FIDESZ.HU > Vélemények > Interjú Nyomtatás
Ablak bezárása
MSZP-kampány újratöltve
A csodák azért vannak, hogy néha megtörténjenek - mondta Szijjártó Péter, a Fidesz elnöki stábjának vezetője a Magyar Hírlapnak adott interjúban arra a felvetésre, hogy elképzelhetőnek tart-e egy kétharmados Fidesz-győzelmet a következő választáson. Hangsúlyozta, ezért keményen meg kell dolgozniuk. A remélt győzelem után azonnal munkához látnának, és elképzelhető, hogy módosítanák a költségvetést. Szijjártó Péter elmondta, gyors, hatékony kormányalakítást, elszámoltatást és a gazdasági növekedés beindítását tervezik.
Létrehozva: 2009. szeptember 15., 07:30 | Utoljára frissítve: 2009. szeptember 15., 08:20

- A jobboldal foglalkozhat-e már a kormányalakítással?

- Ahogy Orbán Viktor is elmondta, sokan már most ezzel vannak elfoglalva, ő azonban kivétel. Döntés tehát nem született a következő kormány szerkezetéről, összetételéről. Sokfajta javaslat, felvetés van ezzel kapcsolatban, amelyeket feljegyzünk, lajstromozunk. Amikor eljön a várva várt pillanat, a döntés is megszületik. Érthető a fantáziadús újságírók és a jobboldali közéleti szereplők motiváltsága ezen a téren, hiszen mindenki azt várja, hogy végre új, polgári kormány alakuljon. Már senki nem kalkulál azzal, hogy a választások után nem mi alakítunk kormányt.

- Ehhez azért a választásokat még meg kell nyerniük.

- Éppen ezért óvatosan kell bánni a találgatásokkal. Jók az esélyeink, a közvélemény-kutatási adatok, a közhangulat, az emberek véleménye azt mutatja, a választók közül minket tisztelnek majd meg legtöbben szavazatukkal. Senkinek ne legyenek azonban illúziói: minden idők legaljasabb, legmocskosabb kampányára készülnek a szocialisták. Gyakorlatilag a teljes baloldal a túléléséért küzd, így minden eszközt bevetnek. Az erkölcsöt most is sutba vágják, ez bizonyos. Keményen meg kell majd dolgozni a győzelemért.

- Önök milyen kampányra készülnek?

- Rövidre és olcsóra. Az Országgyűlésben fenntartjuk az ezt megcélzó javaslatainkat. Igaz, az MSZP-SZDSZ-többség ezeket korábban sorra elvetette, de nem hátrálunk meg, újra előállunk velük. Például kampányszámlát vezetnénk be, a kereskedelmi tévékben pedig nem lehetne politikai reklámot közölni.

- A kampányt ettől függetlenül teljes üzemmódba kapcsolhatja az MSZP a november 30-ra tervezett költségvetési zárószavazás után.

- A kampányuk már most elkezdődött. A kormány szüntelenül azt hazudja, hogy túl vagyunk a nehezén, látszik a fény az alagút végén... Ugyanaz zajlik, mint 2005-ben: akkor már boldogan ugrált a pannon puma, gazdasági eredményeinkért minket irigyelt egész Nyugat-Európa. Most megint azt harsogják, minden egyre jobb, az emberek eközben azt érzik, hogy csökken a reálbérük, egyre többen vannak munka nélkül, egekben az államadósság. Külföldön azt mondják rólunk, katasztrofális Magyarországon a beruházási környezet. Brüsszelben és Nyugat-Európában nem számolnak Bajnaival, tudják, hogy gyenge, és a kormánya is, hiszen nincs társadalmi felhatalmazásuk az ország vezetésére.

- Fico szlovák miniszterelnök sem bánt kesztyűs kézzel a kormányfővel.

- Egyszerűen feltörölte vele a padlót. Fico minden gond nélkül átvágta Bajnait Sólyom László szlovákiai beutazásának megtiltása kapcsán is. Ráadásul Ficónál csak tekintélyesebb politikusok vannak Európában. Tudjuk ugyanakkor, hogy Európa legerősebb pártcsaládja az Európai Néppárt, a legjelentősebb európai vezetők nagy része - Merkel, Sarkozy, Berlusconi - jobboldali politikus. Egy erős, világos felhatalmazással rendelkező, jobboldali magyar miniszterelnökkel, aki egyben az Európai Néppárt alelnöke, gyökeresen meg fog változni a mostani megalázó helyzetünk.

- Sokan kétharmados győzelmet prognosztizálnak a Fidesznek. Mi lesz, ha ezt elérik? Hogy lehet egy ekkora politikai tábort, parlamenti erőt összetartani?

- Ha egy csapat kimegy a pályára, a lehető legnagyobb arányban szeretne nyerni. Mi is így vagyunk ezzel. Minél nagyobb a többségünk, annál nyugodtabb lesz a kormányzati munka, szélesebb lesz a mozgásterünk. A kétharmados arány a csoda kategóriájába tartozik, de a csodák azért vannak, hogy néha megtörténjenek. Nekünk erre nem kell külön menetrenddel készülni. Ha a választók ilyen arányban tüntetnek ki minket a bizalmukkal, mi vállaljuk a feladatot.

- Hónapok óta úgy támadja a balliberális oldal Orbán Viktort, mintha már miniszterelnök lenne. Jó példa erre a múlt heti esztergomi eseménysor és az ezt követő kommentárok.

- Értjük ezt az igyekezetet, reméljük, minél előbb valóra válik a víziójuk.

- Győzelmük esetén milyen ellenzékre számítanak? Önökön kívül valószínűleg csak az MSZP és a Jobbik juthat be a parlamentbe.

