ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A "nagyok" és a "kicsik" hitel-párbaja

A kkv-k, azaz kis- és középvállalkozások a fennmaradásukat biztosító hitelek után kutatva kénytelenek szembenézni az idei év legszigorúbb hitelfeltételeivel, miután a bankok a nagyobb cégeket részesítik előnyben. Többek közt ezt is elmondta interjújában Erik Sonntag, a BusinessEurope vállalkozási és kkv üzleti tanácsadója.
Létrehozva: 2009. július 17., 09:13 | Utoljára frissítve: 2009. július 17., 09:17
nyomtat küld

Sonntag rámutatott, hogy a vállalatok - annak ellenére, hogy a csökkenő kamatlábak hatására a hitelek olcsóbbá váltak - jelen pillanatban nehezebben tudnak kölcsönhöz jutni, mint 2009-ben eddig bármikor.

"A hitelfinanszírozás költségeit illetően javulásnak lehettünk tanúi - ez a kamatlábak alakulásában érhető tetten. Mégis, a hitel-hozzáférési lehetőségek az idei év előző hónapjaihoz képest még inkább beszűkültek, elsősorban a kkv-k számára. Szigorodnak a feltételek, a hiteltárgyalások egyre hosszabbra nyúlnak, a hitelezők által nyújtott összegek pedig jócskán megcsappantak" - állapította meg.

A tanácsadó felhívta a figyelmet, hogy a nagyobb cégek akár ki is szoríthatják a kkv-kat a hitelpiacról, hiszen a jelenlegi válságos időszakban a nagyvállalkozások biztonságosabb partnernek tűnnek a bankok számára.

"A pénzügyi válság számlájára írható, hogy a nagyobb vállalkozások hajlamosak azt gondolni, úgysem képesek megjelenni a tőkepiacokon, ezért rögtön a bankokhoz fordulnak. Képzeljük csak magunkat egy olyan bank helyébe, amelytől egy nagyobb és egy kis cég is szeretne hitelt kapni; a pénzt minden bizonnyal a nagyobb számláján írnánk jóvá, hiszen ezt kevésbé találjuk kockázatosnak" - fejtette ki Sonntag.

EIB

Az eurómilliárdokat a kkv-kba "pumpáló" Európai Beruházási Bank (EIB) számára viszont adott a lehetőség a hitelfolyósítások ösztökélésére. Kiváltképpen azért, mert az EIB tevékenysége az egyszerű pénzkölcsönzés helyett egyre inkább a pénzintézetekkel való kockázatmegosztás irányába tolódik.

"Az EIB magasabb összegeket, tömöttebb borítékokat osztogatott, ám ezeknek a hiteleknek nem feltétlenül nagy a vonzereje. Az EIB partner kereskedelmi bankokkal dolgozik - tehát nem önállóan folyósít hiteleket -, ezért a kockázat oroszlánrésze továbbra is a kereskedelmi bankot terheli."

Sonntag meglátása szerint a kereskedelmi bankok a hitelkérelmek elbírálásánál még akkor sem szívesen vállalják fel az ügyfél fizetésképtelenné válásának kockázatát, ha az EIB egyébként kedvező, alacsony kamatozású kölcsönt ajánl.

"Éppen ezért folytatunk rendszeres párbeszédet az EIB-vel, hangsúlyozva, hogy a kockázat-megosztási lehetőségek skálájának kiszélesítése felettébb hasznosnak bizonyulhat."

A tanácsadó utalást tett rá, hogy az európai kisvállalkozói törvény mielőbbi hatályba lépése "már önmagában is felérne egy komplett gazdaságélénkítő csomaggal", annyira visszaszorítaná a bürokráciát. Emellett a késedelmes kifizetések problémájának orvoslása szintén költségcsökkenést vonna maga után, ez pedig éppen a kkv-k bankszámla-egyenlegeit hizlalná.

Fellendülés

A gazdaság újbóli fellendülésének esélyeit latolgatva Sonntag megjegyezte, hogy a döntéshozók által ma megtett lépések hatása Európa gazdasági életében középtávon válik igazán kézzel foghatóvá. Úgy véli, a K+F beruházások megnyirbálása, illetve a drasztikus létszámleépítések hosszúra nyúló pangási időszakhoz vezethetnek - ez ugyanaz a forgatókönyv, mint Japánban, az ottani gazdasági válságot követően.

"Ha befagyasztjuk az innovációs kiadásokat, a következő öt-tíz évben még véletlenül se számítsunk növekedésre - haladhatunk tovább a Japán által kitaposott ösvényen."

"Rendkívül fontos, hogy a mostani időszak se vesszen kárba, és ne tornyosuljanak leküzdhetetlen akadályok az újrakezdés előtt. Jelenleg is folyik a vita arról, vajon nem védelmezzük-e túlságosan a régi, elavult iparágakat, miközben az új ipari forradalom ígéretével kecsegtető dinamikus, fiatal vállalkozások teljesen háttérbe szorulnak" - mondta a BusinessEurope szakembere.

Azt illetően, hogy a megfelelő intézkedések meghozatala mellett mennyi esélyt adna egy V alakú fellendülésnek, Sonntag kevésbé volt derűlátó, mint az év elején. Közölte, hogy a korábban nyilvánosságra hozott előrejelzések túlzott optimizmusra vallanak. "Sokkal valószínűbb, hogy a kirajzolódó görge L alakú lesz" - tette hozzá.

(euractiv.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések