ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Neveket akarunk!

A megtisztulás katarzisa csak akkor jöhet, ha szerződésről szerződésre, fillérről fillérre megtudjuk, ki a felelős, hová tűntek, tűnnek tíz-, száz-, ezermilliárdok.
Létrehozva: 2009. szeptember 3., 09:06 | Utoljára frissítve: 2009. szeptember 3., 09:27
nyomtat küld

Zárszámadási jelentések "évadját" tartja éppen az Állami Számvevőszék, úgyhogy a - teljesség igénye nélkül - jöjjön néhány megállapítás. Kapaszkodjanak meg!

Az Országgyűlés honlapján közzétett jelentésben az ÁSZ egyebek mellett kifogásolja, hogy a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács döntési jogköre csak részben érvényesülhetett. "A különböző kormányzati akarat megnyilvánulásoknak megfelelően döntéseket odáztak el, vontak vissza, függesztettek fel, míg másokról rendelkeztek, majd felhagytak megvalósításukkal" - így a számvevők, akik szerint nem épült ki 2008-ban a vagyonnyilvántartás egységes rendszere, és a vagyont jóváhagyott számviteli politika nélkül tartották nyilván. A jelentés kritizálja az egyes tranzakciókat is a Malév privatizációjától kezdve a King's City-beruházással kapcsolatos ingatlancseréig. Az ÁSZ többek között azt javasolja a pénzügyminiszternek, aki a tulajdonosi jogok gyakorlója, hogy kezdeményezze a joghézagok kiküszöbölését és a szükséges felelősségre vonást azokkal szemben, akik miatt az úgynevezett elődszervezetek és az MNV Zrt. éves beszámolóinak törvényessége, hitelessége, a felelősség megállapítása nem volt biztosított. Oszkó Péter pénzügyminiszter - a dolgok jelenlegi állása szerint - erről hallani sem akar.

Nem tudni persze, mi lesz a többi ÁSZ-felvetéssel. Az ÁSZ például azt is javasolja a pénzügyminiszternek, hogy vizsgáltassa ki a moszkvai Magyar Kereskedelmi Képviselet ingatlanértékesítésének körülményeit. Továbbá ugyancsak vizsgáltassa ki a MÁV és a Magyar Posta székházairól szóló döntéseket, és kezdeményezze a szerződések felülvizsgálatát. Hab a tortán, hogy a tavalyi költségvetés végrehajtásáról szóló zárszámadási törvényjavaslat kapcsán az ÁSZ leszögezi: "Továbbra is tapasztalhatók a korábbi hiányosságok, a zárszámadás nem kellően átlátható."

Tudják, mi az, amit ki lehet szűrni a számvevőszék friss jelentéséből? Nem más, mint a rendszerváltás lényege: átmenet az államszocializmusból az államkapitalizmusba. Mert a futó "nagyprojektek" vagy éppenséggel a költségvetés átláthatatlansága mind-mind arra utalnak, hogy olyan "oligarchikus" kapitalizmus alakult ki nálunk is, mint az oroszoknál. Persze a mai problémák igazi forrása a gulyáskommunizmus. A vezetők és vezetettek 1956 utáni kompromisszuma...

Az alku lényege: míg valaki nem szájal, a rendszerben megtalálhatja saját kis előnyeit. Szemben a csehekkel, a lengyelekkel és a kelet-németekkel, nálunk megmaradt a régi elit, ráadásul nem is labdaszedői minőségben.

Jelenleg tehát "kis és nagy" előnyök mozgatják, működtetik Magyarországot. Így van az, hogy a legkorruptabbak egyike lettünk Európában, nem tudni pontosan, mi lett azzal a tízezermilliárd(!) forinttal, amely 2002 óta államadósság címén keletkezett. Ugye, kedves Gyurcsány Ferenc, Kóka János és Draskovics Tibor, ebből a pénzből nem pusztán autópályák épültek, mert annak csodájára járna még az Egyesült Államok is.

A megtisztulás katarzisa csak akkor jöhet, ha szerződésről szerződésre, fillérről fillére megtudjuk, ki a felelős, hová tűntek, tűnnek tíz-, száz-, ezermilliárdok. "A kormányváltást követően, a jogállamiság kereteit figyelembe véve elszámoltatásra és politikai felelősségre vonásra kerül sor" - jelentette ki Orbán Viktor, amikor kedden Sólyom László államfővel találkozott. A társadalmi igény megvan erre, sőt fokozódik. Különösen akkor, amikor minden idők "legrendkívülibb" költségvetése készül. Nem pusztán a jövőre, hanem a 2011-re is húzódnak át százmilliárdos - mínuszban értendő - tételek.

Neveket akarunk! - már nem pusztán mi, hanem az Állami Számvevőszék is!

(Szajlai Csaba, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések