A fideszes alelnök szerdán a kelet-franciaországi városban tartott sajtótájékoztatót.
Közleményében jelezte azt is, hogy "jó csapatmunkára" számít Jerzy Buzek EP-elnökkel, akinek "egész eddigi élete az emberi jogok érvényesítéséről szólt". Hozzátette, hogy alelnökként igyekszik maga is minél többet tenni, az emberi jogok és ezen belül a nyelvi jogok maradéktalan érvényesüléséért.
Schmitt Pál ismét méltatta Buzek elnökké választását, amivel szerinte minden különbség megszűnt Kelet- és Nyugat-Európa, az EU régi és új tagországai között. Ez az új tagállamokba vetett bizalom egyértelmű jele is - szögezte le.
Elmondta, hogy alelnöki tisztsége mellett várhatóan megtartja a sport és kultúra területét, illetve továbbra is részt vesz a Horvátország EU-csatlakozási folyamatához kapcsolódó európai parlamenti munkában.
Mint jelezte, nem felejti el, hogy kik küldték a parlamentbe, és tevékenységével továbbra is igyekszik teljes figyelemmel lenni választóinak szempontjaira. Szem előtt tartja ugyanakkor a képviselő-testület munkájának gördülékenységét is.
Az EP-nek egyszerre tizennégy alelnöke van. Az alelnök, csakúgy mint az elnök, irányítja az Európai Parlament és szervezeti egységeinek munkáját, emellett vezeti a plenáris ülésszakokon folytatott vitákat. Amennyiben az elnök nincs jelen, vagy akadályoztatva van hivatali kötelességei ellátásában, illetve, ha részt kíván venni valamilyen parlamenti vitában, az egyik alelnök veszi át az elnöklését. Az elnök bármely megbízatást átruházhat az alelnökre, például a parlament képviseletét ünnepi alkalmakkor vagy eseményeken az Európai Unió országaiban, illetve azon kívül is.
Magyarország, amely 2004 óta van jelen teljes jogú képviselőkkel az EP-ben, most először ad alelnököt a testületnek.