fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Nagy-Britannia szívesen látná Blairt az EU elnöki székében
2009. július 17., 13:29
Nagy-Britannia munkáspárti kormánya kiállna Tony Blair volt miniszterelnök mellett, ha a politikus beszállna az Európai Unió elnöki posztjáért folyó "versengésbe", tájékoztatott szerdán (július 15.) Gordon Brown, jelenlegi brit miniszterelnök szóvivője.

A kijelentés előzménye az volt, hogy a brit médiumok Glenys Kinnock Európa-minisztert idézve a nyilvánosság elé tárták: Blair minden bizonnyal harcba fog szállni az elnökség megszerzéséért.

Az új uniós tisztséget a Lisszaboni Szerződés hatályba lépése hívná életre (lásd Link Dossziénkat). Egyelőre azonban senki sem lehet benne biztos, hogy ez mikor fog bekövetkezni - az őszi írországi népszavazás kimenetele ugyanis megpecsételheti a Lisszaboni Szerződés további sorsát.

A 27-tagú közösségnek erősebb vezetést, igazságosabb döntéshozatalt és a világpolitika ügyeibe való nagyobb beleszólást biztosító szerződés ratifikációjára akár már idén sor kerülhet.

"A miniszterelnök úr megítélése szerint Tony Blair alkalmas jelölt bármilyen jelentős nemzetközi tisztség betöltésére" - közölte Gordon Brown szóvivője.

"Ha létrejön az Európai Tanács elnöki posztja, és Tony Blair úgy dönt, vállalja a jelöltséget, természetesen támogatni fogjuk őt."

Hosszú ideje folyik a találgatás, hogy Blair vajon tényleg EU-elnöki babérokra pályázik-e. A kérdés szerdán került ismét előtérbe, Kinnock Európa-miniszter Strasbourgban elejtett megjegyzése nyomán.

"Az Egyesült Királyság kormánya támogatja Tony Blair jelöltségét az Európai Tanács elnöki posztjára" - idézi a BBC a brit politikust. "Ez a kormány álláspontja. Biztos vagyok benne, hogy Blair megkérdezése nélkül nem tennének efféle kijelentéseket."

Blair 2007-ben, tíz év kormányzás után adta ki kezéből a miniszterelnöki stafétabotot. Jelenleg közel-keleti megbízottként tevékenykedik, az Egyesült Államok, az Európai Unió, az ENSZ és Oroszország mediátorainak kvartettjét képviselve.

Blair és Brown - a munkáspárti kormányzás első évtizedének két emblematikus figurája - közti kapcsolat Blair hivatali idejének túlnyomó részében hírhedten viharos volt, mivel mindkét politikus saját markában akarta tudni a párt feletti döntő befolyást, a pártelnöki címmel egyetemben.

A Nagy-Britanniában legerősebb ellenzéki erőt képviselő Konzervatívok - akiknek jó esélye van a jövőre esedékes választások megnyerésére - vissza akarják szorítani az Európai Unió tagállamok feletti hatalmát. Az ellenzéki párt az európai elnöki tisztség megalkotása ellen is tiltakozik.

"Bárki is töltse be a tisztséget, minden esélye megvan, hogy a hatalmat saját kezében, Brüsszelben összpontosítsa, és árnyéka óhatatlanul rávetül a tagállami külpolitikákra is" - figyelmeztetett William Hague, a Konzervatív Párt külpolitikai szóvivője. "Egy Tony Blairhez hasonlóan ambiciózus szereplő esetében pedig ez szinte már előre borítékolható."

Blair részéről cáfolták, hogy a volt miniszterelnöknek szándékában állna megpályázni az Európai Tanács elnöki pozícióját. Az tisztség betöltőjét egyébként uniós vezetők neveznék ki két és fél éves, megújítható időszakra.

"Kampányról szó sincs" - nyomatékosította Blair szóvivője. "Ahogy az már számtalanszor elhangzott az ügy kapcsán, egyszerűen nincs mire jelölni valakit, ha a tisztség még nem is létezik."

(euractiv.hu)