ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Meg akarják kopasztani az önkormányzatokat

Meggyes Tamás véleménye szerint a kormány azon elképzelése, hogy forrást von el az önkormányzatoktól, felér az önpusztítással. Esztergom polgármestere kijelentette, a személyét ért támadásokkal nem foglalkozik, sokkal jobban érdekli, hogy a város eddigi iparközpont jellegéből fokozatosan turisztikai centrummá, egyetemvárossá váljon. A meseparkot megvalósítható álomnak tartja.
Létrehozva: 2009. augusztus 17., 08:48 | Utoljára frissítve: 2009. augusztus 17., 08:59
nyomtat küld

 

- Több Esztergomhoz kapcsolódó ügy is borzolta a kedélyeket a közelmúltban. Magánélete, valamint a Bástya Áruház rámpaelbontása rendszeresen téma a sajtóban.

- A magánéletem kiteregetése és a különféle vádak megfogalmazása mögött ugyanaz a kör áll, amely korábban érdekelt volt a házam felgyújtásában. Miután az a támadás sikertelen volt, sőt az elkövetők elleni büntetőüggyel végződött, most éppen erőszakos férjnek állítanak be, ezzel szeretnének rossz színben feltüntetni. Legutóbb arról cikkeztek, hogy a saját lakóterületemen közművesítek és fejlesztek meseparkot. Munkám miatt már megszoktam ezeket a támadásokat. A Bástya Áruház rámpaelbontási ügye más kérdés. Hévíz városrészben szálloda-konferenciaközpont épül, emiatt bontottuk le a rámpát. Az áruházat egyébként további négy feljárón is meg lehet közelíteni. Az egész területre van érvényes bontási határozat, sőt a híresztelésekkel ellentétben a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal sem emelt kifogást a bontás ellen. Ezeknek az úgynevezett ügyeknek a révén sokan próbálnak gyengíteni vagy bizonyos városi fejlesztéseknél előnyöket szerezni, ám ezek a témák nem befolyásolják Esztergom életét, fejlődését.

- A helyi iparűzési adók jövőbeni központi beszedése viszont befolyásolja egy város életét. A legtöbben attól félnek, hogy ha nem az önkormányzat, hanem az APEH szedi be ezt a tételt, kevesebbet kapnak vissza a helyi képviseletek.

- Az egész arra megy ki, hogy az önkormányzatokat megkopasszák. Ez lesújtó, hiszen Magyarországon, az önkormányzati rendszer, minden nehézség ellenére, még működőképes. A kormányzat vezette államról és intézményeiről a legjobb jóindulattal sem mondható el mindez. Az ország társadalmi élete az önkormányzatiságba menekül, ez az utolsó mentsvár. Innen kivonni százhúszmilliárd forintot, valamint helyi adót központi beszedésbe vonni egyenlő az önpusztítással. A közigazgatási feladatok harminc százaléka állami, tíz százaléka megyei, hatvan százaléka önkormányzati szinten folyik. Vannak önkormányzatok, amelyek egyik napról a másikra élnek, nekik a forráskivonás kivégzéssel ér fel. Az iparűzési adóért megdolgoztak a települések, ezért fejlesztettek, adtak adókedvezményeket, jelentős összegeket fordítottak a vállalkozások letelepítésére.

- Ha már itt tartunk, Esztergomot mennyire érinti a gazdaság jelenlegi zuhanórepülése?

- Városunknak igen jók a lehetőségei. 1999-ben, amikor polgármester lettem, a város költségvetése hárommilliárd forint volt, ma huszonegy milliárd forintból gazdálkodunk. Az eredményekért változtatnunk kellett a város működési rendszerén. Cégeket hoztunk létre, holdingot működtetünk. A gazdasági mérleg helyreállítása után az első forrásokat az ipari park fejlesztésére fordítottuk 2000-ben. Ennek révén a mai napig tudunk telkeket értékesíteni, amiből több milliárd forint bevétele származott a városnak. A fejlesztések segítségével munkahelyeket teremtettünk, adókat az államnak és az önkormányzatnak. Az iparűzési adó mértéke tavaly négymilliárd forint volt. A Suzuki folyamatosan fejlesztett a területen. Igaz, a válság előtt 260 ezer személygépkocsi gördült le a futószalagokról, és ezt a gondok miatt kétszázezerre csökkentik. A recesszió miatt körülbelül 1,2 milliárd forint esett ki a büdzsénkből, ebbe beletartoznak az állami elvonások is, amelyek több százmillió forintot tesznek ki. Ezzel együtt azonban a város öt-hat éve tízmilliárd forintot fordít fejlesztésre, költségvetésének nagy részét, amit kevés önkormányzat mondhat el magáról.

- Hogyan érzékelhető ez helyben?

