fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Csak azért is: szebb jövőt!
2009. augusztus 4., 09:32
A valódi változáshoz módosítani kell egy halom jogszabályt. Ami viszont fontosabb a jognál: más szellemiségre van szükség - nyilatkozta a Heti Válasznak Tarlós István.

- 1994-ben "gondolkodásmódbéli különbségek" miatt hagyta ott az SZDSZ-t. Az új elnök elnézést kért az eddigi politikájáért. Elégtétel?

- Nem számít, mit mond a hirtelen jött elnök. 1989 előtt nem volt közöm a politikához, akkor pedig sokan azért léptünk be az SZDSZ-be, mert antikommunista pártként deklarálta magát. Nem azt hangsúlyozta, hogy liberális - abban ment a verseny, ki mennyire rendszerváltó. Az a liberalizmus pedig, amellyel a mellüket kezdték verni később, nem liberalizmus, hanem anarchia. Rendszerető ember vagyok, mi sem áll tőlem távolabb ennél.

- Mindenesetre a szabad demokraták nyomására alakították ki azt a kétosztatú közigazgatást, amely részben okozója lett a főváros irányíthatatlanságának. Kezdő SZDSZ-esként támogatta ezt a modellt?

- A kerületi polgármestereknek nem volt beleszólásuk abba, milyen önkormányzati rendszer alakuljon ki, de ma is azt mondom: a kerületeket nem szabad teljesen fölszámolni. Például szociális ügyekben nem lenne képes eljárni a központi városvezetés. Nevetséges az is, hogy a helyhatóság nem tehet ki egy behajtani tilos táblát. A 23 kerület persze sok, képtelenség a 700 önkormányzati képviselő.

- Ha jövőre nyer a Fidesz, s ön is a fővárosban, kevesebb lesz?

- Ebben a rendszerben is lehetne jobban működni, de a valódi változáshoz módosítani kell egy halom jogszabályt. Az önkormányzati törvény, az építési, a helyi adókról szóló, a lakástörvény vagy a közbeszerzési is idetartozik. Ami viszont fontosabb a jognál: más szellemiségre van szükség, hogy ezt az iszonyú rendetlenséget megszüntessük. Pozitív rendpártiságra.

- A szellemiségtől kevesebb lesz a szemét? Nem inkább több közterület- fenntartó kell?

- Nem. A szemléletváltás gyors intézkedéseket hoz, amelyek nem kerülnek pénzbe. Például a nagy összegű bírságolás bevezetése. Nem állapot, hogy álságosan 25 helyre lehet fellebbezni, aztán két év elteltével be lehet fizetni a töredékét az amúgy is nevetséges összegű bírságnak. Akárhogy manipulálnak azzal, hogy a rend gonosz fogalom, ma az a város érdeke, hogy ne öntse el a szemét, a graffiti, a kutyapiszok, hogy a közterületeken ne terrorizálhassa a többséget egy vesztenivaló nélküli kisebbség. Ezt mind meg lehet oldani, csak el kell felejteni, hogy bárki tehet bármit. Ennek a szemléletnek az elterjesztése a városvezetés legnagyobb bűne. Azé a hozzáállásé, hogy ha a diákok megrugdossák a tanárt, akkor a tanár a hibás, mert urambocsá rászólt a nebulóra. Volna ötletem, hová kellene költöztetni az ilyen okosokat néhány hónapra ahhoz, hogy ideológiájukon elgondolkodjanak.

- Szép dolog a rendpártiság, de nem túlzás "szebb jövőt!" köszöntéssel kombinálni, ahogy tette ön nemrég egy tömegrendezvényen?

- Tudom, hogy nem illendő visszakérdezni, de ön szerint honnan ered ez a "szebb jövőt!" köszöntés?

- A leventemozgalomban volt használatos egykor.

- Így van. Tehát köze nincs a nyilasokhoz, hiába hazudják ezt róla.

- Nem az a gond, hogy nyilas, hanem hogy jobbikos. Tehát: használata stratégiai nyitás volt a megerősödött széljobb felé, vagy baki?

