fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Fonyód várja a családokat
2009. július 24., 12:31
Rengeteg kulturális és szórakoztató programmal várja a nyaralni vágyókat Fonyód, amely már nem alvó kisváros, mégis megőrizte családias, nyugodt jellegét. Hidvégi József polgármester a Magyar Hírlapnak adott interjúban beszél a város adottságairól, turisztikai vonzerejéről, a fejlesztésekről és a korábbi, balliberális városvezetés örökségéről is.

- Fonyódon sokévnyi balliberális többség után majdnem száz százalékban fideszes az önkormányzat. Minek köszönhető ez a nagy siker?

- Tizenkét éves MSZP-s és SZDSZ-es városvezetés után Fonyód rendkívül rossz pénzügyi-gazdasági helyzetbe jutott. Oly mértékben, hogy a polgármesteri hivatalnak már csődöt kellett volna jelentenie. Ekkor, 2003-ban határoztuk el a Fidesz-alapszervezet újjáélesztését, s már akkor elkezdtük keresni a válságos helyzetből a kivezető utat.

- Előtte nem is létezett helyben Fidesz?

- Volt egy néhány tagból álló kis szervezet, más nem. Hivatalosan a szövetséggé alakulás után hoztuk létre a komoly alapszervezetet, amely létszámát tekintve csaknem száz fő, Somogyban a második legnagyobb. 2006-ban úgy értünk el százszázalékos Fidesz-győzelmet, hogy a legjobb MSZP-s, aki listán egyetlenként bejutott a testületbe, kevesebb szavazatot kapott, mint a leggyengébben szereplő fideszes képviselő. Tulajdonképpen csak azért lett az önkormányzat tagja, mert elindultam képviselőjelöltként is, így az én felszabaduló helyemen jutott be a képviselő-testületbe. A szocialisták egyetlen embere egészen tavaszig képviselhette pártját az önkormányzatban, amikor is egy lakossági bejelentésben felhívták a figyelmünket arra, hogy ő a Dél-balatoni Leader Vidékfejlesztési Nonprofit Zrt. elnöke is egyben. A Leader Zrt.-ben az önkormányzatunk is tulajdonos, így tehát az önkormányzati képviselőség és a másik tisztség összeférhetetlen egymással. Ezt az ügyrendi bizottság, majd pedig jogerősen a megyei bíróság is megállapította. A helyére került városunk egyik háziorvosa, ő függetlenként képviseli a választópolgárok érdekeit.

- Milyen örökséget hagyott hátra Fonyód balliberális vezetése?

- Az 1990 utáni első ciklus végén a jobboldali többségű városvezetés még pozitív mérleggel, nyolcvanmillió forintos plusszal adta át helyét utódjának. Később, 2002-re jutottunk oda az azóta amúgy másfél évnyi börtönbüntetését letöltő SZDSZ-es polgármester regnálása alatt, hogy négyszázmillió forintos hiány keletkezett. Ezt emelte meg egymilliárddal az utána következő MSZP-s városvezetés. 2006-ban közel 1,4 milliárd forint hiánnyal vettük át a város irányítását. Ekkora az éves költségvetésünk. Amíg Magyarország eladósodottsága hetven százalék felett van - ez is példátlan -, addig kisvárosunk esetében ugyanez az arány százszázalékos volt. Mostanra sikerült 1,2 milliárd forintra csökkenteni az adósságot a rossz gazdasági körülmények ellenére.

- Fonyód városfejlesztési célokra ötszázmillió forintot nyert. Mire fordítják a pénzt?

- Próbálunk a turizmusra koncentrálni. Nyugodtan mondhatom, hogy a Balaton déli partján Fonyódról a legszebb a kilátás. Van két vulkanikus eredetű dombunk, amelyeket mi hegyként emlegetünk. Az egyikre szeretnénk kilátót építeni, erre pályáztuk meg a fejlesztési források egy részét. Ha minden jól megy, jövőre birtokba veheti a közönség. A kilátó kirándulócentrum lehetne, s terveink szerint a mozgáskorlátozottak is meg tudnák közelíteni. Emellett a városközpontot újítanánk meg. Megépítenénk az új kulturális és szabadidőközpontot, amelyben lenne egy kisebb színházterem, könyvtár, kávézó és klubhelyiség. Végre lenne egy fonyódi épület, ahol igazi közösségi életet lehetne élni. A harmadik fontos fejlesztési cél a szabadtéri színpad, amelyet a kikötői üzletsor elé építenénk. Ez pedig a nyári rendezvényeknek adna helyet.

