fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Schmitt: Valamennyiünkben több-kevesebb hajdúvér folyik
2009. szeptember 13., 22:39
Szoboravatással és szabadtéri ünnepi képviselő-testületi üléssel emlékeztek meg vasárnap Hajdúböszörményben a hajdúk letelepítéséről.

Kiss Attila (Fidesz) polgármester emlékeztetett rá, hogy a települést először egy 1248-as dokumentum említi, és jövőre lesz 600 éve, hogy Hajdúböszörmény mezővárosi rangot kapott. Négyszáz évvel ezelőtt pedig a Bocskai István által elindított hajdútelepítés befejezéseként Báthory Gábor adott városi kiváltságlevelet a hajdúk letelepítése kapcsán 1609. szeptember 13-án Hajdúböszörménynek.

Az évforduló alkalmából Kiss Attila polgármester díszpolgári okleveleket és városi kitüntetéseket adott át.

Időközben eleredt az eső, ezért a csaknem ezres tömeg a közeli Kálvin téri templomba vonult, és ott folytatódott a megemlékezés.

Schmitt Pál (Fidesz), az Európai Parlament alelnöke (EP) a megemlékezésen hangsúlyozta: ha Bocskai István európai parlamenti képviselő lenne, nem maradna szó nélkül "a gyalázatos nyelvtörvény", s minden nap legalább egy szó elhangozna Erdélyért, a Felvidékért, a magyarok autonómiájáért, az emberi jogokért.

Az EP alelnöke a továbbiakban arról szólt, hogy valamennyiünkben több-kevesebb hajdúvér folyik.

Ha kicsivel több lenne - folytatta -, talán jobban kiállnánk a határon túli magyarokért, kardot rántanánk, ha valamilyen formában támadják nyelvünket, ha megállítják az államfőt, és talán nagyobb lenne bennünk a szolidaritás, a bátorság, az együvé tartozás érzése.

Schmitt Pál szólt arról, hogy 400 évvel ezelőtt a hajdúk letelepedésével gazdagodott az ország, mint ahogy most az évfordulóra készült szép szoborral is nemcsak Hajdúböszörmény városa, hanem az egész ország gazdagodott.

A templomi megemlékezést követően - miután ismét kisütött a nap - a templom előtti Kálvin téren felavatták a hajdúk letelepítésének 400. évfordulójára készült "Őseink" című szoborcsoportot, Kosina László hajdúböszörményi szobrászművész alkotását.

A szobrot a református egyház nevében Bölcskei Gusztáv tiszántúli református püspök, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke áldotta meg, majd Bosák Nándor római katolikus megyés püspök és Seszták István hajdúdorogi görög katolikus pasztorális helynök szentelte meg.

(MTI)