fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Új seprű
2009. szeptember 7., 11:26
Nagytakarítás kezdődött Pécsett, ami egyben a Fidesz országos elszámoltatási politikájának bemutató verziója. Az új polgármester munkáját könnyíti, hogy a belharcokkal terhelt helyi MSZP nem viselkedik ellenzékként - a szocialisták budapesti kampányközpontja viszont már dokumentumokat gyűjt a visszavágóhoz.

A Budapesti Közlekedési Zrt.-nél nyáron feltárt végkielégítési manőverek, munkakiszervezések nem egyedi esetek - más önkormányzati cégek háza táján cifrább dolgok is történnek, illetve történtek. Például a baranyai megyeszékhelyen, ahol a Pécsi Temetkezési Kft. inkább működött "dohánygyárként", mint feszes gazdálkodású szolgáltatóként.

A polgármesteri hivatal ellenőrzési osztályának augusztusi jelentése szerint a társaság dolgozói - Rankasz Ernő ügyvezető utasítására - kizárólag egyetlen kőfaragó mester temetkezési kellékeit, sírfedlapjait ajánlhatták az érdeklődők figyelmébe. A kft. munkatársait Rankasz arra is rábírta, hogy munkaidőben vagy azon kívül (külön díjazás nélkül) mecseknádasdi hétvégi házánál végezzenek karbantartási, kertgondozási feladatokat - továbbá hogy az említett kőfaragó telkéről betonoszlopokat szállítsanak egy balatoni nyaralóhoz, majd "azokat kerítés céljából felállítsák".

A miskolci születésű ügyvezetőről emellett kiderült, hogy döntően nem a térség vállalkozóit részesíti előnyben egyes szolgáltatások igénybevételekor, inkább a földijeivel köt szerződést. A közelmúltban például a kft. egy miskolci társaságtól vásárolt 630 darab, szociális temetésekhez használt koporsót, ami az éves szükséglet csaknem nyolc-tízszerese.

Pártos vezetők

A májusi polgármesterváltás előtt Pécsett az a szokás is járta, hogy a városi tulajdonú vállalatok vezérposztjait pártpolitikusokkal töltötték fel. Rankasz Ernő szocialista színekben indult a 2006-os helyhatósági választáson, ám veszített körzetében, s végül a temetkezést kapta. Akadt azonban, aki az összeférhetetlenség határáig merészkedett: a Tasnádi Péter elhunyt polgármester listás parlamenti mandátumát márciusban átvevő Kőhegyi István anno egyszerre lehetett MSZP-s önkormányzati képviselő és vagyonpolitikai tanácsnok, a város cégeit összefogó Pécs Holding Zrt. felügyelőbizottsági tagja, valamint a szintén helyi tulajdonú Air-Horizont Pécs-pogányi Repülőtér Fejlesztéséért Kht. ügyvezetője (emellett az állami Mecsekérc Zrt. felügyelőbizottsági tagja).

"A szeptember 10-i közgyűlésen készülünk határozni arról, hogy a képviselők és családtagjaik kerüljenek ki végre a céges testületekből, melyeknek egyidejűleg a létszáma is csökken" - mondja lapunknak Nagy Csaba gazdasági alpolgármester. A helyzet komikumához tartozik, hogy éppen ő volt, aki a 2006-os önkormányzati választáson legyőzte Rankaszt, most pedig az átvilágításokért (is) felelős fideszes politikusként járhat el például a Pécsi Temetkezési Kft. ügyeiben.

Gibraltártól Máltáig

"Az elmúlt 12 év szocialista irányítása alatt a városi vagyont megkárosították. Ahol erre bizonyítékaink vannak, büntetőfeljelentést teszünk" - összegzi a Fidesz elszámoltatási egyszeregyét Páva Zsolt. A temetőcég sírköves-koporsós üzletein kívül eddig a Pécsi Közlekedési (PK) Zrt. autóbuszainak eladása verte ki annyira a biztosítékot a polgármesternél, hogy a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság nyomozóinak közreműködését kérte.

A PK Zrt. esetében az volt az ősbűn, hogy a város tavaly a cég 49 százaléka mellé a vállalatirányítási jogokat is eladta egy befektetőnek, aki idén tollvonásnyi gyorsasággal szervezte ki magának az önkormányzati vagyon részét képező buszparkot. Az átláthatatlanságot csak fokozza, hogy a Pécs közösségi közlekedéséért felelős részvénytársaság egy gibraltári, a járműveket megszerző kft. pedig egy máltai offshore érdekeltség közvetett tulajdonában áll (melyek mögött legfeljebb csak sejteni illik egy Rehus Ernő nevű üzletembert).

