fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Skócia mint új tagállam?
2009. szeptember 12., 12:06
Új fejleménnyel gazdagodott kedden a skót belpolitikai vita, amely Skócia és az Egyesült Királyság közt fennálló politikai kapcsolatot boncolgatja. A skót kormány kedden publikált írásában kifejtette, önálló országként jobban boldogulna Európában és a nemzetközi porondon.

Michael Russel, a kultúráért, külügyekért és alkotmányért felelős skót miniszter Brüsszelben elmondta, a lehetőségek tárháza széles "a jelenlegi berendezés megtartásától kezdve egészen [az Egyesült Királyságon belül az erők Skócia felé való] nagyobb átrendezéséig". Ez lehet, hogy egy Spanyolországéhoz vagy Belgiuméhoz hasonló szövetségi rendszerre emlékeztetne, "vagy teljes függetlenséget" jelentene - tette hozzá a miniszter. A függetlenség a legjobb választás, mely Skóciát előrébb vinné, lehetővé téve számunkra, hogy teljes és aktív szerepet töltsünk be a nemzetközi közösségben" - mondta Russel, aki a skót kormányt vezető Skót Nemzeti Párt tagja (SNP).

Az Európáról és a külügyekről szóló dokumentum egyike annak az írás-sorozatnak, melyet a skót kormány az utóbbi két évben folytatott 'Nemzeti Párbeszéd' nevű program keretében adott ki. A kormánynak saját bevallása szerint az a célja, hogy a Skóciát érintő kulcskérdésekben vitát élesszen, és hogy az ország számára jövőbeli lehetőségeket jelöljön ki.

A kormány a közeljövőben egy hivatalos kormánykiadványban kívánja felvázolni az ország függetlenségének lehetőségét, melyet 2010-ben népszavazás útján kíván megvalósítani.

A fent említett írás hangsúlyozza, hogy "a halászat életbevágóan fontos iparág Skócia számára", mivel az Egyesült Királyság halászati kvótájának és kapacitásának túlnyomó része Skóciában található - az EU vizeinek körülbelül egyötöde. Ebből adódóan az EU halászati ügyekben való egyeztetésein az Egyesült Királyság képviseletét skót minisztereknek kellene vezetniük, érvelt a miniszter. Ugyanakkor, mivel a skót halászok érdekei "számottevően különbözhetnek" az Egyesült Királyság más részein élő halászokétól, csak az ország függetlensége tudná biztosítani számukra, hogy érdekeiket "különálló, pontosan kivehető hangon lehessen képviselni Európában".

Az energiapolitika a másik a terület, mely a skót kormány számára vitára ad okot. A kormány írása szerint a gáz- és villamos áram piacát szabályozó brit hatóság, az OFGEM és Országos Áramhálózat által megszabott helyi energiatovábbítási tarifák miatt "aránytalanság fedezhető fel az Egyesült Királyság energiatovábbító rendszerében az összes skóciai generátorállomás kárára". Egy független Skócia "az infrastruktúra fejlesztésére törekedne, és a megújuló energiagenerálást szorgalmazná" - állítja a skót kormány.

Az európai képviselet szemszögéből nézve, ha Skócia önálló EU-tagállam lenne, az Európai Parlamentben megnőne a skót képviselők száma, vélekedik a skót kormány. Dánia, a maga 5,5 millió fős népességével Skóciához hasonló méretű. Míg azonban Dánia 13 EP-képviselővel rendelkezik, az Európai Parlamentnek jelenleg mindössze 6 skót tagja van.

Egyesek azt is felvetették, hogy az Egyesült Királyságtól elkülönült Skóciának kérvényeznie kell EU-tagságát, új tagállamként. Russel ezt elutasította, kijelentvén, "az EU semmilyen mértékben nem akarná kizárni [Skóciát]". A miniszter úgy véli, két új tagállam lenne az Egyesült Király örököse. "Miféle képet mutatna" az unióról, ha egy demokratikus, fejlett és lelkes országot, mely már évtizedek óta tagja az EU-nak, kizárnának? - tette hozzá.

(EUvonal)