fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Bajnai is csomagol
2009. szeptember 9., 08:44
Várhatóan újabb csapást mér a közbiztonságra az az intézkedéscsomag, amelyet hétfőn a Rendőrtiszti Főiskola évnyitóján hirdetett meg Bajnai Gordon. A rend és biztonság elnevezésű tízpontos program feltehetőleg csak növeli majd a rendetlenséget és a bizonytalanságot. Akkor is, ha semmi sem valósul meg belőle, hiszen a hírverés és a propaganda magában is rengeteg kárt okoz.

Kormányzás helyett Gyurcsány Ferenc egyebet sem tett, csak hétfői napokon, a parlament plénumán pontokba szedve ismertette az előző nap kitalált ötleteit. A hét ponttól a tizenkilenc és a negyvennyolc pontig, minden ügykörben, mindenféle verzió szerepelt, s ennek most jól látjuk az eredményét. Szétzilált, reményvesztett, meglopott országban élünk. Kisstílű bűnelkövetők kis tételekben az ugyancsak rossz feltételek közt élő polgárok kamráit, kertjeit fosztogatják, a magukat pénzügyi befektetőnek nevező fehérgalléros személyek, vállalkozások nagyban próbálják megszerezni a köztulajdont.

A közhatalom tehetetlen. A liberális értékrend, vagyis az olcsó, alkalmatlan állam jegyében a kormánypártok mindent elkövettek, hogy ez így alakuljon. A rendőrséget és a titkosszolgálatokat átszervezték, leépítették. A közfelfogás ezzel természetesen nem ért egyet, hiszen a jelenlegi állapot nemcsak a természetes jogérzéket sérti, hanem ellentétes az alapvető erkölcsi igényekkel is.

Reakcióként a Gyurcsány Ferenc által kijelölt utód, Bajnai Gordon, majd Draskovics Tibor szakminiszter a közbiztonság reformjáról beszél. Minimálbérért készek ismét foglalkoztatni a korábban - jórészt Lamperth Mónika belügyminiszteri működése idején - 45 éves korukban nyugdíjba küldött rendőröket. Az önkormányzatoknak pályázatot írnak ki úgynevezett településőrök alkalmazására. A helyhatóságok általános iskolai végzettségű, őrző-védő embereket vehetnének fel. Több fiatal kapna helyet a rendészeti középiskolákban, s juttatnának némi pénzt a Nemzeti Nyomozó Irodának is. A rendőrség az eddiginél is határozottabban léphet fel az úgynevezett rendbontók ellen. Ehhez pénz, paripa, fegyver egyaránt a rendelkezésére áll.

Mit mondhatunk erről a tervezetről? Először is azt, hogy a brosúrás elképzelés, vagyis a hétévi kormányzás után meghirdetett tíz pont nyilvánvalóan már a választási kampány része. Készítői hangulat- és közérzetjavító prospektusnak szánták. Olyan tervezetnek, amely őket, s persze az általuk támogatott kormányt ugyanakkor semmire sem kötelezi. Tipikus gyurcsányi megoldásról van szó.

Jellemzője a tíz pontnak - s ez szintén Gyurcsány Ferencre vall -, hogy osztályharcos szellemben készült. Azt sugallja, hogy a népet a kormány majd kihúzza a bajból, az elégedetlenkedőkre viszont lesújt. Tudás, szakértelem, iskolai végzettség ide nem kell, az egyszerű lakosok is bármikor tisztséghez, álláshoz juthatnak a rendvédelmi szervezetekben. Mint hajdan a gyárakban a munkásigazgatók. További politikai előny a baloldal számára, hogy a csomag többnyire a Fideszes vezetésű önkormányzatokat nevezi meg a mai helyzet előidézőjeként. Legalábbis ez következik abból a magyarázatból, amellyel a köztévében Draskovics Tibor szolgált. Eszerint az ellenzék és a sajtó egy része sulykolja azt, hogy elégtelen a közbiztonság Magyarországon.

A kollekció annyira alacsony színvonalú, hogy annak összeállításában vélhetőleg sem közbiztonsági szakember, sem jogász nem vett részt. Amennyiben mégis, közreműködése feltehetőleg csak abból állt, hogy aláírja a dokumentumot. Ezzel a blöffel az átmeneti kormány sokat árt az országnak, hiszen ahelyett, hogy megerősítené, végképp elbizonytalanítja a rendőrséget, s ezzel aláássa a közbiztonságot. A rendet és a biztonságot egy új kormány teremtheti meg.

(MTI)