- Ha most azt mondom: fogalmam nem volt róla, hogy ez a Jobbik elköszönése, nem hiszi el.

- Mi tagadás, nem könnyű.

- Pedig így van. Engem egyébként nem bántott a Jobbik, noha az sem igaz, amit Demszky Gábor híresztelt: hogy együttműködési megállapodásom lenne velük. Sem dicsőíteni, sem rugdosni nem fogok senkit azért, mert az MSZP és az SZDSZ prominensei ezt várnák el. Ettől függetlenül léteznek elhíresült kifejezések, melyeket nem illik használni - de a szebb jövő kívánalma nem hiszem, hogy ezek közé tartozna. Ha mégis, kérem a tisztelt hisztérikus liberálisokat, adjanak ki kötetet az indexre tett szavakról, részletes indoklással. A műbalhé azt szolgálja, hogy elhiggyük: csak akkor tudunk egy nemzetközi közösség részévé válni, ha lesajnáljuk önmagunkat, sutba vágjuk mindazt, amik voltunk és vagyunk. Jelzem: a csehek nemrég megerősítették a benesi dekrétumokat, amelyek aztán homlokegyenest szemben állnak az európai szellemiséggel. Mégsem történt velük semmi.

- Nekünk is meg kellene erősítenünk mondjuk a Werbőczy-hármaskönyvet?

- Nem hiszem, hogy ilyen cinikus párhuzamokat kellene vonni. Nem kell a cseh útra lépnünk, de hogy egy magyar miniszterelnök Erdély elcsatolását román kollégájának társaságában, pezsgős koccintással üdvözölje Magyarországon, az ugyanannak az elfogadhatatlan szélsőségnek a másik oldala. Ezek a gesztusok nem kötelezőek.

- És azokat a gesztusokat mi indokolja, amelyeket ön tesz Demszky Gábor felé? A Margit híd felújítására adandó pluszpénzhez is adtak szavazatokat...

- Én tartózkodtam, de valóban adtunk nyolc szavazatot. Gondoljanak bele, ha ellene szavazok, másnap Demszky Gábor ország-világ előtt közli: "a Fidesz budapestiek tízezreit sodorta életveszélybe, Tarlós István miatt egy évet csúszik a híd felújítása". A hidat már rég fel kellett volna újítani, mára tényleg balesetveszélyessé vált. Már 2007-ben volt költségvetés erre 21 milliárd forintról - érthetetlen, miért volt csak 13 milliárd ugyanerre az ideiben. A most megszavazott plusz 17 ráadásul csak költségkeret. Arra van, hogy el lehessen kezdeni a felújítást. Arra senki sem adott felhatalmazást, hogy ki is fizessék.

- Tehát nem jól érzékeljük, hogy Demszky mellé áll olykor?

- De. Ennek pedig nem más az oka, mint hogy a szocialisták fővárosban megerősödött vonulata...

- Azaz Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes...

- Mondhatjuk így is. Tehát az általa vezetett szocialista csoport épp azon ügyködik, hogy saját mulasztásait és baklövéseit is Demszky Gáborra tolja.

- Logikus politikai lépés.

- Lehet. Mindenesetre, ha rajtam múlik, nem lesz sikeres.

- Tarlós védi az őt legyőző Demszkyt - szinte megható.

- Dehogy. Csak logikus. Demszky ugyanis elkopott. Az SZDSZ-szel már nem számolhatunk mint komoly ellenféllel. Ezért nem fogjuk megengedni, hogy Hagyó Miklós fehér ruhában, fátyollal a fején eljátssza, hogy ő most segít Demszky skandalumait tisztába tenni. A BKV-történetet például Hagyó vezényli három éve, a főpolgármesternek gyakorlatilag nincs köze hozzá. Ezért is gyomorforgató, amikor Hagyó helyez kilátásba vizsgálatot a százmilliós végkielégítése után havi másfél millióért tovább dolgozó BKV-munkatárs ügyében. Ráadásul - színpadiasan - azonnali vizsgálatot, mintha létezne késleltetett vizsgálat is.

- Ön viszont nemcsak Demszky, de Kocsis István BKV-vezér mellett is kiállt.

