ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Teoretikus baklövések

Lendvai olyan érdemeket tulajdonít a baloldali hatalomgyakorlásnak, amelyek soha nem is léteztek.
Létrehozva: 2009. augusztus 6., 08:46
nyomtat küld

Ne ítéljenek el érte, de a lelkem mélyén remélem, hogy nem Lendvai Ildikó írta azt az egész oldalas "elméleti" alapvetést, amely a magát nemrég még egyszerre szocialistának és függetlennek nevező, jelzőit azonban mára bölcsen elhagyó napilap hétfői számában jelent meg. Azért remélem, mert kétségbeejtő lenne, ha Lendvai vette volna magának a bátorságot, hogy úgy beszéljen a 18. század végétől a 20. század elejéig oly sok reményt keltő egyenlőség-igazságosság-szolidaritás hármas eszméjéről, mintha hatalomgyakorlása során pártja az elmúlt hét szűk esztendőben - könyörtelenül és kőkemény céltudatossággal - nem éppen ennek az ellenkezőjét valósította volna meg.

A Medgyessy-Gyurcsány-Bajnai-kurzus, a milliárdosok uralma - a Lendvai nevével jegyzett cikk beállításával ellentétben - egyáltalán nem a szegény néprétegek felemeléséről vagy más klasszikus baloldali értékek képviseletéről szólt. Hanem a nemzeti vagyon gátlástalan, mohó lenyúlásáról, a szocialista vezérkar tagjainak és holdudvaruknak "körön belül" nyújtott százmilliós juttatásairól. Törvénytelenségek legitimálásáért vagy talpnyalásért sokmilliós tanácsadói díjakról. Alávaló privatizációs csalásokról. A magyar nemzet kárára más országok érdekeit szolgáló, titkos üzleti megállapodásokról. Az ellenzék visszataszító eszközökkel történő lejáratásáról. Lopásról, csalásról, hazugságokról. Más szóval: Gyurcsányról, Veresről, Szilvásyról, Laborcról, Draskovicsról.

Ez lenne a baloldali hatalomgyakorlás? Találomra idézek Lendvai avítt, "pártközpontos" közhelyeiből. "A baloldal korábbi modelljeiben is az egyenlőtlen viszonyokat próbálta kiegyensúlyozottabbá tenni. Emancipált. Munkavállalókat a munkaadóhoz, hagyományos nyelven a munkát a tőkéhez képest, a nőket a macsóvilághoz képest, egyik meggyőződést, hitet, kultúrát a másikhoz képest." Micsoda? Hogyan "emancipált" a "baloldali modell"? A polgári szellem kiirtásával, vallásüldözéssel, brutális cenzúrával, szellemi terrorral, a művészet és az oktatás minden formájában megvalósított diktatúrával? Úgy emancipálta a nőket, hogy a Magyarország által aláírt ENSZ-határozattal szemben három műszakos, többek között éjszakai munkára kötelezte őket? Vagy a padláslesöprésekkel, netán a téeszesítéssel emancipált? Lendvai olyan érdemeket tulajdonít a baloldali hatalomgyakorlásnak, amelyek soha nem is léteztek. Kit remél ezzel maga mellé állítani?

Az elméletinek szánt írás másik anomáliája abból következik, hogy a kínosan anakronisztikus közhelyek mögé bújva elég felvértezettnek érzi magát az ellenfelével szembeni intellektuális győzelemhez. El kell ismerni, a Die Zeit, a Standard és a többi "baloldali" lap mocskolódó szerzőivel szemben Lendvai (mármint az Ildikó) nem "fasisztáz", nem "diktátoroz" (a többi lejárató jelzőt keressék meg a másnaponként zsigerből gyalázkodó névrokonának írásaiban).

Lendvai (mármint az Ildikó) ugyanakkor azt a primitív lejárató módszert alkalmazza, hogy ostobaságnak nevezi Orbán Viktor okfejtésének néhány történelmileg nehezen cáfolható tételét. Gúnyolódik azon, hogy a Fidesz elnöke szerint "a hagyományos jobb- és baloldali fölosztás teljes egészében értelmét vesztette". Pedig ez ma már evidencia: a kérészéletű frankfurti előparlament padsoraiban 1848 tavaszán kialakult baloldal-jobboldal megkülönböztetés a 21. század elejére éppúgy idejét múlta, mint a vesztfáliai rendszer, amelyben a nemzetállamok lettek a művelt világ működésének alapegységei. 1648-tól a 20. század végéig működött a dolog, ám a globális világ integrációs folyamatai nyomán mostanra a konfliktusokat ebben a feltételrendszerben már nem nagyon lehet kezelni.

Hasonló a helyzet az 1968. évi kommunista reformtörekvésekkel, amelyeket Lendvai Ildikó egy nagy generáció művének tekint. Orbán Viktor (ahogy Lendvai fogalmaz: "a Fidesz") ezzel szemben azt látja benne, hogy az "emberarcú szocializmus" eltaposására indult "baráti tankok" a rendszer életképtelenségét bizonyították. A részben a KGB-s "befolyási ügynökök" által gerjesztett, sőt pénzelt 1968-as nyugati diáktüntetések pedig filozófiai és politikai értelemben is zsákutcának bizonyultak. Ezek tagadhatatlan tények.

Az elméleti írás legjellegzetesebb baklövése, hogy a szocialista pártelnök úton-útfélen olyan kijelentéseket tulajdonít ellenfelének, amelyeket az soha nem tett. Szomorú, hogy az írást publikáló lap is éppen ilyet tart kiemelésre érdemesnek: "Orbán szerint megszűnik a politikai sokszínűség, a pluralizmus, mindaz, amiért a többpárti demokráciát kitalálták." Csakhogy a Fidesz elnöke nem a pluralizmus megszűnéséről beszélt, hanem a baloldal hitelvesztése miatt Európa-szerte kétpólusúból egycentrumúvá váló politikai életről. Erről a valós és fontos változásról érdemes lenne vitatkozni. Ennek van értelme.

A Lendvai-cikk primitív okfejtésének, legnagyobb sajnálatomra, nincs.

(Gereben Ágnes, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések