fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Szlovákia: a törvényelőkészítő tanács az önálló magyar egyetem mellett
2003. augusztus 12., 19:58
A szlovák kormány törvényelőkészítő tanácsa kedden úgy döntött, hogy ajánlja a kabinetnek az önálló magyar egyetem létrehozását célzó törvénytervezet elfogadását. Erre a Révkomáromban létesítendő Sellye János Egyetem megalapításáról szóló tervezet tárcaközi egyeztetése után került sor.

Az egyeztetés során terítékre került észrevételek közül a legfontosabb az volt, hogy a pénzügyminisztérium nem az általános állami költségvetésből, hanem az oktatási tárca költségvetéséből finanszírozza a létrehozás és a fenntartás költségeit. Az oktatási tárca fejet hajtott e feltétel előtt.
Szlovákia négypárti kormánya tavaly közzétett programnyilatkozatában kötelezte el magát - a kormányhoz tartozó Magyar Koalíció Pártja (MKP) szabta elvárásoknak megfelelően - a három karral indítandó önálló magyar egyetem létrehozása mellett. Azóta többször is úgy tűnt, hogy az MKP törekvése zátonyra fut. A törvényelőkészítő tanács keddi döntése ugyan jelentős lépés, de még korántsem tekinthető biztosítéknak.
A folyamat következő szakaszában a kormány rövidesen tárgyal a tervezetről és dönt annak parlamenti előterjesztéséről.
A feladat sürgető, mert az eredeti elképzelések szerint a közgazdasági, tanárképző és református teológiai karokkal induló egyetemet 2004. január 1-ig szeretnék létrehozni, és a tervek szerint ugyanezen év szeptemberében megkezdődne az oktatás.
Révkomárom önkormányzata erre a célra a védelmi tárcától 40 millió koronáért megvásárolta a magyar történelem legendás bástyája, a révkomáromi vár központi épületét, amely a több mint húsz évig "ideiglenesen" ott állomásozó szovjet csapatok helyőrségi parancsnokságának "jóvoltából" siralmas állapotban van, de rövidesen megkezdődhet a felújítása.
A szlovák kormány az idén 100 millió, jövőre 62 millió, 2005-ben 72 millió, 2006-ban pedig 83 millió koronát tervez költeni az egyetem létrehozására és fenntartásának részköltségeire.
Ha a kormány a keddi ajánlásnak megfelelően elfogadja és a parlament elé terjeszti az egyetemalapítást célzó törvénytervezetet, akkor tulajdonképpen politikai döntést hoz, mert saját szakmai tanácsadó testülete, az úgynevezett akkreditációs bizottság még nem hozta meg idevágó döntését, és ezt október előtt már aligha teszi meg - márpedig addig a törvénytervezetnek egy kedvező kormányzati ajánlás nyomán a parlament elé kellene kerülnie.

MTI - fidesz.hu