FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió Nyomtatás
Ablak bezárása
Az új EP politikai összetétele
A júniusi európai parlamenti választások átütő jobbközép sikerrel zárultak. A győztes pártok az Európai Néppártban tömörülve alkotják az EP legnagyobb frakcióját. A júliusi alakuló ülést követően most a képviselők az új parlament szeptember 14-i strasbourgi plenáris ülésére készülnek.
Létrehozva: 2009. szeptember 7., 11:50 | Utoljára frissítve: 2009. szeptember 7., 11:55

A választásokat követően a parlament végleges összetétele a következő:

• Az Európai Néppárt (Kereszténydemokraták) - 265
• Az Európai Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetségének képviselőcsoportja - 184
• Liberálisok és Demokraták Szövetsége Európáért Képviselőcsoport - 84
• A Zöldek/ az Európai Szabad Szövetség Képviselőcsoportja - 55
• Európai Konzervatívok és Reformisták - 54
• Az Egységes Európai Baloldal/az Északi Zöld Baloldal Képviselőcsoportja - 35
• A Szabadság és Demokrácia Európája képviselőcsoport - 32
• Független képviselők - 27

Mint emlékezetes, az EP júliusi alakuló ülésén a képviselők elsöprő többséggel megválasztották Jerzy Buzek egykori lengyel kormányfőt a parlament elnökévé az elkövetkezendő két és fél évre. A 2004-ben csatlakozott tagállamok közül ő az első olyan közép kelet európai politikus, akit megbíztak egy uniós intézmény irányításával. Néppárti politikusként jelölése elnyerte a képviselők többségének szavazatát.

Megválasztották az EP alelnökeit

Megválasztották továbbá az EP 14 alelnökét - köztük a néppárti Schmitt Pált -, valamint a képviselők adminisztratív és pénzügyi ügyeiért felelős öt kvesztort is. A parlamenti küldöttségek összetételéről még jelenleg is folynak a tárgyalások.

Az újonnan megválasztott képviselőknek az elkövetkezendő hetekben szavazniuk kell emellett arról is, hogy támogatják-e José Manuel Barroso újrajelölését az Európai Bizottság élére, valamint jóvá kell hagyniuk a testület összetételét.

Mint ismert, július elsején Svédország átvette Csehországtól az EU Tanácsának soros elnöki teendőit. Stockholm valószínűleg a bevándorlásra vonatkozó új uniós szabályok mellett a kiotói jegyzőkönyvet felváltó új nemzetközi klíma megállapodással foglalkozó decemberi koppenhágai csúcsértekezletre összpontosít majd az elkövetkezendő hetekben-hónapokban.