- Az idén várhatóan sokkal többen keresik fel a Balatont, mint az előző években, hiszen az emberek többsége örül, ha a magyar tengerhez el tud jutni, a külföldi út egyre több családnak megfizethetetlen...

- A Balaton az ország legizgalmasabb, legszórakoztatóbb és egyik legszebb tájegysége. Nem mellékes, hogy az árak megfizethetők, a pesti éttermekhez viszonyítva a balatoniak olcsóbbak.

- És miért éppen Fonyódot válassza az, aki a Balatonnál akar pihenni? Miért ne Siófokra, Földvárra vagy Boglárra menjen?

- Azért, mert egész nyáron jobbnál jobb kulturális és szórakoztató programok várják a vendégeket. A hét végén rendezik meg fonyódi fiatalok az első balatoni turulfesztivált, majd két hét múlva lesz a harmadik fonyódi sörfesztivál, és lesz többhetes fonyódi nyári fesztivál, a tizenhatodik, amelyet lovagi tornával zárunk. Elmaradhatatlan a fonyódi napok sorozata is, mint ahogy a szépségverseny is augusztusban. Korábban nem voltak ilyen rendezvények, most próbálunk hírnevet adni a világban Fonyódnak. A rendezvényeken rengeteg ismert fellépő lesz. Augusztus 20-án pedig megtartjuk államalapító Szent István királyunk ünnepét. Nyugodt szívvel kijelenthetem: Fonyód már nem alvó kisváros, mégis megőrizte családias, nyugodt jellegét. A bulituristák előszeretettel látogatják Siófokot vagy Lellét. Aki az ennél csendesebb, családiasabb légkört igényli - különösen a kisgyermekes családok -, az látogasson Fonyódra. Nem mellékes, hogy tizenkét ingyenes strandunk van, s még a parkolásért sem kell fizetni.
Több a bevétel. Tavaly már tíz százalékkal több vendég látogatott el hozzánk a korábbi évekhez képest, 93 ezer vendégéjszakánk volt. Reméljük, az idén elérjük a százezer vendégéjszakát is. Ebbe mi nem számoljuk bele a gyerekeket, utánuk ugyanis nem kell idegenforgalmi adót fizetni.

- Mit érdemes a városban és környékén felkeresni?

- Somogyvár huszonöt kilométerre található tőlünk, itt van Szent László királyunk első sírhelye, ahol Koppány vára is állt egykoron. Itt van a bencés apátság is, amely olyan történelmi emlékhely, mint Ópusztaszer. Közel van a somogytúri Kunffy-múzeum, és Keszthely sincs messze. Nem fog csalódni az, aki hozzánk látogat. Azt kérem, látogassák meg honlapunkat, a Fonyod.hu oldalt, vagy még jobb, ha személyesen győződnek meg a Fonyód városa által nyújtotta lehetőségekről. Addig is, ahogy a régi dal mondja: ajánljuk magunkat!


Pályakép
Hidvégi József 1961-ben született Nagykanizsán. Nős, két gyermek édesapja. Középiskolai tanulmányait a kaposvári Gépészeti Szakközépiskolában végezte, majd a Budapesti Bánki Donát Műszaki Főiskolán szerzett gépészmérnöki diplomát. Fonyódon 21 éve él családjával. A kisvárosban sokasodó problémák hatására 1999-ben jött létre a Fonyódért Egyesület, amelynek vezetőségi tagja lett, majd újságját, a Fonyódi Fórumot szerkesztette. 2003 tavaszán szervezték újjá a helyi Fidesz-szervezetet 94 fővel, amelynek elnökévé választották. Polgármesteri tisztsége mellett tagja a Somogy Megyei Közgyűlésnek is.

(Pál Gábor, Magyar Hírlap)