ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A válság apostolai

Ha rápillantunk a mai statisztikára, az egy összeomlott, erkölcsi-társadalmi-gazdasági krízisben lévő ország látleletét adja.
Létrehozva: 2009. szeptember 8., 12:57 | Utoljára frissítve: 2009. szeptember 8., 13:00
nyomtat küld

Van mit "ünnepelnünk": egy esztendeje annak, hogy kirobbant a világgazdasági válság, amelynek legnagyobb kelet-közép-európai vesztese Magyarország. Rajtunk kívül - a kontinens nyugati részén - még a németek zuhantak jókorát, de nekik legalább volt honnét esniük. Mi a gödörből a szakadékba jutottunk.

2008 ősze nem volt túl rég, néhány momentumot mégis rögzíteni kell. Különösen akkor, amikor azt vizsgáljuk, hogyan érinti Magyarországot a világgazdasági válság, s a külső adottságok mellett a kormányzat "alkalmassága" miként érvényesült. A krízis kiszolgáltatott, legyengült állapotban érte el Magyarországot. Hazánk költségvetési hiánya 2006-ban - az országgyűlési választásokkor kiosztott százmilliárdoknak tulajdoníthatóan - európai rekordnak számított. Rá egy évre az Európai Unión belül nálunk volt a legkisebb a gazdasági növekedés, miközben az unió országai közül egyedül Lettországban haladta meg az infláció a magyarországit. Sebezhetőségünket jól illusztrálta, hogy a forintot az elsők között támadták meg a spekulánsok. A pánikreakció második fázisaként elterjedt, hogy hazánkat államcsőd fenyegeti. A nemzetközi közvélemény emiatt Izlandhoz hasonlított bennünket.

A kormány tavaly ősszel a pénzügyi nehézségek nyomán a Nemzetközi Valutaalaphoz, az Európai Unióhoz és a Világbankhoz fordult hitelért. Nem mellesleg: pénzügyi vezetőink tegnap azt ünnepelték, hogy jó adósai és hitelfelvevői vagyunk a nemzetközi szervezeteknek. Utóbbi azért is - fogalmazzunk finoman - pikáns, mert egy európai uniós tagállam részéről korábban mindez példátlannak számított. A Nemzetközi Valutaalap a fejlődő országoknak (jobbára afrikai államoknak) nyújt hiteleket. Ám a Gyurcsány-kormány - hiteltelensége miatt - nem volt képes más megoldást találni arra, hogy a forint ne gyengüljön tovább, illetve, hogy az államkötvényeit el tudja adni. Miután a pánikhangulat fokozódott, a jegybank kénytelen volt drasztikusan felemelni az irányadó kamatot, utóbbi pedig tovább növelte a banki hitelek kamatait, még nehezebb helyzetbe hozva a magyar gazdaságot. Ha "normálisan" működik hazánk gazdasága, vagyis Magyarország nem egy eladósodott, gigahiánnyal és magas inflációval küzdő, ide-oda rángatózó, belpolitikai botrányokkal tarkított uniós állam, nincsenek pánikreakciók, sőt a befektetők még a segítségünkre is sietnek. Miután azonban a 2006-os választásokat követően a hatalmasra duzzadt államháztartási hiány leszorításáért- korábbi ígéretei ellenére - adó-és járulékemeléseket vezetett be a Gyurcsány-kormány, illetőleg különböző mértékű megszorítócsomagokat hozott, ezek hatására gazdaságunk padlót fogott.

Hogyan reagált a válságra a szocialista kormány? Nos, tavaly szeptember 30-án a Pénzügyminisztérium háromszázalékos növekedéssel számolt 2009-re. Ebből kerekedik ki a hétszázalékos recesszió az év végére!

Gyurcsány Ferenc 2008. október 6-án még azt is kijelentette, hogy Magyarországot nem érinti a globális pénzügyi krízis, és "a válság apostolainak" nevezte a Fidesz vezetőit, mert kétségbe vonták ezt az állítását. Valószínűleg ez volt az egykori kormányfő szellemi mélypontja, amely bukását hozta Brüsszelben és Frankfurtban egyaránt.

A válság apostolai persze nem a fideszes vezetők voltak, hanem maga a Gyurcsány-kormány, illetve jogutódja, Bajnaiék. Ha rápillantunk a mai statisztikára, az egy összeomlott, erkölcsi-társadalmi-gazdasági krízisben lévő ország látleletét adja.

Persze a negatív spirálból is ki lehet jönni. Ám ahhoz egy új kormányra, hiteles gazdaságpolitikára, társadalmi összefogásra lesz szükség. Mégpedig ilyen apostolok nélkül.

(Szajlai Csaba, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések