fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Több száz új fajt fedeztek fel a Himalája keleti részén
2009. augusztus 10., 16:13
A közelmúltban háromszázötvennél több, a térségben azelőtt ismeretlen fajt fedeztek fel a Himalája keleti részén, a felbecsülhetetlen értékű biológiai kincset azonban súlyosan veszélyezteti a klímaváltozás - hangsúlyozza hétfői közleményben a Természetvédelmi Világalap (WWF) magyarországi szervezete.

A Himalája teljes területén az eddigi ismeretek szerint megközelítőleg 10 ezer faj él, egyebek között mintegy 300 emlős, 1000 madár és 300 édesvízi hal. A világ összes növényének harmada és a gerinctelenek 40 százaléka itt található. A Himalája a kihalás szélén álló bengáli tigris egyik utolsó élőhelye, és itt él a szintén veszélyeztetett indiai orrszarvú is. "A WWF Élő Himalája kezdeményezése azért jött létre, hogy a Himalájában található természeti kincseket megóvjuk. A természetvédelmi szervezet olyan fenntartható gazdasági megoldásokat javasol, amelyek nem károsítják a környezetet. A WWF együttműködik a helyi településekkel, a kormánnyal és a gazdasági szereplőkkel annak érdekében, hogy az élőhelyek fennmaradjanak ezen a területen" - hangsúlyozza a WWF Magyarország közleménye.

A közlemény szerint az egy évtizedes kutatás során a szakemberek 353 új fajt regisztráltak ezen a területen. Az eddig nem ismert fajok közé tartozik 242 növény, 61 gerinctelen, 14 édesvízi hal, 16 kétéltű, 16 hüllő, 2 madár és 2 emlős. A 353 fajból Bhutánban 21, Indiában 144, Mianmarban 15, Nepálban 93 és Kína tibeti régiójában 90 fajt él. Bizonyos fajok több országban is fellelhetők.

A kutatók rámutattak, hogy az Észak-Mianmarban élő putaói muntjákszarvas (Muntiacus putaoensis) a világ legkisebb és legősibb szarvasfaja. Az állatról korábban úgy gondolták, hogy egy másik faj fiatal egyede, de a DNS-tesztek azt igazolták, hogy különálló fajba tartozik. A Muntiacus putaoensis 60-80 centiméter magas, és összesen 11 kilogramm a testtömege.

A klímaváltozás mellett a nem fenntartható gazdálkodás, az erdőirtás, a túllegeltetés, a veszélyeztetett fajokkal történő illegális kereskedelem és az édesvízzel való felelőtlen gazdálkodás és a szennyezés is veszélyezteti a Himalája élővilágát.

(MTI)