Ám Páváékat az zavarja leginkább, hogy az önkormányzat tudta nélkül került magánkézbe kétmilliárd forintnyi vagyon - noha a 100 millió feletti döntésekre csak a várossal egyetértésben volna jogosult a PK menedzsmentje. A közgyűlés eztán úgy határozott: a trükkös privatizáció miatt kiadja a helyi vagyonkezelésért felelős Pécs Holding Zrt. - szocialista időkből örökölt - vezérigazgatójának útját.

Mit lép az MSZP?

A nagytakarítás e héten már a Pécs-pogányi Repülőteret Működtető Kft. ügyvezetőjét is elérte, miután a polgármesteri hivatal ellenőrei rossz üzletpolitikára utaló nyomokat találtak a cégnél. Ám a sorozatos "rendcsinálási" akciók ellenére egyelőre nem kiált boszorkányüldözést a helyi MSZP, ami vélhetően annak köszönhető, hogy a párt - bár csekély mértékben - részese maradt a hatalomnak. Páva Zsolt polgármester ugyanis nem a kiugrott szocialisták által létrehozott Baloldali Szövetség Pécs Városáért-frakcióból emelte ki a második számú alpolgármestert, hanem az MSZP-ből (Kunszt Márta személyében). "Nincs koalíciós szerződés, de a város sanyarú gazdasági állapota miatt a legnagyobb támogatást kell élveznie minden döntésünknek" - magyarázza Páva.

A számok is azt igazolják, hogy Pécs éppen olyan helyzetben van, mint az ország - csak kicsiben. A 2002-es 826 millióról hét év alatt 35 milliárdra nőtt a város adósságállománya, ami egy lakosra vetítve 230 ezer forintot jelent. Az éves hiteltörlesztési kötelezettség 2010-ben 3,5 milliárdra rúg majd, miközben a várost az időközi polgármester-választás előtt hitelképtelenné minősítette a piac; legalábbis egyetlen pénzintézet sem adott ajánlatot a 860 milliós kölcsön felvételére vonatkozó, márciusban kiírt közbeszerzési eljáráson. "Talán a piac bizalmát is visszaszerezhetjük azzal, hogy az elmúlt hónapokban az átvilágítások és a körültekintőbb kifizetések hatására 500 milliót spóroltunk a városnak" - jelzi örömét (az ürömben) Nagy Csaba alpolgármester.

A fenti számsor hitelességét az MSZP-s városatyák sem igen vitatják, amit forrásaink leginkább azzal magyaráznak, hogy a polgármester által felkért igazságügyi könyvszakértőt nehéz lenne fideszes elfogultsággal vádolni. Szebellédi István több állami és fővárosi tulajdonú (értsd: szocialista, szabad demokrata befolyás alatt álló) cég könyvvizsgálójaként is tevékenykedik, tehát legalább annyira bal-, mint jobboldali.

A "félellenzéki" létre berendezkedett MSZP eddig egyetlen olyan szerződést talált, amely okozhat még kellemetlen pillanatokat a Fidesznek. A Pécs Holding nemrég havi másfél millió forintot kezdett fizetni egy Rákos Invest nevű kft.-nek, hogy stratégiát alkosson a városi ingatlanok fejlesztési lehetőségeiről, illetve befektetőkkel közös projektcégek létrehozásáról. (A Rákos Investtel kötött megállapodás - eredményes ötletek esetén - sikerdíjra is feljogosítja a társaságot.) Úgy tudjuk, ezt a szerződést már iktatták az MSZP országos központjában, hogy ősszel felhasználják az "így kormányoztok ti" munkacím alatt futó kampányhoz. A Rákos Invest tulajdonosa ugyanis az az olajimporttal foglalkozó üzletember, akit egy 2003-as budapesti merényletben több lövéssel megsebesítettek. A szocialisták szerint Sáska László személye alkalmas lehet a Fidesz-szavazók eltántorítására, hiszen a vállalkozó 1996-97-ben még Gyurcsány Ferenc tulajdonosi érdekeit is képviselte a hírhedté vált Fortus Rt.-ben.

"A Sáska-féle céggel Varga Péter, a Pécs Holding azóta menesztett vezérigazgatója egyezett meg" - állítja viszont Páva Zsolt. Hozzáteszi: "Hogy hozott-e hasznot ez a szerződés Pécsnek, a holding új vezetése hivatott eldönteni, én ilyen mélységben nem árthatom bele magam a vagyonkezelő működésébe."

(Bódis András, Heti Válasz)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Újabb két vezető repült