- Az jól látszik, hogy az MSZP elszámította magát, hiszen egyértelműen az ő érdekük volt egy új, Fideszen kívüli jobboldali párt létrehozása. A Jobbikkal azonban maguknak építettek fel egy ellenfelet. A Fidesz maradt ugyanis az egyetlen nagy néppárt, míg az MSZP lecsúszott, és a Jobbikkal küzd a középpárti státusért és az ezüstéremért. Ebbe a csatába mi nem szólunk bele, ez az ő dolguk. A jó kormányzás azonban minden szélsőséges erőtől el tudja szívni a levegőt. Mi erre készülünk. Magyarországon most nem a politikai, hanem a szociális radikalizmus tör előre, ami az emberek kifosztásából és elkeseredéséből ered. A választók változtatni akarnak, és vannak, akik ennek az akaratnak szélsőségesen szeretnének eleget tenni. Aki azonban igazi változást akar, a Fideszre szavaz, hiszen csak mi tudunk változtatni a mostani helyzeten.

- Figyelnek Szófiára? Az új bolgár jobboldali kormány elszámoltatási politikáját meghonosítanák?

- Természetesen kiemelt figyelemmel kísérjük a bulgáriai eseményeket. Úgy politizálnak, úgy számoltatják el az előző szocialista kabinet tagjait, hogy ennek Brüsszelben is pozitív visszhangja van. Emellett otthon is népszerűek. Az emberek részéről nálunk is teljesen jogos elvárás, hogy elszámoltassuk azokat, akik miatt idáig süllyedt Magyarország. Miközben az APEH a kisvállalkozókat néhány tízezres könyvelési hiba miatt súlyosan megbünteti, meghurcolja, méltatlan és elfogadhatatlan lenne, hogy az ország tönkretétele után nyugodtan le lehessen lépni a politikai porondról, vissza a gondtalan milliárdosi létbe.

- A politikai elszámoltatás azért kevés lenne, nem gondolja?

- Politikai és jogi elszámoltatásra van szükség. A bolgár példa nagyon jó. Egyébként az egyik testvérpártunk kormányoz Szófiában, így az információáramlás is rendkívül jó közöttünk. A héten találkoztunk is a brüsszeli képviselőikkel az Európai Unió központjában.

- A felelősségre vonás kapcsán a szocialisták már most a jogállam végét vizionálják.

- 2002-ben a kampányban, és miután megalakult a Medgyessy-kormány, pontosan ők hangsúlyozták az elszámoltatás fontosságát. Nem felejtettük el, hogy több mint száznegyven eljárást indítottak ellenünk. Hét évvel ezelőtt hamis, megalapozatlan vádakkal, a családjuk szeme láttára hurcoltak el több embert, de testüregi motozást is alkalmaztak.

- Nap mint nap azt hallani, olvasni, hogy a Fidesznek nincs programja. Valóban nincs?

- Akik a baloldal torzító szemüvegén keresztül ítélnek meg minket, úgyis ezt mondják, ha törik, ha szakad. Egyébként pedig mindenki tudhatja, hogy a Fidesz mit fog tenni az ország megújításáért. A jelenlegi kormány a megszorításokban gondolkodik, mi a növekedésre helyezzük a hangsúlyt. Most megszüntetik a munkahelyeket, szerintünk tíz év alatt egymillió új munkahely nélkül nincs előrelépés. Most adót emelnek, mi adót csökkentünk majd. Világos, mit akarunk tenni. Az a kormányzati propaganda, ami azt hangsúlyozza, hogy nincs programunk, nem egyéb, mint figyelemelterelés.

- Programjuk szakmai egyeztetései hogyan haladnak?

- A nagy gazdasági szakmai szervezetektől Orbán Viktor rengeteg meghívást kap, ezeknek igyekszik is majd eleget tenni. Orbán Viktor a kormányzati gazdasági felkészüléssel több szakembert is megbízott. Szapáry György a nemzetközi pénzügyi szervezetekkel történő egyeztetésekért, Fónagy János a közösségi közlekedés megújításának terveiért, míg Szász Károly a pénzügyi felügyeleti rendszer átgondolásáért felel. Amit a Fidesz mond, az széles körű szakmai alapokon nyugszik.

- A baloldal azt is duruzsolja, hogy ebben a helyzetben a Fidesz sem tudna mást tenni, mint a Bajnai-kormány.

- Ez hazugság, hiszen homlokegyenest az ellenkezőjét tesszük majd, mint az MSZP. Most nem válságkezelés, hanem válságmélyítés folyik. A szocialisták semmibe veszik a gödör dialektikáját. Ez úgy szól: ha gödörben állsz, ne áss tovább. Ők folyamatosan ásnak. Most azt mondják, elértük a gödör alját. A fizikának azonban van egy olyan törvényszerűsége, hogy a gödörben mindig alul állunk. Persze, nem mindegy, milyen mélyen. A megszorítások csak a gödör mélyítését jelentik.

- Ez idő szerint kisebbségben vannak a parlamentben. Így a költségvetési megszorításokat sem tudják megakadályozni. Viszont a következő kormány útját is kijelölheti az elfogadott 2010-es büdzsé. Egy megnyert választás után mit tesznek a költségvetéssel?

- Meg lehet változtatni a törvényt. Ez attól is függ, hogy mit találunk a szekrényekben, hány csontváz fog onnan kidőlni. Már most látszik, hogy egyes támogatásokat vissza kell majd fizetni az Európai Uniónak a kormány és a főváros törvénysértései miatt.

- Lehet-e az új kabinetnek száznapos türelmi ideje?

- A választóknak és nekünk is elfogyott a türelmünk az elmúlt hét év alatt. Gyors kormányalakítást, alapos elszámoltatást tervezünk, és azt, hogy gyorsan beindítjuk a gazdasági növekedést.