- Képzettsége, szakmai alkalmassága vitathatatlan.

- A Magyar Villamos Műveknél az ő elnöksége alatt kötött ügyletek miatt pedig nyomozás folyik.

- Ez össze nem illő dolgok logikátlan és tisztességtelen összecsúsztatása. A Nemzeti Nyomozó Iroda vizsgálata ráadásul még nem zárult le.

- Kocsis István régóta szoros kapcsolatban áll Csányi Sándor OTP-vezérrel. Az előbbivel való jó kapcsolat nyilván kifizetődő. Csak nem ezért védi Kocsist?

- Kocsis Istvánt nem én hoztam a BKV-hoz, hanem Hagyó Miklós. Aki most azt követeli, hogy a BKV felügyelőbizottsága MVM-es ügyeket vizsgáljon - jogi nonszensz. És gyávaság. Demszkytől is. Ha én vagyok a főpolgármester, behívom a BKV vezérigazgatóját, meghallgatom, aztán vagy azt mondom neki, hogy várjuk meg a vizsgálat végét, vagy azt, hogy nincs bizalmam benned, elválnak útjaink. Nem tolom rá az ügyet bizottságokra, művezetőkre, meteorológusokra. Ráadásul miközben Hagyó úr efféle szemfényvesztéssel próbálkozik, átható közömbösséget tanúsít a BKV-nál az ő ideje alatt történtekkel kapcsolatban. Semmi sem történik a közel kétszáz tanácsadói szerződés ügyében, amelyeket ki tudja, hány milliárdért, ki tudja, mire kötöttek.

- Ezek törvénytelen vagy "csak" etikátlan szerződések?

- Nem vagyok nyomozó. Meggyőződéssel határos feltételezésem viszont, hogy jelentős részükre nem volt szüksége a fővárosnak.

- Ha sikerül bevennie Budapestet, jön a feljelentésdömping?

- A permanens, mérlegelés nélküli feljelentésekre születni kell. Ilyen ember az MSZP-nek jutott, nekünk nem. Ha főpolgármester leszek, nem az lesz a célom, hogy keserítsem az itt dolgozók mindennapjait. Csakhogy ennyi tanácsadói szerződést megkötni, részben metróügyekre, annak fényében különösen elfogadhatatlan, hogy a metró fedezete máig nincs meg. Fontos, hogy a budapestiek tisztában legyenek ezzel. Hagyóék ugyanis saját szennyüket megpróbálják majd az új vezetés nyakába is beleönteni - ha jövőre sikerül a váltás a város élén. Persze a politikai körök egyike sem áll a szentté avatás küszöbén, de Budapest mai állapotához az ellenzéknek vajmi kevés köze van.

- Ha tart az örökségtől, miért nem mondja, hogy nem kell metró? Lehetne az alagutakban szórakozóhely-kazamata, lásd Gödör...

- A budapestiek hajlamosak rá, hogy ami végképp nonszensz, abból viccet csináljanak - ez is mutatja, hogy ép még a város lelke. A viccet félretéve viszont van itt 16 alapszerződés. Súlyos nemzetközi kötelezettségvállalások. Ezekből kiugrani esetleg több kárt okozna a városnak, mintha végigviszi ezt a valóban elkapkodott presztízsberuházást.

- Elkapkodott?! Hogyhogy?

- Az intézkedésekre mondom, nem a megvalósulásra. Utóbbiban tényleg Guinness-rekorder a metró. Feleennyi idő alatt távol-keleti városokban is kettőt építenek. Itthon épp azzal ámítják a népet, hogy a második szakaszon visszanyerik azt a pénzt, amit szabálytalan közbeszerzések miatt elvesztenek az elsőn. Holott a második szakaszról még csak nem is gondolkodik az unió. Egyetlen huncut fillér nincs rá! Ilyen kommunikációból mégis meg lehet élni Budapesten. Közben stratégiai cégeket privatizálnak, most épp a város utolsó nagy kincsének, a gyógyfürdőinek eladása körvonalazódik. Ez az, amit nem fogunk hagyni.

(Stumpf András, Heti Válasz)