekedés lehetővé teszi, növeljük. Nem lesz ingatlanadó.

- Hogyan teszik rendbe a gazdaságot? Válság van.

- Magyarország válsága leginkább a szocialisták válsága, a kormány válsága. A gazdaságban nagyon hasonló a helyzet ahhoz, mint amikor 1998-ban átvettük a kornmányzást. Az 1998 és 2002 közötti időszak eredményeit hozzuk vissza, amikor a ma már csak vágyálom fejlődés valóság volt az egész ország számára. A mi Széchenyi-tervünk, amit máig emlegetnek, sokaknak juttatott keveset, az Új Magyarország Terv keveseknek sokat.

- Mi a helyzet a Jobbikkal?

- A parlamentben két ellenfelünk lesz, két középpárt: a szocialisták és a Jobbik. -

- És helyben? Elképzelhető, hogy ott szövetségek köttetnek a Jobbikkal?

- A helyi politika gyakran felülírja az országosat. Helyben nem pártokra, hanem emberekre szavaznak. Emlékszem például miskolci nagykoalícióra.

- Nyaralni megy a család?

- Sajnos, nem.

- A politika miatt?

- Az elnökség úgy döntött, hogy júliusban kell a képviselőknek eltölteniük a szabadságukat, nekem viszont akkorra több, hivatalos programom is van. Azért remélem, elmegyünk a családdal horgászni valahová, és talán egy kicsit a Balatonra is.

(Szabados Gábor, Észak-Magyarország - boon.hu)