FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió Nyomtatás
Ablak bezárása
Megkezdődik a zöld jövőről való elmélkedés időszaka
Az Európai Uniónak össze kell egyeztetni növekedési és foglalkoztatási célkitűzéseit a hosszú távú környezetvédelmi célokkal, olvasható az Európai Bizottság friss jelentésében, amely a közösség egy évtizede kialakított fenntartható fejlődési stratégiáját veszi górcső alá.
Létrehozva: 2009. július 28., 12:18

A természetes erőforrások iránti globális kereslet gyorsan növekszik, az európai halállomány jelentősen megcsappant, az erdőket és termőföldeket pedig egyre nagyobb mértékben sújtja az éghajlatváltozás, áll a július 24-én nyilvánosságra hozott jelentésben.

Nemrégiben elfogadott klíma- és energiacsomagja révén az Európai Unió biztató lépést tett a fenntartható fejlődés útján, mégis, "számos területen továbbra is a fenntarthatatlan trendek az uralkodók", mutat rá a jelentés. Az uniós fenntartható fejlődési stratégia 2001-es életbe lépése óta elért javulás mindazonáltal pozitív értékelést kapott.

A Bizottság becslése szerint az ökoszisztémával kapcsolatos éves veszteség 50 milliárd eurónyi összeget tesz ki, míg 2050-ig a jóléti összveszteség a GDP 7 százalékára rúg.

A szállítási volumenek leválasztása a gazdasági növekedésről továbbra is kihívást jelent. A teherszállítás például még "a GDP-nél is gyorsabban" nőtt, tudható meg a dokumentumból.

Felfrissítik a prioritásokat

A most közreadott bizottsági dokumentum egyben egy reflexiós időszak kezdetét is jelenti, amely során megvizsgálják, milyen irányban érdemes továbbfejleszteni az EU fenntartható fejlődési stratégiáját (Sustainable Development Strategy - SDS), illetve hogyan lehetne ezt összehangolni egyéb átfogó közösségi stratégiákkal.

Az Európai Bizottság kiemelten hangsúlyozza annak szükségét, hogy az SDS "együtt lélegezzen" a növekedés és foglalkoztatás érdekében meghirdetett Lisszaboni Stratégiával, amely felülvizsgálata 2010-ben esedékes. A jelentés az éghajlatváltozás, az energia, a pénzügyi és szociális fenntarthatóság közti jobb koordináció, valamint intenzívebb kapcsolatok kiépítését is sürgeti. E területeket mindkét stratégia érinti.

Az EU döntéskezdeményező testülete úgy látja, van lehetőség a fenntartható fejlődési stratégia újratárgyalására, hogy az még inkább elősegítse "az erőforrás- és energiahatékony technológiákra, illetve fenntartható szállítási módokra épülő, alacsony szénigényű és kis anyagfelhasználású gazdaságra való gyors átállást, valamint a fenntartható fogyasztói magatartás térnyerését".

Az értékelő jelentést következő lépésként az EU vezetőihez juttatják el, akik a várakozások szerint még idén felülvizsgálják a prioritásokat, és iránymutatást adnak a stratégia jövőjét illetően.

Minden jel arra utal, hogy az uniós döntéshozók ezzel párhuzamosan már a 2000-es Lisszaboni Stratégia felülvizsgálatát is fontolgatják, amely stratégia az Európai Uniót "2010-ig a világ legversenyképesebb gazdaságává" volt hivatott tenni. A "zöld növekedés" és a környezeti fenntarthatóság minden bizonnyal dobogós helyen fog szerepelni a stratégia újragondolt prioritásai között.