A XX. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor (Tusványos) keretében rendezett kerekasztal-beszélgetésen Gál Kinga úgy vélekedett: ahhoz, hogy az Európai Unió valóban képes legyen a megújulásra, alapvető szemléletváltásra van szüksége. Túl kell lépni azon az értékválságon - mondta -, amely az elmúlt években alakult ki a földrész társadalmaiban, s amely a "semmi sem szent, minden viszonylagos" elvét vallva alapjaiban kezdi ki a családokat, az emberi kapcsolatokat, a hagyományokat, az egyén és az állam viszonyát. Az EP-képviselő szerint az Európai Néppártnak is ki kellene alakítania egy olyan programot, amely kiáll a keresztény hagyományokért, az igazi szabadságjogokért.
A kisebbségpolitikát illetően is szükség van az Európai Unión belüli szemléletváltásra - hangsúlyozta Gál Kinga, aki szerint az integrációs szervezet nem áll eleve szemben a nemzeti kisebbségek ügyével, egyszerűen csak nem érti e témakör lényegét. Az előadó úgy véli: a nemzeti kisebbségeket képviselő európai honatyáknak mindezt el kell magyarázniuk az európai fórumokon.
Martonyi János kifejtette: ha nem következett volna be ez a mostani válság, ki kellett volna találni. Nagy szükség volt rá, hiszen a válságok olyanok, mint a viharok: egy ideig felkavarják a levegőt, károkat is okoznak, de utána megváltozik majd a világ, így Európa is - mondta. A volt külügyminiszter szintén ostorozta az "erkölcsi relativizmust", amely szerinte a "szekuláris baloldal" sajátja. Mint mondta, ez a baloldal mindent tagad, ami egyetemes, ami nem "fogyasztható".
Martonyi szerint Európában azonban még léteznek "automatikus stabilizátorok", olyan tartalékok, amelyek még a válságok idején is képesek megóvni az embereket, a családokat; már látszanak az erkölcsi megújulás elemei, amelyek kihúzhatják a térség országait a bajból.
A jobbközép pártok győztek ott is, ahol eleve kormányon voltak, és ott is, ahol ellenzékben tevékenykedtek - mondta Martonyi. Úgy vélte: a "posztkommunista nómenklatúra-pártok" végérvényesen letűnni látszanak. Szerinte ez azt is jelenti, hogy vége a szellemi lustaságnak, új dolgokat kell kitalálni, nem lehet mindig a múlt "sárkányait" keresni, még mindig azt firtatni, hogy ki a fasiszta és ki a kommunista. Az új nemzedékek már nem ezekben a kategóriákban akarnak gondolkodni - állapította meg a volt külügyminiszter.