fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Eltussolná a kormány a Gyurcsány-ügyet: fideszes kérdések a legfőbb ügyészhez
2003. augusztus 21., 12:02
Miután a kormány Gyurcsány Ferenc zavaros és törvénytelen ingatlanszerzése kapcsán a füle botját sem mozgatja, sőt, a miniszterelnök hathatós segédletével jelenleg az ügy eltussolása folyik, a Fidesz az ügyben a kedden írásbeli kérdést intézett a legfőbb ügyészhez. Erről Szijjártó Péter fideszes országgyűlési képviselő beszélt csütörtöki sajtótájékoztatóján.

Mint ismeretes, irreálisan alacsony vételáron és meglehetősen gyanús körülmények között került Gyurcsány Ferenc gyermek-, ifjúsági és sportminiszter cégének, az Aldo Kft-nek tulajdonába a balatonöszödi kormányüdülő.
Az ügy mögött személyi összefonódások is felfedezhetők. Szilvásy György, aki 1993-94-ben a MeH helyettes államtitkárként az ingatlan eladásának egyik lebonyolítója volt, tulajdonrészt szerzett később az Aldo Kft.- ben. A tranzakciót követően, nyilvánosságra került az is, hogy a Gyurcsány cége által pályáztatás nélkül, különösen irreálisan alacsony összeért megszerezett nyaralót az állam pont akkora díj ellenében bérelte vissza, mint amekkora a lízingdíj volt. A furcsa körülmények keltette gyanút több állami szerv - így a KEHI és a KVI - jelentése is alátámasztotta.
- Egy miniszterelnöknek az lenne a feladata, hogy haladéktalanul szorgalmazza az eredeti helyzet visszaállítását. Medgyessy Péter nem ezt tette - szögezte le Szijjártó Péter fideszes országgyűlési képviselő a sportminiszter ingatlan ügyével kapcsolatos csütörtöki sajtótájékoztatóján. A képviselő elfogadhatatlannak tartja, hogy, Kiss Péter kancelláriaminiszter a botrány kipattanása után levélben kezdeményezte a KEHI vezetőjénél az ingatlanüggyel összefüggésben szabálytalanságokat feltáró jelentés-módosítását.
Szijjártó Péter emlékeztetett rá, hogy pártja a múlt héten az ügyben "legautentikusabb szervhez, a Magyar Köztársaság kormányához" fordult, ám mint fogalmazott, a kabinet "a füle botját sem mozdította". - Az ügy lázas eltussolása folyik heves miniszterelnöki segédlettel - állapította meg.
Mindezért a Fidesz a mai napon írásbeli kérdést intézett a legfőbb ügyészhez, azt tudakolva, vajon lát-e lehetőséget arra, hogy Gyurcsány Ferenc sportminiszter cége által megvásárolt balatonőszödi kormányüdülő egy része visszakerüljön az Állam tulajdonába. A Szövetség arra is kíváncsi, hogy az ügyész - a vizsgálat eredményétől függően - kíván-e a lízingszerződés semmissé nyilvánítása érdekében keresetet indítani vagy a közérdek védelmében egyéb intézkedéseket tenni.
A képviselő jelezte azt is, a legfőbb ügyész válaszának ismeretében elképzelhető az is, a Fidesz ismeretlen tettes ellen feljelentést tesz.

fidesz.hu

Szíjjártó Péter írásbeli kérdése

Dr. Szili Katalin
az Országgyűlés Elnöke
részére

Helyben

Tisztelt Elnök Asszony!

"Lát-e lehetőséget arra, hogy Gyurcsány Ferenc sportminiszter cége által megvásárolt balatonöszödi kormányüdülő egy része visszakerüljön az Állam tulajdonába?"
címmel a Házszabály 91. §-a alapján kérdést kívánok benyújtani a Legfőbb Ügyészhez. A kérdésre a választ írásban kérem.

Tisztelt Legfőbb Ügyész Úr!

Amint az lapértesülésekből ismertté vált Gyurcsány Ferenc sportminiszter cége, az Aldo Ingatlanfejlesztő és Hasznosító Tanácsadó Kft. 1994-ben az ingatlan értékéhez képest rendkívül alacsony értékű lízingszerződést kötött a kormányüdülő egy részére. A több mint 900 négyszögöles, vízparti telken álló, 300 négyzetméter lakóterületű, kétszintes, négy lakosztályos balatoni villa 2003. december 31-én kerül ötmillió forint maradványértéken a társaság tulajdonába.

További különös körülmény, hogy ugyanezt az ingatlant a lízingbe adó állam azonnal visszabérelte a jelenlegi sportminiszter cégétől - egyes információk szerint - éppen olyan összegű bérleti díjért, mint maga a lízingdíj, amely évi 2,5 millió forint.

További furcsa körülmények is az ügylet jogszerűtlenségét támasztják alá. Az ügylet megkötésében közreműködő helyettes államtitkár az ügylet után az Aldo Kft. tagja lett, így lényegében tulajdonosa lesz annak az ingatlannak, amelynek eladásában köztisztviselőként közreműködött. A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal 2002. május 26-án lezárt jelentése szerint pedig a szerződéskötést megelőzően elmaradt a tízmillió forint felett kötelező versenyeztetés.

A fentiekben leírtak felvetik annak a lehetőségét, hogy ez a jogügylet - amint azt több állami szerv, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság is megállapította - jogszerűtlen, semmis.
Mivel a kormányszóvivőtől kapott tájékoztatás szerint a Kormánynak nem áll szándékában a kormányüdülő egységét helyreállítani, illetve a fennálló helyzetet bármilyen módon orvosolni, holott a szerződéskötés körülményeit vizsgálva szembeötlőek a személyi összefonódások, a visszabérlésnek az Állam szempontjából érthetetlen oka, a bérleti díj illetve a lízingdíj mértékének gyanút keltő egybeesése, továbbá az ingatlan értéke és a lízingdíj közötti feltűnő értékaránytalanság, ami a közérdeket súlyosan sértheti, ezért kérdezem T. Legfőbb Ügyész Urat:

- Lát-e lehetőséget arra, hogy a szóban forgó lízingszerződést és megkötésének körülményeit az ügyészség megvizsgálja?
- A vizsgálat eredményétől függően kíván-e az ügyészség a lízingszerződés semmiségének megállapítás iránt keresetet indítani, vagy egyéb intézkedéseket tenni a közérdek védelmében?"

Budapest, 2003. augusztus 21.

Szíjjártó Péter
Fidesz - Magyar Polgári Szövetség