fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Neveket akarunk!
2009. szeptember 3., 09:06
A megtisztulás katarzisa csak akkor jöhet, ha szerződésről szerződésre, fillérről fillérre megtudjuk, ki a felelős, hová tűntek, tűnnek tíz-, száz-, ezermilliárdok.

Zárszámadási jelentések "évadját" tartja éppen az Állami Számvevőszék, úgyhogy a - teljesség igénye nélkül - jöjjön néhány megállapítás. Kapaszkodjanak meg!

Az Országgyűlés honlapján közzétett jelentésben az ÁSZ egyebek mellett kifogásolja, hogy a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács döntési jogköre csak részben érvényesülhetett. "A különböző kormányzati akarat megnyilvánulásoknak megfelelően döntéseket odáztak el, vontak vissza, függesztettek fel, míg másokról rendelkeztek, majd felhagytak megvalósításukkal" - így a számvevők, akik szerint nem épült ki 2008-ban a vagyonnyilvántartás egységes rendszere, és a vagyont jóváhagyott számviteli politika nélkül tartották nyilván. A jelentés kritizálja az egyes tranzakciókat is a Malév privatizációjától kezdve a King's City-beruházással kapcsolatos ingatlancseréig. Az ÁSZ többek között azt javasolja a pénzügyminiszternek, aki a tulajdonosi jogok gyakorlója, hogy kezdeményezze a joghézagok kiküszöbölését és a szükséges felelősségre vonást azokkal szemben, akik miatt az úgynevezett elődszervezetek és az MNV Zrt. éves beszámolóinak törvényessége, hitelessége, a felelősség megállapítása nem volt biztosított. Oszkó Péter pénzügyminiszter - a dolgok jelenlegi állása szerint - erről hallani sem akar.

Nem tudni persze, mi lesz a többi ÁSZ-felvetéssel. Az ÁSZ például azt is javasolja a pénzügyminiszternek, hogy vizsgáltassa ki a moszkvai Magyar Kereskedelmi Képviselet ingatlanértékesítésének körülményeit. Továbbá ugyancsak vizsgáltassa ki a MÁV és a Magyar Posta székházairól szóló döntéseket, és kezdeményezze a szerződések felülvizsgálatát. Hab a tortán, hogy a tavalyi költségvetés végrehajtásáról szóló zárszámadási törvényjavaslat kapcsán az ÁSZ leszögezi: "Továbbra is tapasztalhatók a korábbi hiányosságok, a zárszámadás nem kellően átlátható."

Tudják, mi az, amit ki lehet szűrni a számvevőszék friss jelentéséből? Nem más, mint a rendszerváltás lényege: átmenet az államszocializmusból az államkapitalizmusba. Mert a futó "nagyprojektek" vagy éppenséggel a költségvetés átláthatatlansága mind-mind arra utalnak, hogy olyan "oligarchikus" kapitalizmus alakult ki nálunk is, mint az oroszoknál. Persze a mai problémák igazi forrása a gulyáskommunizmus. A vezetők és vezetettek 1956 utáni kompromisszuma...

Az alku lényege: míg valaki nem szájal, a rendszerben megtalálhatja saját kis előnyeit. Szemben a csehekkel, a lengyelekkel és a kelet-németekkel, nálunk megmaradt a régi elit, ráadásul nem is labdaszedői minőségben.

Jelenleg tehát "kis és nagy" előnyök mozgatják, működtetik Magyarországot. Így van az, hogy a legkorruptabbak egyike lettünk Európában, nem tudni pontosan, mi lett azzal a tízezermilliárd(!) forinttal, amely 2002 óta államadósság címén keletkezett. Ugye, kedves Gyurcsány Ferenc, Kóka János és Draskovics Tibor, ebből a pénzből nem pusztán autópályák épültek, mert annak csodájára járna még az Egyesült Államok is.

A megtisztulás katarzisa csak akkor jöhet, ha szerződésről szerződésre, fillérről fillére megtudjuk, ki a felelős, hová tűntek, tűnnek tíz-, száz-, ezermilliárdok. "A kormányváltást követően, a jogállamiság kereteit figyelembe véve elszámoltatásra és politikai felelősségre vonásra kerül sor" - jelentette ki Orbán Viktor, amikor kedden Sólyom László államfővel találkozott. A társadalmi igény megvan erre, sőt fokozódik. Különösen akkor, amikor minden idők "legrendkívülibb" költségvetése készül. Nem pusztán a jövőre, hanem a 2011-re is húzódnak át százmilliárdos - mínuszban értendő - tételek.

Neveket akarunk! - már nem pusztán mi, hanem az Állami Számvevőszék is!

(Szajlai Csaba, Magyar Hírlap)