- Az elmúlt tizenkét évben majd háromezer fővel nőtt Esztergom lakosainak száma. A harmincezer-ötszáz itt lakóra huszonegyezer munkahely jut. Ebből kétezer a közszférában, tizenkilencezer a magánszférában. Összehasonlításként országos átlagban harmincezer-ötszáz emberre tízezer munkahely jut, Esztergom tehát ennek a duplájával rendelkezik. Ezzel egyenes arányban a Dunakanyar irányába fejlesztünk infrastruktúrát. A korábbi üdülőövezet, ezáltal lassan lakóövezetté alakul.

- Melyek Esztergom jövőbeni lehetőségei?

- Négy fő periódusra osztható a város fejlődése. Az első az infrastruktúra kiépítése, fejlesztések, utak, ipari park, üzemek, lakások építése volt. Van még mozgástér a további lépésekre, de ezek nagy része mostanra lezárult. Ez volt a legnagyobb hatással a közelmúltra, ennek révén kezdődhetett el a második szakasz, azaz a nagyvállalatok, cégek gyors letelepítése. Ám a ma nálunk termelők, tevékenykedők egy része esetleg rövidesen továbbköltözik a megváltozott gazdasági környezet miatt. A harmadik szakasz ilyenformán a turizmus fejlesztése. Ezért építettünk fürdőt a városban, amely visszaadta Esztergomnak a korábbi rangját. Már a 12. században működött itt fürdő. Ezt a fejlesztést azért indítottuk el, mert ettől is reméljük a szálláskapacitás fejlődését. A múlt évben az év gyógy- és élményfürdője elismerést nyerte el a létesítmény. Esztergomban ma egyetlenegy háromcsillagos, harminchat szobás szálloda működik. A fürdőépítés mellett a Széchenyi tér valamint a séta- és turisztikai útvonalak kialakításával is a turizmust serkentjük. A téren a vendéglátóhelyek jó része is önkormányzati tulajdonú helyiségekben működik, az üzemeltetők meghatározott dizájnnal és funkcióval működtetik őket. Mindezt kihasználva a fürdő egyik oldalán száz-, a másik oldalán száznegyvennégy szobás négycsillagos szálloda épül. Egy műemlék házban a fürdő közelében harmincszobás szálló nyílik meg hamarosan, a Búbánatvölgyben pedig rövidesen elkészül a nyolcvanszobás négycsillagos szálloda. Kétszázhúsz szobás, négy- vagy ötcsillagos szálló épül majd a városközpontban, ez a már említett szálloda-konferenciaközpont együttes. Emiatt van a rámpabontás. Három szálloda kivitelezésének ügyében tárgyalásban állunk. Ezek már olyan szolgáltatásokat biztosítanak majd, amelyek a fent említett négy szálloda mellett is piacképesek lesznek. Így újabb munkahelyeket teremtünk a városban. A program negyedik szakaszában a tudásalapú társadalom kialakításába helyezzük át a gazdaság súlypontját. Egyetemvárossá szeretnénk válni. Az ehhez vezető úton megtettük már az első lépéseket az év elején. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem integrálta az Esztergomi Vitéz János Főiskolát. Információtechnológiai, informatikus mérnöki kar indul a városban. Az első évfolyamra már meghirdették a jelentkezést, ősztől pedig elindul az oktatás, és új épületet is kap az iskola, amire 2,5 milliárd forintot fordítunk. A papképzés továbbra is működik városunkban. További szakok, karok indulására is számítunk.

- Legutóbb az építendő mesepark terveivel foglalkozott a sajtó. Száz méter magas égig érő paszuly, sok-sok interaktív épület egy hatalmas területen. Mennyire valós elképzelés mindez?

- A meseparkkal Esztergom megkerülhetetlenné válna a turisztikai piacon. Ezek jelenleg még csak tervek, de ha minden jól megy, és elképzeléseink szerint alakul, akkor az első elemeit öt év múlva átadhatjuk. A mesepark, mivel segítőkre, animátorokra és különböző területeken dolgozó munkásokra lesz szükség, újabb munkahelyeket teremtene. Az élményparkban a magyar mese- és mondavilágot jelenítenénk meg interaktív formában, történelmi és vallási értékeket állítva a középpontba. Szellemi és ügyességi feladatok segítségével a szereplők bőrébe bújva ismerhetik majd meg a gyerekek és a látogatók mérhetetlenül gazdag hazai monda- és mesekincset. Ez egész napos programot biztosítana a családoknak, amire Magyarországon egyre nagyobb a kereslet.

Pályakép

Meggyes Tamás 42 éves, 1999 novemberétől ügyvezető polgármester, 2000 márciusától Esztergom polgármestere. 2002-ben és 2006-ban ismét városvezetővé választották 2006-ig a megyei közgyűlés tagja, 2006 tavaszán a Fidesz megyei listájáról került a parlamentbe, az önkormányzati és területfejlesztési bizottság tagja. Polgármesteri megbízatása mellett a száz település önkormányzati társulásaként működő, a határon átnyúló Ister-Granum Eurorégió elnöke.

(Lánczi Richárd, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések